Спеціальні потреби

Американські інвестори повертаються в Україну


Не зважаючи на оцінки експертів, український ринок є настільки потенційно цікавим для інвесторів, що вони, попри ризики, готові вкладати гроші в Україну. Нещодавно, після багаторічної перерви, свою діяльність в Україні відновила американська агенція з розвитку бізнесу. Ця структура американського уряду виділила 50 мільйонів доларів компанії «Сіґма-Блейзер» на їх діяльність у південно-східній Європі.

Корпорація закордонних приватних інвестицій ОПІК, яка разом з кредитуванням страхує політичні та фінансові ризики американських компаній, які інвестують в країни, що розвиваються, припинала діяльність в Україні у кінці 90-их. Тоді український уряд відмовився сплатити 18 мільйонів доларів, які втратила корпорація, страхуючи проект, який провалився через політичну нестабільність в Україні. Вирішити проблему і запросити американські інвестиції назад в Україну вдалось уряду Юлії Тимошенко. І ось лише цього року ОПІК пішов на виділення першого великого кредиту у 50 мільйонів доларів. Його отримала компанія «Сіґма Блейзер» на інвестиції у південно-східну Європу. Голова Американсько-української бізнес-ради Морґан Вільямс каже, що обережні та далекоглядні інвестори такі як «Сіґма-Блейзер» дивляться на Україну з точки зору багаторічної перспективи:

«Вони з оптимізмом дивляться на Україну, вони залишаються в Україні та підсилюють свої інвестиції в окремих галузях, у яких ефективною є довготермінова стратегія».

«Сіґма-Блейзер» є не єдиною компанією, яка отримує кредитування від Корпорації закордонних приватних інвестицій. На сьогодні ОПІК підтримує дев’ять проектів у різних секторах економіки в Україні загальна сума яких сягає 130 мільйонів доларів. Лері Спанелі, директор із зовнішніх зв’язків ОПІК, каже, що вони планують розширювати свою діяльність на українському ринку:

«Це різні проекти: розвиток транспортної системи, продаж товарів та послуг, нерухомість. Ми задіяні у секторі сільського господарства та проектах поза тим, що робить «Сіґма-Блейзер». Я бачу розширення діяльності ОПІК в Україні, бо це цікавий ринок який має великий потенціал».

Завданням ОПІК є спонукати американський бізнес інвестувати у країни, що розвиваються. Для того, щоб отримати кредитне фінансування від ОПІК, американська компанія, яка шукає фінансування, повинна представити проект для реалізації в країнах, що розвиваються. Вартість фінансування може бути від 100 тисяч до 250 мільйонів доларів.

«Ми не є лише банком, ми є американською фінансовою інституцією розвитку, ми намагаємось, щоб наші проекти приносили користь у країнах, де ми працюємо, тому нам важливо, щоб проект був успішний, приніс користь українцям та гарантував повернення наших грошей», – каже Лері Спанелі.

Українському ж уряду необхідно всього лише зробити більш сприятливим інвестиційний клімат України. Бо, як каже Лері Спенеллі, для того, щоб американський чи будь-який західний інвестор прийшов і вклав гроші в країну, фундаментальним є, щоб в країні діяв принцип верховенства права, була прозорість ведення бізнесу і повага та дотримання контрактів.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Recommended

 • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

  Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG