Спеціальні потреби

Актуально

Два роки після війни між Росією і Грузією: протистояння триває

Минуло вже два роки після війни між Росією і Грузією через відмежовані грузинські території Південну Осетію і Абхазію, але напруження між обома країнами не зменшилось.

Президент Росії Дмитро Медведєв недавно сказав кореспондентам у Москві, що «нормальні відносини» з Грузією не можливі так довго допоки президентом буде Михаїл Саакашвілі.

Звертаючись до солдатів на військовому кладовищі в Тбілісі, президент Саакашвілі назвав Росію «ворогом» і зазначив, що його уряд частково врятувавався завдяки «невідворотному демонтуванню старих імперій та імперської сфери впливу».

Змін у відносинах між обома країнами після «серпневої» війни під час якої вбито 850 людей, а 3 500 були змушені покинути обжиті місця – дуже мало. У березні між Грузією і Росією відкрито лише один прикордонний контрольний пункт. А повітряний зв’язок між обома столицями дуже спорадичний.

Відмежована від Росії грузинська молодь здебільшого не розмовляє російською мовою. Після розриву тісних зв’язків із росіянами, що тривали впродовж 200 років, молоде покоління грузинів зріє, орієнтуючись більше на Лондон і Париж, ніж на Москву і Санкт-Петербург.

Хоч Росія і виграла війну, але не здобула перемоги на дипломатичному фронті, каже експерт Московського центру Карнегі Олексій Малашенко, експерт у питаннях кавказького і центрально-азійського регіонів. Як дотепер, ніхто з колишніх радянських держав, опріч Росії, не визнав незалежності Абхазії і Південної Осетії – двох відокремлених від Грузії, за підтримкою Москви, територій.

Це, зазначає екперт, свідчить про нервозність країн щодо пост-радянський кордонів, що підтриває російське лідерство у пост-радянському просторі.

Президент Саакашвілі має опонентів в Грузії, але вони заслабі, щоб змусити його відійти від влади.

Грузинський президент цього літа відновив державні візити до країн Європи, після само-ізольованості деякий час. Минулого місяця Грузію відвідали чотири міністри закордонних справ. Серед них була і державний секретар США Гілларі Клінтон, яка підкреслено наголошувала на «окупації» Абхазії і Південної Осетії.

Незалежність відмежованих від Грузії двох територій два роки після війни визнало лише 4 держави: Росія, Венесуела, тихоокеанська острівна країна Науру і Нікарагуа – президент якої Даніель Ортега збирається наступного місяця із візитом до Південної Осетії.

Керівник Центу військового прогнозування у Москві Анатолій Циганюк однак твердить, що російські солдати під час п’ятиденної війни з Грузією врятували життя двох малих етнічних народів від грузинської агресії, але Росії так і невдалося переконати в цьому світ.

Важливим у календарі Кремля є місяць лютий 2014 року, коли Росія буде господарем Зимової Олімпіади. Деякі змагання проходитимуть неподалік Абхазії і тому аналітики передбачають, що Москва хотіла б до цього часу помиритися із Грузією, хоч, як дотепер, ніяких ознак послаблення напруження у їх відносинах не проглядається.

Під час круглого столу в Москві тележурналіст Максим Шевченко, член Громадської палати Росії, висловив непримиренно ворожий погляд, який поділяє більшість чиновників у Москві:

«Ми не маємо проблеми з Грузією, але у нас є проблема з Саакашвілі, якого ми вважаємо військовим злочинцем, убивцею російських миротворців».

Втім нема ніяких ознак на бажання примириритися також із сторони Грузії.

Грузинський парламент нещодавно схвалив резолюцію про День російської окупації, який припадає на 25 лютого. Того дня 1921 року Грузія була включена до складу колишнього Радянського Союзу.

Наступного місяця, з початком нового навчального року, грузинські школярі отримають нові підручники з історії з подробицями про 200-річну окупацію Грузії росіянами.

Всі новини дня

«Не імперія зла, а відсутність єдності може поставити свободу на коліна». Зеленський подякував американцям та закликав зберігати єдність

Після виголошення промови президент та перша леді вручили нагороди волонтерам та активістам, лікарям та духовним лідерам, які допомагають Україні.

Під час останнього заходу візиту президента України Володимира Зеленського із делегацією до США, він та перша леді Олена Зеленська подякували американцям за підтримку та вручили нагороди низці американських волонтерів та інших діячів, які допомагають Україні.

Ми зробимо все, щоб наша єдність – єдність України, Сполучених Штатів і всього вільного світу – стала міцнішою, ніж будь-коли
Володимир Зеленський

У своїй промові, яка пролунала в приміщенні Національних архівів США, Володимир Зеленський наголосив на необхідності зберігати єдність у протистоянні російській агресії.

«Не імперія зла, а відсутність єдності може поставити свободу на коліна. Ми зробимо все, щоб наша єдність – єдність України, Сполучених Штатів і всього вільного світу – стала міцнішою, ніж будь-коли», - сказав він.

На церемонію, яка почалася з понад півторагодинною затримкою, прийшли одні із найвпливовіших політиків у США – провідні члени Конгресу, високопосадовці уряду, посли, представники експертного середовища, української громади та бізнесу. До української делегації увійшли новопризначений міністр оборони Рустем Умеров, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Зеленський наголосив, що якщо Україна впаде, половина Європи може стати російською сферою впливу. Але завдяки американській допомозі Україна тримається.

«Американські інвестиції в українську безпеку та глобальний захист свободи працюють. На 100 відсотків. Кожен цент», – каже Зеленський.

Він наголошує, що Україні вдалося зламати плани агресора.

«Тепер список цілей Путіна інший – замість того, щоб диктувати умови Америці, Європі та всьому вільному світу, Путін змушений принижуватися, особисто розважаючи делегацію з Пхеньяна і намагаючись знайти прихильність Тегерана», - сказав він.

За його словами, немає людини в Україні, яка не відчуває вдячності до США та американців.

«Я хочу, щоб ви всі знали, що Америка врятувала мільйони життів українців. Мільйони! Чоловіки і жінки, діти і дорослі, у містах і селах… Мільйони українських дітей тепер можуть бути зі своїми матерями… Чоловіки на передовій тепер знають, що їхні діти чекають на них у містах і селах у тилу. Це можливо, тому що більша частина України вільна. І ми повинні звільнити всю нашу землю, наших людей. І я дякую кожному американцю, кожному у світі, хто допомагає, за кожне врятоване життя в Україні», - сказав він під час промови, яка повсякчас переривалася оплесками.

Перша леді України Олена Зеленська нагадала про свій перший візит до США півтора року тому, який став її першим офіційним візитом та першим випадком, коли перша леді країни просила надати її країну зброю.

«Я повернулася додому з вашою підтримкою, зі зброєю – такою, як протиповітряна оборона, яка захищає наших людей – дорослих і дітей… Таким був наш шлях «патріотів» в Україні. І вже тисячі життів врятовано. Це так важливо – коли чує Конгрес, коли чує Америка! Я повернувся з відчуттям, що ми розуміємо одне одного», - сказала вона.

Після виголошення промови президент та перша леді вручили нагороди волонтерам та активістам, лікарям та духовним лідерам у США, які допомагають Україні.

Президент України Володимир Зеленський вшановує Раяна Гіршгорна на заході подяки американцям за підтримку України у війні з Росією, у будинку Національних архівів у Вашингтоні, США, 21 вересня 2023 р.
Президент України Володимир Зеленський вшановує Раяна Гіршгорна на заході подяки американцям за підтримку України у війні з Росією, у будинку Національних архівів у Вашингтоні, США, 21 вересня 2023 р.

«Це неймовірно - зустрітися з президентом. Це найкраще, що коли-небудь зі мною траплялося. І це допоможе із обізнаністю щодо моєї благодійності», - відреагував на нагороду наймолодший з тих, хто того вечора отримав відзнаку, Раян Гіршгорн, який разом із батьком збирає кошти на закупівлю медичного обладнання для українців.

Про це ж говорить й Ірина Ващук, президентка фундації Revived Soldiers Ukraine:

«Сьогодні була нагорода Ордену княгині Ольги вже другого ступеня. Перша - третього ступеня - дуже допомогла нам, тому що для Revived Soldiers Ukraine прийшло визнання. Тому що коли американці почали дивитися, куди їм давати кошти, вони побачили фотографії із Зеленським і, звичайно, це допомогло нам зібрати певну суму грошей і передати значну суму на допомогу армії України і також почати привозити важко поранених військових на лікування США. Ми відкриваємо другий реабілітаційний центр за півтора місяця у Львові. І я надіюсь, що зможемо допомогти дуже багатьом важко пораненим воїнам».

Інші нагороджені, з якими поспілкувався Голос Америки, кажуть – це відзнака усіх волонтерів у США, які допомагають Україні.

«Дуже дякую за нагороду, але це не моя нагорода - це нагорода нашій громаді. Наша громада страшенно, шалено працює щодня», - говорить президент Українського Конгресового комітету Андрій Футей.

«Насправді ми є тил України і ми повинні робити все, що тільки можемо, кожен день і кожну ніч для того, щоб допомогти Україні вистояти цю війну», - каже імміграційна адвокатеса Ірина Мазур.

Втім, яким би не був внесок волонтерів, його не порівняти із подвигом українських солдатів на передовій, говорить кардіолог лікарні Університету Джонса Гопкінса та волонтер Юрій Дейчаківський.

«Було дуже приємно отримати визнання від президента України. Ми підтримуємо Україну як американці на тисячу відсотків. Тож я дуже вдячний, але наш внесок – це ніщо, порівняно із жінками та чоловіками на передовій в Україні, які воюють і гинуть, і всіх волонтерів, які їх підтримують. Тож українці – справжні герої у цьому світі, і наше завдання – допомогти їм чим можемо».

Після закінчення візиту у Вашингтоні президент України Володимир Зеленський разом із дружиною та українською делегацією вилетів до Канади.

Ідея перемовин з Росією – "ілюзорна", бо суперечить історичному досвіду – аналітики

Пам’ятник княгині Ользі у Києві, "одягнений" у жіночий бронежилет. 14 вересня 2023 р. Genya SAVILOV/AFP

Росія не відмовилася від своїх планів загарбати Україну, тому США мають підтримувати боротьбу України за своє виживання, сказав радник з національної безпеки США Джейк Салліван на брифінгу під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона 21 вересня.

“[Президент РФ Володимир] Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети, а саме підпорядкувати Україну, та ми не допустимо, щоб це сталося з Україною”, – запевнив посадовець, анонсуючи зокрема новий пакет допомоги Україні.

У контексті візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона та, зокрема, його зустрічей у Білому домі та Пентагоні від оглядачів та експертів знову лунали тези про очікування перемовин.

“Як довго Захід збирається продовжувати підтримувати війну України, і коли почне тиснути на президента Зеленського, щоб він дійшов якихось домовленостей”, – пише військовий аналітик видання Sky News Шон Белл.

Він вважає, що політичний тиск і громадські настрої у деяких країнах, що є ключовими союзниками України, “можуть стати фактором, який зрештою змусить Київ вести переговори з Володимиром Путіним”.

Та аналітики з питань безпеки в Європі вказують на те, що такі заклики не базуються ані на нинішній реальності, ані на історичному досвіді.

Президент Росії Володимир Путін пожертвував багаторічними здобутками російської держави заради того, щоб заволодіти Україною, тому розрахунок на те, що він почне діяти раціонально, є "ілюзорним", вважає британський аналітик з проблем Росії.

Путін пожертвував "усією російською державою, усіма серйозними пріоритетами, які він вклав у свої багато-багато років”, а також “особливими стосунками" з Китаєм через власну одержимість Україною, тому навряд чи він зараз оговтається і почне повертатися за стіл переговорів з раціональними пропозиціями, вважає британський безпековий аналітик Джеймс Шерр.

Старший співробітник Естонського інституту закордонної політики і позаштатний співробітник британського Королівського інституту міжнародних відносин Шерр каже, що після порушення Кремлем всіх попередніх домовленостей, українці також не вірять у те, що словам Росії можна довіряти.

Тож схиляння України до переговорів з Росією суперечить історичному досвіду про здатність Москви виконувати свої обіцянки, сказав Шерр в інтерв’ю для Silicon Curtain, британському YouTube каналу про пропаганду, цифрову дезінформацію, політику та гібридну війну.

Путін пожертвував самою Росією та багаторічними пріоритетами через власну одержимість Україною.
Джеймс Шерр

“Росія принципово виступає проти права України бути Україною, і це не нова проблема. Це відбувалося протягом усього періоду існування України, це величезна історична проблема”, – сказав Шерр.

Шерр каже, що вже у 2014-му було зрозуміло, що починається “велика війна”, а Росія прагне або підпорядкувати, або знищити Україну.

Він також нагадав, що ще Катерина ІІ розпочала на території України "війну за усунення пам’яті", ініціювавши переписування історичних фактів, спотворення та фабрикування історії на догоду імперіалістичним амбіціям.

Тому, на думку експерта, нинішня війна має екзистенційну суть і “українці усвідомлюють, що йдеться про виживання нації, що унеможливлює швидкі домовленості між країнами”.

Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети - підпорядкувати Україну.
Джейк Салліван

Щодо закликів, які лунають на адресу України про переговори з РФ, Джеймс Шерр порадив проаналізувати історію і “зробити висновки”.

Ідея переговорів – це “тріумф надії над досвідом”

“Люди повинні були запитати себе, чи дотримувалася Росія колись угод про припинення вогню”, – каже Шерр та нагадує про роль РФ у протистояннях довкола Нагірного Карабаху, у Грузії, Молдові, Україні та про її схильність до заморожування конфліктів.

“Люди кажуть, що це [війна Росії проти України, - ред.] має закінчитися переговорами. Це тріумф надії над досвідом”, – вважає Шерр.

Аналіз Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) також наголошує на тому, що мирні угоди на основі поступок Росії лише призведуть до ескалації війни у майбутньому.

Аналітики SCEEUS нагадують – припинення бойових дій через мирну угоду прямо або опосередковано передбачають територіальні поступки України. Утім це призведе лише до відтермінування подальшої ескалації конфлікту.

“При найближчому розгляді такі плани є непрактичними”, – пишуть автори звіту та закликають уникати спрощеного підходу до питання війни і зокрема територіального протистояння Києва з Москвою.

Шведські аналітики також вважають, що підписання компромісної угоди між Києвом і Москвою «суперечить урокам, які українці винесли зі своїх конфліктів з Росією, а також із протистояння між Москвою та іншими її колишніми та нинішніми колоніями».

Як повідомляв раніше Голос Америки, світові ЗМІ обговорюють “план Б” для України. Але водночас деякі американські та британські експерти закликають аналітиків і політиків утриматися від “підштовхування” України до будь-якого зі сценаріїв щодо потенційних перемовин з Росією.

Вони кажуть, що історична нездатність Росії подолати власні імперіалістичні амбіції та схильність до агресії слугують аргументами проти сподівань на добру волю росіян щодо припинення жорстокої війни в Україні.

Дивіться також:

"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтона 21 вересня.

У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізично
Олена Зеленська

До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.

“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.

Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.

Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська виступає в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться
Олена Зеленська

«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.

Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.

“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – додала Зеленська.

Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.

Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє
Олена Зеленська

Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.

«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – сказала Зеленська.

Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.

«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.

Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.
Перша леді України Олена Зеленська очікує виступу в Інституті жінок, миру та безпеки Джорджтаунського університету у Вашингтоні, округ Колумбія, 21 вересня 2023 року.

Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.

“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.

Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».

«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.

Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».

“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.

Дивіться також:

Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео

Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.

"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео

"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський

Більше

XS
SM
MD
LG