Спеціальні потреби

Асад запропонував США витратити мільярд на утилізацію його хімзброї


Асад озвучив пропозицію на мільярд для США
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Асад озвучив пропозицію на мільярд для США

Згода уряду Башара аль-Асада передати хімічну зброю не означає, ані закінчення військових дій в Сирії, ані політичне вирішення конфлікту. Вже відчутні наслідки відтермінування військового удару по Сирії для внутрішньої ситуації в країні та безпеки у світі загалом.

Аналітик з Фонду «Спадщина» (Heritage Foundation) Стівен Бучі каже, що спільна американсько-російська домовленість вже вплинула на розстановку сил в країні, посиливши позиції президента.

З Асадом стабільності не буде - Обама
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00
«Сили повстанців в цій ситуації програли. І Башар аль-Асад, без сумніву, є переможцем. Тепер він має підтримку та певну довіру від росіян та решти міжнародної громади».

Президент Обама заперечує, що його рішення посилило сирійського диктатора:

«Важко уявити, як Асад може зберігати будь-яку довіру після того, як його війська піддали газовій атаці невинних дорослих та дітей».

Але в той же час ця домовленість означає, що негайного військового удару по Сирії не буде. А це ставить повстанців у програшну позицію, зазначає командуючий загоном повстанців генерал Салім Ідріс:

«Ми думаємо, що росіяни та сирійський режим грають в ігри, аби виграти більше часу для кримінального режиму в Дамаску».

Росія допомагає Асаду тягнути час?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00
До того ж, ця угода посилює позицію Володимира Путіна на міжнародній арені, незважаючи на те, що Росія продовжує постачати зброю Дамаску.

Салман Шайк з Центру Брукінґса у Досі каже, що Росія збільшила своє стратегічне становище. Тепер вона на одному рівні зі США щодо політичної ваги у прийнятті рішень на Близькому Сході.

А імідж США на Близькому Сході це, навпаки, погіршує, говорить експерт:

«Президент Обама тепер виглядає слабшим президентом через те, що він не зробив того, що пообіцяв».

Поки велися дипломатичні переговори навколо Сирії, масові вбивства в середині країни лише посилилися, каже Стівен Бучі:

Дипломати міркують, як втілити "російський план"
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00
«Я б сказав, що Асад протримається ще рік чи півтора, що є дуже сумно, бо він страшний диктатор і робить жахливі речі з сирійським народом, який заслуговує на краще».

Саме стільки часу - понад рік - може піти лише на збір та транспортування хімічної зброї. Про це заявив сирійський президент в інтерв’ю телеканалу Фокс:

«Це вимагає багато грошей - понад мільярд доларів. Це дуже небезпечно для навколишнього середовища. Якщо американська адміністрація готова платити ці гроші, взяти відповідальність за транспортування токсичних матеріалів в США, чому б їм цього не зробити?».

Міжнародна громада не збирається чекати, поки Асад прозвітується про усю хімічну зброю
У той же час, спроби організувати в Женеві мирні переговори між сторонами сирійського конфлікту і далі пробуксовують. З одного боку, існують розбіжності усередині сирійської опозиції, яка не може домовитися, хто від неї має брати участь в переговорах. З іншого, Росія та США не погоджуються щодо ролі Ірану під час переговорів. Тим не менш, міжнародна громада не збирається чекати, поки Асад прозвітується про усю хімічну зброю.

«Нашою ціллю», заявив міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ, «залишається проведення другої конференції в Женеві для того, щоб усі сторони разом могли домовитися про політичне вирішення конфлікту. І ми працюватимемо з росіянами над якнайшвидшим здійсненням цього».

Росіяни кажуть, що також виступають за найшвидше проведення переговорів, покладаючи провину за їх затримку на опонентів Асада.

«Якщо хтось вважає, що висувати постійні погрози, лякати, шукати причини для атаки є більш важливим, то, можливо це є прямим натяком для опонентів режиму, що від них чекають нових провокацій. Це може привести до повного краху процесу Женева-два», зазначив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
Президент Обама тепер виглядає слабшим президентом через те, що він не зробив того, що пообіцяв
Салман Шайк, Інститут Брукінґса

І найбільшою проблемою у вирішенні сирійського конфлікту є те, що на Заході не бачать демократичної альтернативи Асаду. А різні опозиційні групи в Сирії ворогують між собою.

Манал Омар з Інституту миру США Манал Омар запитує:

«Що станеться, якщо Башар або піде, або зречеться влади, або буде скинутий? Немає переконливих фактів вважати, що опозиційні групи зможуть контролювати ситуацію в Сирії».

Наступного тижня Керрі та Лавров зустрічаються в Нью-Йорку, аби обговорити план мирних переговорів по Сирії. Але успіх цього процесу, заявив держсекретар США, буде залежати від прогресу у передачі хімічної зброї під міжнародний контроль.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG