Спеціальні потреби

Скандал з панамськими офшорами набирає обертів


Сіґмундур Ґуннлауґссон, прем’єр-міністр Ісландії
Сіґмундур Ґуннлауґссон, прем’єр-міністр Ісландії

Перша жертва «Панамаґейту» - прем’єр-міністр Ісландії, який у вівторок подав у відставку.

Якими будуть остаточні наслідки «Панамаґейту»? Чи досягне він масштабів «Вікілікс» поки що невідомо, але уряди більшості країн, задіяних в офшорному скандалі, вже обіцяють – будуть проведені ретельні розслідування, а винуватці притягнуті до відповідальності.

Втім, є і такі, як то Росія, які називають розслідування інформаційною атакою і відкидають звинувачення на адресу своїх громадян, які фігурують у справі.

Президент Панами Хуан Карлос Валера зайняв недвозначну позицію – його уряд, мовляв, виступає за повну прозорість та вітає повномасштабне розслідування офшорного скандалу.

«Ми союзники зі всіма країнами у нашій боротьбі за прозорість у фінансовій системі. І не лише в нашій країні, у всіх країнах світу. Ми вітаємо будь-яке оприлюднення інформації чи розслідування, які захищають панамську та глобальну фінансові системи, щоб запобігти її незаконному використанню. Водночас, такі виклики загартовують нас як країну та посилюють нашу відданість – відданість президента та уряду – боротьбі за прозорість фінансової системи Панами», - заявив президент Валера.

В руки базованого у Вашингтоні Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувальників через анонімне джерело потрапило 11 з половиною мільйонів документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca. В документах – інформація понад 500 банків, в яких мають рахунки понад 15 тисяч офшорних компаній.

Співзасновник фірми Рамон Фонсека каже – закону вони не порушували.

«Ми не несемо відповідальності за дії 240 тисяч компаній. Ми їх створюємо, структуруємо, реєструємо, потім ми їх продаємо чи посередникам, чи банкам, юридичним фірмам, аудиторським компаніям, трастам, які їх відтак продають кінцевому клієнту. Безглуздо звинувачувати нас у діях, над якими ми не маємо жодного контролю. Ми маленька фірма, Панама – маленька країна, ми інкорпоруємо тут лише 20 тисяч компаній на рік. Великобританія, наприклад, інкорпорує 250 тисяч, і ніхто не йде до творця компанії і не звинувачує його в чомусь, якщо компанія потрапляє в хащі. Здається, це напад на нашу юрисдикцію, атака на наш вид діяльності, і це робиться з конкретних дуже чітких причин. Всі люди мають право на приватність, і коли це право піддається нападу – ми повинні його захистити», - наголосив співзасновник юридичної фірми Рамон Фонсека.

«Панамаґейт» викрив офшорну власність 140 політиків та публічних осіб по всьому світу, серед яких – прем’єр-міністр Ісландії Сіґмундур Ґуннлауґссон та президент України Петро Порошенко.

За повідомленнями ЗМІ, у вівторок Ґуннлауґссон подав у відставку.

«Панамські документи» викрили той факт, що його дружина купила на Британських Віргінських островах офшорну компанію.

Скандал зачіпив, хоча і не напряму, російського президента Путіна, у якого, викривають журналісти, щонайменше $2 млрд на офшорах. І якщо в Україні скандал спричинив розголос і деякі парламентарі навіть говорять про імпічмент президенту, в Росії громадськість реагує дуже спокійно. Напевно, корумповані високопосадовці це зовсім не привід для скандалу.

Водночас, Кремль вже звинуватив саме ЦРУ у сплановані атаці особисто на Путіна. Один з журналістів-співучасників розслідування Вілл Фіцґіббон запевняє – його організація діє незалежно.

«Чудова риса Міжнародного консорціуму – це те, що, попри те, що ми працюємо як команда, ми всі наприклад домовляємось про дати оприлюднення наших розслідувань, про назви, ми погоджуємось працювати конфіденційно. Тим не менш, ми всі зберігаємо редакційну незалежність. Консорціум не контролює жоден з наших медіа-партнерів. Все зводиться до національного інтересу країни нашого медіа-партнера, який працює в рамках проекту», - пояснює журналіст-розслідувальник.

Сам факт володіннями офшорами не є незаконним, втім панамські документи викрили, що тисячі офшорних банків та юридичних фірм часто не слідують процедурам перевірки законності діяльності своїх клієнтів.

Дивіться також: Після скандалу з офшорами ставлення США, МВФ до України стане жорсткішим - економіст Аслунд

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG