Спеціальні потреби

Протести на Близькому Сході стали викликом зовнішній політиці США


Після масових демонстрацій у Єгипті, які призвели до зміни влади, Близьким Сходом покотилась нова хвиля протестів. Це означає і нові можливості, але разом і нові перешкоди у відносинах Сполучними Штатами і країнами регіону.

Народ Єгипту вийшов на вулиці з вимогами змін. Поки протести тривали, Сполучені Штати реагували дуже обережно. Республіканець, сенатор Маккейн так пояснює кволу реакцію американського президента:

«Як тільки Обама прийшов до влади, його команда не хотіла повторювати дії Адміністрації Буша. На їх думку, розуміння Бушем демократії передбачало військову інтервенцію. Саме тому у своїх промовах у перші дні протестів Президент був такий обережний».

Лише напередодні розв’язки політичного протистояння Президент Обама висловив свою підтримку новому урядові:

«Люди Єгипту оголосили свою волю, їх голоси були почуті».

Своє невдоволення існуючими режимами висловлюють і народи інших країн регіону. Отже Адміністрації Обами варто визначитись, як реагувати на зміни та кого підтримувати.

У Бахрейні, поліція силою втримує акції мирних протестів. З часу початку демонстрацій вже загинуло п’ятеро мітингувальників. Понад двохсот було поранено.

В Ємені тривають сутички між студентами, прихильниками уряду та поліцією. Учасники протестів вимагають відставки президента Алі Абдулли Салеха, який вже погодився не балотуватись на наступних виборах.

Зняте любительською камерою відео показує, як демонстранти у Лівії закликають до усунення від влади Моаммара Кадафі, який правив країною сорок два роки.

В Тегерані поліція с використанням сили розігнала акції протестів шиїтів. Це - найбільші демонстрації в Ірані з часу переобрання президентом Ахмадінеджада у 2009 році.

Президент Обама висловив своє ставлення до подій в Тегерані:

«Іронічно, що Іранський уряд удає, що радий з приводу того, що сталося в Єгипті. Самі ж вони вдались до абсолютно протилежного, використавши силу проти людей в Ірані, які намагались мирно висловити свою позицію».

Фахівці вважають, що президент повинен зайняти більш дієву позицію.

«США повинні посилити тиск на режим, щоб між народом та урядом налагодився якийсь діалог. Вони можуть це зробити за допомогою більш жорстких санкцій, накладених Радою Безпеки ООН», - каже експерт Фонду Спадщина Джеймс Філіпс.

Сенатор Маккейн також вважає, що Обама має вдатися до більш конкретних кроків:

«Навіть сьогодні Президент не закликає до зміни режиму в Ірані. Чому? Це репресивний, жорстокий режим. Якщо б ви бачили поведінку Парламенту, який спокійно обговорювали питання страти демонстрантів. Це недопустимо. Президент США повинен відстоювати свободу. Це означає зміну режиму в Ірані».

Втім, виглядає, що міжнародна політика США не є послідовною, якщо говорити про країни Близького Сходу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG