Спеціальні потреби

Сепаратисти планують зірвати президентські вибори в Україні


«Губернатор» Луганщини Валерій Болотов (ц) після «референдуму»
«Губернатор» Луганщини Валерій Болотов (ц) після «референдуму»
Донецьк – Проросійські сепаратисти в Східній Україні планують зірвати президентські вибори, заплановані на 25 травня, але українські посадовці наполягають, що вибори таки пройдуть.

Для сепаратистів це було легко. Всього дев’ять бойовиків прибули в середу до головного офісу виборчої комісії в Донецьку і заявили, що вони захоплюють його. За винятком українських військових казарм, сепаратистські бойовики здатні захопити більшість будівель, які вони хочуть, у Донецькій області.

Міліція не зупиняє їх; багато, мабуть, підтримують сепаратистів. Інші чекають, щоб побачити, чи сепаратисти чи уряд у Києві буде переважати у перетягуванні каната в Донецькій і сусідній Луганській областях. Тим часом, українських військових тут дуже мало.

Лідер луганських сепаратистів Валерій Болотов сказав напередодні «референдуму» про відокремлення, що люди в Східній Україні не хочуть брати участі в президентських виборах.

Уряд у Києві та західні держави засудили референдуми про відокремлення в Донецькій та Луганській областях.

Сепаратистські лідери наполягають, що вони перешкодять у проведенні голосування на сході країни. Для уряду в Києві президентські вибори мать вирішальне значення. Це будуть перші президентські вибори з часу, коли прозахідні протестувальники усунули від влади промосковський уряд Віктора Януковича, який родом з Донецької області, та вони є шансом зупинити розпад країни.

Опитування громадської думки показують, що тимчасовий уряд є вкрай непопулярний по Україні. В одному з досліджень, більше половини респондентів на сході заявили, що, на їх думку, це незаконна адміністрація. Бойовики, які увійшли до офісу виборчої комісії, наказали всім працівникам вийти, заявивши, що вибори незаконні.

Це будуть перші президентські вибори з часу, коли прозахідні протестувальники усунули від влади промосковський уряд Віктора Януковича, який родом з Донецької області, та вони є шансом зупинити розпад країни.

Проте голова державної адміністрації області Сергій Тарута заявив, що Київ не втратив контролю над Донецькою областю, з населенням у 4,3 мільйона, тобто 10 відсотками населення України і більшою частиною важкої промисловості.

Тарута сказав, що більшість установ, офісів і фабрик по всій Донеччині функціонують нормально і що планована децентралізація влади в кінцевому рахунку допоможе послабити діяльність сепаратистїв.

Українські чиновники наполягають, що вибори відбудуться, за винятком такої гарячої точки, як місто Слов’янськ, що за сто кілометрів на північ від Донецька. Це місто повністю контролюється сепаратистами. Є плани, щоб його жителі, могли голосувати в сусідньому і більшому місті Краматорську.

Проте в середу, сепаратисти викрали голову місцевої виборчої комісії. Це вже третій представник виборчої комісії міста, викрадений цього місяця.

Справа безпеки під час виборів, швидше за все, представляє все більшу загрозу для уряду. Кілька тижнів тому іноземні виборчі радники з питань виборів висловили тривогу, розповідаючи «Голосу Америки», що уряд не очікував проблем і не розробив планів безпеки для виборчих дільниць або для місцевих чиновників, яким доручено спостереження за ходом голосування.

Радники говорили на умовах анонімності, оскільки вони не були уповноважені виступати в засобах масової інформації. Вони також турбуються з приводу безпеки сховищ для зберігання бюлетенів.

Останні опитування громадської думки показують, що 85 відсотків українців вийде, щоб голосувати 25 травня. Посол США в Україні заявив, що це «найважливіші вибори в історії незалежної України».

Але якщо не вдасться провести виборів у східній частині країни, це може лише посилити кризу.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG