Спеціальні потреби

"США мають допомогти виштовхнути Росію з Криму". У Конгресі дискутували про стратегію щодо Чорного моря


AP Photo
AP Photo

Чорне море стає “гравітаційним центром майбутнього Європи” і відіграє важливу роль у суперництві між Росією, США та Китаєм. А план України "виштовхнути Росію з Криму" повинен здійснитися за непохитної американської підтримки. Такі заяви озвучив сенатор-республіканець Піт Рікеттс під час слухань у підкомітеті Конгресу США з питань Європи та регіональної безпеки.

Йшлося про головні положення комплексної міжвідомчої стратегії США щодо Чорноморського регіону та її фінансування у рамках оборонного бюджету країни, а також про загрози, які створюють Росія та Китай у регіоні Чорного моря.

Російські амбіції та китайські "щупальця"

Росія, за словами Рікеттса, становить найбільшу загрозу миру та стабільності в Чорному морі.

А Китай зі свого боку демонструє “бажання простягнути свої щупальця в регіон”, каже сенатор.

Помічник державного секретаря Сполучених Штатів у справах Європи та Євразії Джеймс О’Браєн наголосив: “Ми прагнемо безпечного, процвітаючого, демократичного Чорного моря, глобально пов’язаного з ринками по всьому світу. Для цього потрібна свобода навігації. Загрозою цьому наразі є Росія”.

Сенаторка–демократка Джин Шагін зауважила, що Чорне море “є домом для 3 країн-членів НАТО і 2 претенденток на членство у альянсі”.

“Чорноморський регіон є критично важливим, оскільки завжди був у сфері уваги Володимира Путіна, котрий слідує своєму агресивному плану… і бачить його у своїй орбіті, вважає його стратегічно важливою частиною своєї “імперії”, – сказала Шагін.

Сенаторка нагадала про анексію Росією грузинських Абхазії та Південної Осетії, українського Криму, а також заяви російських посадовців, які свідчать про зазіхання РФ на територію Болгарії, Туреччини, Балтії, Польщі.

Через російську протидію експорту українського зерна Чорним морем світ опинився на межі глобальної кризи продовольчої безпеки, постраждали десятки країн, зокрема у Африці, також нагадала сенаторка.

За її словами, підтримка України має вирішальне значення для безпеки Чорноморського регіону, як і для інтересів самих США і союзників.

500 старих кораблів як російсько-іранський спосіб обійти санкції

Джеймс О’Браєн розповів у ході слухань про неконтрольовану і тим небезпечну діяльність РФ у Чорному морі, зокрема, через придбання понад 500 старих кораблів, щоб користуватися ними в обхід накладеним санкціям, зокрема, і для транспортування боєприпасів.

“Це небезпечно для всіх контрагентів і для портів, куди заходять ці кораблі. Тож ми вважаємо важливим почати встановлення параметрів для регулювання цих кораблів. Це намагання Росії побудувати систему поза будь-яким механізмом регулювання, і це небезпечно”, – сказав О’Браєн.

Щодо України посадовець зауважив: “Путін хоче знищити Україну… а український народ бореться і гине за свободу. Це правильно для нас бути з ними. І ми в цьому із найбільшою коаліцією, яку світ бачив принаймні з часів Другої світової війни, адже понад 50 країн підтримали Україну”.

Реальні наміри Китаю за маскою сприяння відбудові України

Китай не відіграватиме жодної ролі у післявоєнній відбудові України
Сенатор Рікеттс

Сенатори розглянули загрози, які потенційно містить бажання Китаю бути долученим до відбудови української економіки після війни. Щоб запобігти таким загрозам та у відповідь на прозахідний вибір України, сказав О’Браєн, розробники стратегії просять розглянути можливість інвестувати понад 60 мільярдів доларів у те, щоб Україна змогла “знову стати на ноги”.

“Саме таким чином ми реагуємо на загрозу з боку Китаю”, – додав О’Браєн.

“Китай не відіграватиме жодної ролі у післявоєнній відбудові України, – застерігає сенатор Рікеттс. – Натомість використовуватиме свою присутність для збору розвідданих про українські та іноземні військові можливості, а також для викрадення інтелектуальної власності стратегічних українських компаній”.

Сенатор переконаний: “Китайський досвід поширення корупції та підриву верховенства права лише перешкодить євроатлантичному шляху України. Цьому слід запобігти за будь-яку ціну”.

Чорноморські союзники, на думку сенатора, повинні надіслати Пекіну “чітке повідомлення про те, що його хижацькій практиці та зловмисному впливу немає місця в Чорному морі”.

США мають допомогти “виштовхнути Росію з Криму” – сенатор Рікеттс

Сенатор Піт Рікеттс наголосив, що США повинні посилити військово-морський потенціал румунських і болгарських партнерів, щоб “стримати руйнівну тактику Росії”, а Туреччина як цінний союзник “повинна зробити вибір”, оскільки досі “грала на обох сторонах конфлікту”.

“Майбутнє Чорного моря залежить від [імовірності] поразки Росії в Україні. І оскільки Україна продовжує свій довгостроковий план виштовхнути Росію з Криму, вона має зробити це за непохитної американської підтримки”, – наголосив Рікеттс.

Успіх економіки України напряму залежить від Чорного моря

Джеймс О’Браєн додав, що успіх економіки України напряму залежить від Чорного моря. Разом із спецпредставницею США з відновлення України Пенні Пріцкер він побував у Києві минулого тижня.

"За однією з оцінок, якщо Україна зможе подвоїти свій експорт через Чорне море, то це забезпечить додаткові 25 або й більше мільярдів доларів до їхнього ВВП і близько 5-6 мільярдів доларів негайних податкових надходжень", - сказав посадовець.

"Отже, якщо ми хочемо, щоб Україна почала самостійно платити за більшу частину своїх витрат, шлях до цього лежить, зокрема, через Чорне море", – додав він.

Презентована стратегія США щодо Чорноморського регіону передбачає, зокрема, фінансування ініціатив вздовж його узбережжя стосовно експорту збіжжя, енергетичної безпеки, ядерного палива та інших сфер, а також для стійкості демократій.

“Путін хоче повернутися до сфери впливу, яку Росія мала наприкінці Другої світової війни. Він починає з усунення України, відокремлення її від глобальних партнерів, глобальних ринків…”, – сказав О’Браєн та запевнив, що США підтримуватимуть Україну, скільки потрібно, а українці, своєю чергою, “оплачують основну частину вартості цієї угоди – вони платять власними життями”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG