Спеціальні потреби

Обама: завдання ООН - бути здатною адекватно реагувати на виклики


Барак Обама витспає перед Генеральною Асамблеєю
Президент США Барак Обама виступив перед Генеральною Асамблеєю ООН.

У своїй промові Обама нагадав про місце ООН у сучасному світі: робота ООН демонструє, що люди можуть збиратися разом і мирно вирішувати найскладніші проблеми. Проте світ постійно стикається з новими проблемами, і завдання ООН - бути здатною адекватно реагувати на ці виклики.

Президент підкреслив, що прогрес людства нерівномірний. Деякі від нього виграють більше, інші - менше, нерівність залишається реальністю.

Барак Обама нагадав про дії його адміністрації: завершення операцій в Афганістані та Іраку, процес закриття в'язниці в Ґуантанамо, прагнення забезпечити безпеку не тільки американців, а й усіх людей від небезпеки, яку становлять терористи аль-Кайди. Останні підтвердження реальності цієї загрози - теракти в Кенії та Пакистані.

Президент Обама також порушив тему Сирії, де мирні протести були жорстоко придушені режимом Башара Асада. У результаті в країні почалася громадянська війна. Цей конфлікт, а також поширення зброї масового ураження - можуть поширитись на цілий регіон.

Обама закликав замислитися над низкою основних питань: «Як слід реагувати на подібні кризи? Коли і за яких умов можливо використовувати військову силу? Яка повинна бути роль міжнародного співтовариства?»

Він підкреслив, що обов'язок світової спільноти - жорстко реагувати на застосування хімічної зброї. Президент США додав, що володіє «незаперечними» доказами, що режим Башара Асада застосував хімічну зброю.

Обама нагадав про те, що завжди виступав за мирне вирішення сирійської кризи. США і Росія спільно домовилися нейтралізувати сирійську хімічну зброю, і необхідно гарантувати, що Башар Асад виконає свої зобов'язання.

«Якщо ми це зробимо - ми зможемо надати світу виразний сигнал, що в 21 столітті немає місця хімічній зброї», - сказав Обама.

Сирійський народ буде визначати своє майбутнє, додав президент і продовжив: «Час для Росії та Ірану зрозуміти, що підтримка Асада призводить до вкрай небезпечних наслідків».

«Ми не ведемо холодної війни", це не "Велика гра", яку треба виграти», - підкреслив президент.

Барак Обама заявив, що США будуть усіма силами боротися з тероризмом, у разі необхідності, вдаючись до застосування сили, і будуть проявляти нетерпимість стосовно використання зброї масового ураження.

Обама вказав на необхідність розвитку вільного ринку і демократії, але додав, що історія Іраку продемонструвала, що демократію неможливо прищепити силою.

Президент нагадав про складні стосунки Ірану та США. «Я не думаю, що ця складна історія може бути миттєво забута. Але я переконаний, що вирішення проблеми іранської ядерної програми в довгостроковій перспективі здатне покращити наші відносини», - сказав Обама.

Він підкреслив, що США не зацікавлені в зміні режиму в Ірані і виступають за розвиток мирної ядерної програми Ірану. «Але світ повинен бути впевнений, що іранська ядерна програма - дійсно носить мирний характер», - зазначив президент.

Обама повідомив, що після того, як новий президент Ірану заявив про намір врегулювати цю проблему, він доручив держсекретареві Керрі зробити необхідні кроки в тісній співпраці з іншими міжнародними гравцями.

Обама особливо звернувся до теми Ізраїлю. Раніше він нагадав, що Іран погрожує знищити єврейську державу. Президент США підкреслив, що Сполучені Штати далі будуть підтримувати безпеку Ізраїлю. При цьому, він висловив підтримку створення Палестинської держави: для цього лідерам Ізраїлю і Палестинської автономіі доведеться піти на істотний ризик, але США також готові прийняти на себе частину цих ризиків.

«Всі повинні зрозуміти, що світ - це потужний інструмент, необхідний для того, щоб знищити екстремізм у цьому регіоні», - сказав Обама. Він додав, що ізраїльсько-палестинський мирний процес і вирішення питання іранської ядерної програми матимуть істотний й вкрай позитивний вплив на ситуацію на Близькому Сході і в Північній Африці.

Говорячи про події «арабської весни», Барак Обама зазначив, що США також були здивовані цими процесами, і винесли рішення підтримувати тих, хто виступає за зміни.

Торкнувшись теми Єгипту, президент сказав, що обидві ворогуючі сторони звинувачували США в тому, що ті стали на бік однієї з них. Однак, за словами Обами, це не так. Сполучені Штати дотримуються нейтралітету і прагнуть підтримувати тільки ті зміни, які в довгострокових інтересах єгипетського народу.

Він закликав до створення більш вільного і безпечного арабського світу, де всі люди, незалежно від їх релігійної приналежності, будуть співіснувати, а їх права будуть захищені.

Обама нагадав про дії США в Лівії: приєднання Сполучених Штатів до коаліції, що застосувала силу щодо репресивного режиму, дозволило зберегти величезну кількість життів. «Хто-небудь дійсно вірить у те, що ситуація в Лівії була б кращою, якби Каддафі продовжував безперешкодно вбивати і мучити своїх власних співгромадян", - запитав Обама.

Барак Обама наголосив на необхідності використання всіх можливих мирних методів для боротьби з кризами. Однак, за його словами, іноді застосування сили є необхідним.

Обама нагадав про те, що зовсім недавно людина його кольору шкіри не мала права голосувати в США. Однак історія свідчить про те, що немає проблеми, яку люди не могли б вирішити і саме тому він має всі підстави з оптимізмом дивитися в майбутнє.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG