Спеціальні потреби

«Молочний скандал» у Сербії: у молоці виявили канцерогенний афлатоксин


Белград – «Наші діти п’ють канцерогенне молоко» – ці слова 10 днів тому на суспільній мережі Твіттер написав Ґоран Єшич, міністр агропромисловості в сербському автономному краї Воєводина.

Посилаючись на фахівців, міністр агропромисловості Воєводини Ґоран Єшич зазначив, що в молоці виявили значно більше від дозволених законом п’яти проміле афлатоксину М1 (це не альфа-токсин, попереджають експерти). Йдеться про речовину, яку на зерні кукурудзи виробляють певні види мікроскопічних грибів. З кукурудзи вона потрапляє в комбіновані корми для худоби й нарешті – в молоко.

Така заява Єшича викликала бурхливу реакцію. Центральне Міністерство агропромисловості спершу повідомило, що воно не має таких даних. Відтак без пояснення видали розпорядження усунути з магазинів 50 видів молочних продуктів.

Міністр Ґоран Кнежевич заявив, що йдеться про запобіжний захід, поки не будуть зроблені додаткові аналізи. Він випив склянку молока перед журналістами й сказав, що таке п’ють і його діти.

Молокопереробні заводи відразу підвищили контроль молока. Окремі перестали купувати його від фермерів, допоки не буде з’ясовано, чи молоко є безпечним. Газети повні суперечливих заяв лікарів, ветеринарів, технологів та політичних діячів, що лише ускладнюють атмосферу. Сперечаються представники Воєводини й центральних органів Сербії, представники влади й опозиції.

В країні немає центральної лабораторії для контролю продовольчих товарів. Через це наукові інститути та інспекції застосовують різні методи й отримують різні результати, які часто суперечать один одному.

Влада обіцяє допомогу фермерам

У неділю протестували фермери у Новому Саді та ще кількох містах. Біля будинку Крайового уряду Воєводини пікетувальники вилили кілька сот літрів молока. Вони стверджують, що йдеться про кампанію, метою якої є подальший занепад тваринництва за рахунок імпортерів м’яса та молочних виробів.

Один із фермерів обурено заявив: «Молокопереробні заводи не винні, але на них тиснуть. Що тепер маємо робити? Якщо б вони дбали про фермерів, то попереджали б нас від вересня, і вилучили б отруйну кукурудзу, не чекали б на цю гру».

Крайовий міністр Єшич обіцяє, що влада допоможе фермерам. «Влада Воєводини вимагає, щоби вам заплатили й за те молоко, яке відмовилися прийняти, та щоб дали вам якісну кукурудзу. А ми для дрібних виробників, на підставі рішення Агропромислового факультету, забезпечимо засобами для підвищення якості кормів».

Віце-прем’єр Александар Вучич попередив, що політичні діячі, які обманюють громадян, понесуть відповідальність. Проте невідомо, як доведуть, хто обманював. Урядовці наразі чекають на аналізи нідерландських фахівців, до яких направили понад 300 взірців молока. В понеділок оприлюднили список ферм, яким тимчасово заборонено продавати молоко. Уряди Боснії і Герцеговини та Чорногорії призупинили імпорт молока з Сербії.

У Сербії 20 років тому нараховували півтора мільйона корів. Зараз – лише 200 тисяч. З-поміж двохсот молокопереробних заводів лише десяток має ліцензію для експорту молочних виробів до країн Євросоюзу.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG