Спеціальні потреби

Міністр оборони США закликав до зменшення оборонних витрат


На церемонії, влаштованій в бібліотеці-музеї президента Айзенгауера в штаті Канзас, на відзначення 65 роковин перемоги у Другій світовій війні, провідним промовцем був міністр оборони США Роберт Ґейтс, який закликав негайно взятись за боротьбу з марнотратcтвом у лавах збройних сил.

Попри той факт, що США ведуть дві війни – в Афганістані та в Іраку – міністр оборони закликав Конгрес припинити надавати Пентагону так багато грошей. Він сказав:

«Напади 11 вересня 2001 року відкрили фонтан витрат на оборону, які за останнє десятиріччя майже подвоїлись. Цей фонтан закрито, і мусить лишатись закритим і надалі».

Ця заява Ґейтса пролунала в бібліотеці-музеї президента Айзенгауера, який ще 40 років тому вказував на небезпеку безконтрольності військово-індустріального комплексу. Про осторогу було забуто. Взяти, наприклад, проект найновішого літака. «Боїнґ» розкидав виробництво літака по 44 штатах. Але коли військово-повітряні сили і президент сказали, що літаків більше не треба, сенатори від цих штатів заперечили:

«Як ми збираємось лишатись напоготові, якщо скасуємо виробництво винищувачів? – запитав сенатор Бурріс зі штату Іллінойс.

А представниця програми нагляду над роботою уряду Деніел Браян сказала:

«Фактично це називається «політична інженерія» – створення в Конгресі різноманітних адвокатів подібних збройних систем».

Але Роберт Ґейтс замахнувся на більше – він вказав, що Конгрес надто щедро роздає підвищення, не збільшує частки військовослужбовців в оплаті медичних витрат і що військові штати роздуті як у США, так і за кордоном.

Наприклад – холодна війна вже минула, але в Європі все ще лишається 40 американських генералів і адміралів.

Говорить аналітик Лорен Томпсон з Інституту Лексінґтона:

«Легко критикувати роздуті ціни на військове обладнання. А от справжньої сміливості вимагає заторкнення проблеми коштів на медичну опіку в збройних силах і роздутості штатів».

Міністр оборони Ґейтс каже, що справи складні:

«Необхідна політична воля, щоби робити важкі рішення, якими будуть незадоволені владні особи як в Пентагоні, так і поза ним».

Водночас міністр оборони нагадав слова президента Айзенгауера:

«Він колись остеріг, що нам не слід знищувати зсередини те, що ми намагаємось оборони ззовні. Він був переконаний, що для оборони країни слід витрачати стільки, скільки необхідно, але ані цента більше!»

Оголошення Робертом Ґейтсом війни бюджету власного міністерства означає важкі бої попереду – з арміями лоббістів, генералів і законодавців.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG