Білий дім закликав Китай виступити проти війни Росії з Україною, а не залишатися осторонь. Про це Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій у Білому домі, сказав в інтерв’ю CNN під час зустрічі президентів Китаю та Росії.
«Ми не вважаємо, що хтось має бути осторонь», — сказав Кірбі. – Увесь світ повинен виступити проти того, що робить пан Путін. Зараз не час для будь-яких звичних справ із паном Путіним», — додав він.
За словами Кірбі, Пекін не надає допомоги на ведення військових дій проти України та не порушив режим санкцій.
Сі та Путін зустрілися на полях саміту Шанхайської організації співробітництва в Самарканді, Узбекистані. Президент Росії Володимир Путін, повідомляє агентство Reuters, сказав у четвер, що Москва підтримує політику Пекіна «Єдиного Китаю» та цінує «збалансовану позицію» Китаю щодо України.
«Ми високо цінуємо збалансовану позицію наших китайських друзів, коли йдеться про кризу в Україні. Ми розуміємо ваші запитання та занепокоєння з цього приводу. Під час сьогоднішньої зустрічі ми, звичайно, пояснимо нашу позицію, детально пояснимо нашу позицію щодо цього питання, хоча ми говорили про це раніше», – сказав Путін.
Він додав, що Росія «засуджує провокації Сполучених Штатів та їхніх сателітів у Тайванській протоці», за припущенням Reuters, посилаючись на проходження військових кораблів ВМС США через міжнародні води в Тайванській протоці 27 серпня.
Сполучені Штати не мають офіційних дипломатичних відносин з Тайванем, але за законом, зобов’язані надавати військову підтримку острову для його захисту.
Під час їх першої зустрічі віч-на-віч після початку війни Сі сказав, повідомляє агентство, що він дуже радий знову зустрітися зі своїм «старим другом».
Але, як каже політолог зі Стенфордського університету і колишній посол у Росії Майкл Макфол, Путін у Китаї підтримки не отримав.
«Це чудово. Сі не підтримує Путіна. Ні зброї, ні боєприпасів, ні мікросхем, ні справжніх слів солідарності. Просто готовність купувати російські енергоносії за дуже пільговими цінами», – написав він у твітері.
Сі Цзіньпін, якого Комуністична партія наступного місяця має призначити на третій президентський термін, не згадав Україну у своїх публічних коментарях.
У прес-релізі за підсумками зустрічі, йдеться, що Китай готовий надати рішучу підтримку Росії в питаннях, пов’язаних з її основними інтересами, Україна також не згадується. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на китайську державну телекомпанію CCTV.
Сполучені Штати повинні продовжувати стояти рішуче проти цих зловмисників і підтримувати народ Тайваню та УкраїниСенаторка-республіканка Марша Блекберн
«Перед обличчям змін у світі, у наш час та в історії, Китай готовий співпрацювати з Росією, щоб відігравати провідну роль у демонстрації відповідальності великих держав, а також прищепити стабільність і позитивну енергію у світі у безладі», - сказав Сі Путіну.
«Президент Сі та Путін прагнуть нового глобального порядку, який безпосередньо загрожує міжнародній демократії та суверенітету. Сьогоднішня зустріч демонструє постійні зусилля Китаю та Росії зміцнити «нову вісь зла» за рахунок свободи в усьому світі. Сполучені Штати повинні продовжувати стояти рішуче проти цих зловмисників і підтримувати народ Тайваню та України», – мовиться у заяві сенаторки-республіканки Марші Блекберн, оприлюдненої у четвер.
Напередодні Комітет із закордонних справ Сенату США схвалив новий законопроект, який передбачає «підтримку безпеки Тайваню та його права на самовизначення», надаючи мільярди доларів на фінансування оборони острова, повідомляє ABC.
«Законопроект, який ми сьогодні затверджуємо, ясно показує, що Сполучені Штати не прагнуть війни чи посилення напруженості з Пекіном. Якраз навпаки – ми ретельно та стратегічно знижуємо екзистенційні загрози, з якими стикається Тайвань, підвищуючи вартість захоплення острова силою, щоб це стало занадто високим ризиком і недосяжним», – йдеться в заяві cенатора-демократа, співавтора законопроекту Боба Менендеса.
Міністерство закордонних справ Китаю висловило протест, звинувативши Сполучені Штати в порушенні принципу «Єдиного Китаю» та втручанні у внутрішні справи країни.
Участь у саміті Шанхайської організації співробітництва в узбецькому Самарканді, стала першою міжнародною поїздкою Сі Цзіньпіна за більш ніж два роки, від початку пандемії коронавірусу.
Дивіться також: Новий звіт: Вторгнення Росії в Україну зблизило Москву та Пекін. Відео
Як раніше писав «Голос Америки», зустріч дасть Сі можливість підкреслити свій вплив, а Путіну – продемонструвати, що Росія тепер тяжіє в бік Азії після запровадження санкцій у Європі.
Оглядачі також зазначають, що Китай, як найбільший у світі споживач енергії та найбільший покупець сирої нафти, отримав вигоду з ситуації, в якій опинилася Росія, але, з іншого боку, російська агресія в Україні створила для Китаю геостратегічні проблеми.
«Пекін не може спокійно сидіти осторонь і спостерігати за поразкою Росії в Україні, тому що це призведе (як мінімум) до сильно ослабленої Росії, яка є менш корисним союзником і менш здатною відволікати Вашингтон, і (як максимум) може створити політичну нестабільність у Москві», – пише Гал Бранс, професор Університету Джонса Гопкінса та оглядач агентства Bloomberg у своєму твіті.
В інтерв’ю «Голосу Америки» президент Американської ради зовнішньої політики Герман Пірхнер звертає увагу на те, що слабкість Росії у довгостроковій перспективі відкриває перед Китаєм нові можливості, включно з територіальним розширенням за рахунок російського Сибіру.
«Ми ніколи не повинні забувати, що теперішній Східний Сибір і російський Далекий Схід були Китаєм до 1858 і 1860 років, коли Росія забрала цю землю у Китаю. І Китай не забув про це, і в якийсь момент вони спробують це повернути. А це означає, що вони завжди дивляться на те, наскільки слабкою стає Росія», – говорить Пірхнер у розмові з «Голосом Америки».
Деяка інформація надійшла від Reuters, ABC.