Спеціальні потреби

США та Афганістан підписали партнерську угоду


Президент США Барак Обама та Президент Афганістану Гамід Карзай підписали у вівторок вночі договір, який закладає основи відносин між двома країнами після виведення військ НАТО з цієї країни у 2014-му році.

Обама прибув до Афганістану пізно вночі та без попереднього оголошення. Підписавши документ у президентському палаці в Кабулі, Обама пояснив, що домовленість визначає умови стратегічного партнерства між США та Афганістаном протягом десяти років після виведення військ НАТО з країни у 2014-му році:

«Ми разом віддані місії встановлення миру та досягненню кращого майбутнього на умовах рівноправного партнерства».

Після цього Обама відвідав військову базу США в Баграмі, де він подякував американським військовослужбовцям. А також – звернувся до американського народу:

«Сьогодні я підписав історичну домовленість між Сполученими Штатами та Афганістаном, яка визначає новий характер відносин між нашими країнами».

Президент розповів, що під час саміту НАТО в Чикаго цього року, коаліція поставила за мету виведення афганських сил безпеки на лідерські позиції у військових операціях вже наступного року:

«Міжнародні військовослужбовці продовжуватимуть тренувати, радити, допомагати та воювати поруч з афганцями. Але ми переходимо у допоміжну роль в той час, як афганці – у провідну».

Після 2014-го, згідно з домовленостями, війська НАТО забезпечуватимуть тренування, підтримку з повітря, обмін розвідданими та допомогу у контр-терористичних операціях.

«Цей договір надає запевнення, що ми їх не покинемо, продовжуватимемо їх підтримувати та працювати з ними», – говорить експерт Центру за американський прогрес Браян Катуліс.

Американські військові кажуть, що афганські солдати та правоохоронці потребують ще дуже багато тренування.

«Ми будемо в Афганістані настільки довго, наскільки потрібно, щоб підготувати афганські сили безпеки, особливо поліцію, місцевих правоохоронців, які б мали довіру населення», – запевняє генерал-майор морської піхоти США Джон Тулан.

Також Обама запевнив Карзая, що США не будуть будувати в цій країні постійні військові бази.

Утім, питання скільки саме західні нації зможуть вкласти у підтримку безпеки в Афганістані після 2014-го року залишається відритим. Ліза Куртіс з Фонду «Спадщина» вважає, що якою б не була ціна, вона буде меншою, ніж та, що необхідна на подальше перебування військ НАТО в країні. Лише в цьому році на військову присутність в Афганістані було витрачено понад сто мільярдів доларів.

«Думаю, що це буде два-три мільярди на підтримку афганських сил безпеки після 2014-го року. Але це невелика ціна за те, щоб забезпечити неповторення терористичної атаки в США, такої як атака одинадцятого вересня», – каже Куртіс.

Конгресмен Дейна Рорабакер – відвертий критик афганського уряду – каже, що підписання договору є визнанням того, що зусилля з розбудови Афганістану провалилися:

«Одна з причин, чому ми в такій поганій ситуації і маємо стільки втрат, полягає в тому, що ми ввели американських військових, аби змусити місцевий народ визнати уряд в Кабулі в якості легітимної влади. А уряд в Кабулі, як ми всі знаємо, – корумпований режим під керівництвом Карзая».

Напередодні підписання рамкової угоди, США та Афганістан підписали окремі договори щодо обмеження нічних рейдів американськими військовими та передачі тюрем під юрисдикцію афганської влади. Аналітики кажуть, що усі ці домовленості посилають чіткий сигнал Пакистану та Талібану про те, що американці не залишать цей регіон, як вони це зробили в 90-их.

«Я думаю, що ця домовленість показує, що США не вважають, що вони змушені підписати угоду з Талібаном будь-якою ціною. Звичайно, якась домовленість, яка включає Талібан, не завадить, але США не розглядає це в якості пріоритету на наступні два роки», – пояснює Ліза Куртіс.

Цей договір був підписаний рівно через рік, після того як у результаті рейду американського елітного загону спеціального призначення у Пакистані був вбитий лідер Аль-Кайди Осама бін Ладен. Президент Обама нагадав американському народу, що початкової мети війни – унеможливити атаки Аль-Кайди за кордоном – вже досягнуто:

«Війна почалася в Афганістані і тут вона і закінчиться».

Але всього через кілька годин після того, як Барак Обама залишив Кабул, в столиці Афганістану пролунав вибух, в результаті якого загинуло щонайменше шестеро осіб. Поліція в Кабулі повідомляє, що вибух був здійснений терористом-самогубцею, мішенню якого, ймовірно, було так зване «Зелено село» – житловий комплекс, де проживають сотні міжнародних працівників. Талібан узяв на себе відповідальність за атаку.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG