Спеціальні потреби

6 регіоналів стали мерами ще 6 міст


Київ – Відбулися вибори міських, селищних та сільських голів у Криму, Закарпатській, Київській, Луганській, Миколаївській та Чернівецькій областях. Спостерігачі громадських організацій зафіксували сотні порушень виборчого законодавства. Найбільш брудними вони називають вибори мера у Василькові Київської області. Водночас, спостерігачі відзначають, що не мають беззастережних доказів фальсифікацій.

Міських голів обрали у Ялті, Алчевську, Береговому, Новодністровську, Вознесенську та у Василькові. Спостерігачі з Комітету виборців України і громадянської мережі «Опора» відзначають, що на виборах фіксували фальсифікації, підвезення виборців, вкидання бюлетенів, видалення журналістів і спостерігачів із дільниць, видачу бюлетенів невстановленим особам, а також внесення членами комісій якихось записів у списки виборців.

Найбільш брудними, виходячи з кількості зафіксованих порушень, виглядають вибори мера Василькова, вважає координатор мережі «Опора» Ольга Айвазовська.

«Із виборчих дільниць зникло близько 260 бюлетенів – трохи більше 3 відсотків. Тому можна говорити, що мали місце факти, які могли вплинути на результат виборів. Але ми не можемо сказати, наскільки вони на них реально вплинули. Коли зникають бюлетені – це підстава для того, щоб втручалися правоохоронні органи, починали розслідування, намагалися встановити причини і наслідки дій якихось третіх осіб, або членів виборчих комісій, які викрадали ці бюлетені», – зауважила у коментарі Радіо Свобода Айвазовська.

У прес-службі МВС заявили, що грубих порушень громадського порядку на місцевих виборах не допущено.

Утім, про грубу фальсифікацію виборів заявили у Кримському відділенні Комітету виборців України, де спостерігали за виборами мера Ялти. Як повідомляє прес-служба відділення КВУ з посиланням на свого голову Андрія Криська, надвечір неділі вкрай низька явка виборців несподівано виросла. На деяких дільницях із 18-ї години по 19-у проголосували в 10 разів більше жителів, ніж за попередню годину, при цьому фіксувалися порушення виборчого законодавства, зокрема вкидання пачок бюлетенів в урни, зазначають у Комітеті виборців.

Те, що відбувалося, могло спотворити результати голосування – Черненко

Водночас, голова Комітету виборців України Олександр Черненко у коментарі Радіо Свобода зауважив, що беззастережних доказів фальсифікацій спостерігачі не мають, але те, що відбувалося у день голосування, могло спотворити результати виборів.

У нас місцеві вибори завжди брудніші, ніж загальнонаціональні
Олександр Черненко
«Коли йде боротьба місцевих еліт, які особливо не переймаються загальнополітичним іміджем України, а просто кидають усі ресурси на локальну перемогу, плюс недосконалий закон – це все призводить до того, що у нас місцеві вибори завжди брудніші, ніж загальнонаціональні», – каже Черненко.

За попередніми підрахунками Комітету виборців, «Опори» та територіальних виборчих комісій, вибори мера виграли представники Партії регіонів: у Ялті Сергій Ілаш, у Алчевську Володимир Косюга, у Вознесенську Віталій Луков, у Береговому Золтан Бабяк, у Новодністровську Володимир Мельник, у Василькові Володимир Сабадаш.

Не можна говорити про велику психологічну чи іншу перемогу влади – Яхно

Але такі результати місцевих виборів ще не гарантують перемоги провладним кандидатам під час виборів до Верховної Ради у проблемних округах, де не змогли встановити результатів голосування у жовтні, відзначає політолог Олеся Яхно. Тим більше не можна співвідносити місцеві вибори з майбутніми президентськими, зауважує експерт.

Кандидати від влади перемогли лише тому, що у влади, справді, більше ресурсів: адміністративних, фінансових, медійних
Олеся Яхно
«Не можна говорити про якусь велику психологічну чи іншу перемогу влади. Можна сказати, що кандидати від влади перемогли лише тому, що у влади, справді, більше ресурсів: адміністративних, фінансових, медійних. В той же час опозиція повинна пропонувати реальну альтернативу, тим більш на регіональному рівні. Там, перш за все, людей турбують конкретні проблеми, а не абстрактні. Опозиція цього не робить ні на державному, ні на регіональному рівні, і влада цього не робить», – зазначила у розмові з Радіо Свобода Олеся Яхно.

Експерти сходяться на тому, що явка виборців, нижча за 50 відсотків, зафіксована у більшості міст, де проходили вибори мерів, полегшила усі можливі маніпуляції в перебігу голосування та під час підрахунку голосів.

У неділю, 2 червня, в Україні були обрані 102 сільських, 9 селищних та 6 міських голів на позачергових виборах.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG