Спеціальні потреби

НАТО змінює свою роль у сучасному світі


НАТО залишається одним з ключових гарантів безпеки у світі. У 2010-му році країнам-членам Альянсу доводилось брати на себе вирішення проблем безпеки у багатьох країнах та регіонах, ключовим з яких був і залишатиметься Афганістан. Поряд з цим НАТО також доведеться шукати шляхи вирішення таких сучасних проблем безпеки як кібер-загрози і протиракетний щит у Європі.

Саміт НАТО у Лісабоні став однією з головних подій для Альянсу у 2010-му році. Саме там НАТО оприлюднило нову стратегічну концепцію, яка підкреслює важливість вирішення таких проблем, як кібер-безпека та протиракетний захист. Їх аналітики вважають ключовими викликами для безпеки сучасного світу, що вимагає від НАТО зміни своє традиційної ролі військової потуги. Це підкреслює британський аналітик Майкл Кларк:

«Проблеми, які НАТО доводиться вирішувати навіть на своїх територіях, стали складніші, ніж коли-небудь в історії. Тому НАТО повинно бути більш гнучким та приймати більш ефективні рішення, як і де застосовувати свою силу».

Одним з таких нових викликів стали відносини з Росією. Різниця у поглядах на американську систему протиракетної оборони негативно вплинула на стосунки Росії та НАТО. Під час свого щорічного звернення до нації президент Дмитро Медведєв застеріг про можливість нових перегонів озброєнь, якщо Росія не відчує себе рівним партнером ЄС та США у проекті протиракетної оборони. Влітку цього року Альянс вирішив призупинити розбудову системи ПРО у Східній Європі. А вже під час саміту у Лісабоні Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссун запросив Росію підключитись до системи розробки протиракетного щита:

«Вперше в історії країни НАТО та Росія співпрацюють у питаннях безпеки. Росія без сумніву знатиме, що система не буде спрямована проти неї. Громадяни Європи будуть під посиленою безпрецедентною системою безпеки».

Президент Росії Дмитро Медведєв навіть взяв участь у саміті НАТО. А генсек Альянсу підкреслив, що Москва також стала партнером в афганській операції:

«Росія дозволить збільшити кількість вантажів, які переправляють через її територію до Афганістану. Тепер ми також зможемо переправляти обладнання назад з Афганістану».

Саме Афганістан залишається головним пріоритетом НАТО. Тисячі військових Альянсу перебувають на Афганській території. Однак, важко передбачити майбутнє Альянсу в цій країні. У цьому переконаний і Майкл Кларк:

«Від сьогодні аж до 2014-2015-их років, Афганістан буде головним пріоритетом, і НАТО повинно показати свою ефективність у запровадженні західної стратегії в цій країні, аби в будь-якому разі цю операцію розглядали як базовий успіх».

Однак на сьогодні ситуація в Афганістані залишається складною. Це визнає і президент США Барак Обама:

«У багатьох регіонах наші досягнення не стабільні, але немає сумніву, що ми очищаємо все більше територій від Талібану і все більше афганців повертають собі контроль над власними громадами».

Під кінець року нестабільність ситуації в Афганістані все більш очевидна. Сили США та НАТО несуть серйозні втрати. Однак, як Сполучені Штати, так і Альянс, дотримуються обраної стратегії та посилюють тренування афганських сил безпеки, які повинні перебрати відповідальність за безпеку у своїй країні. За задумом, це дозволить іноземцям покинути Афганістан як можна швидше.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG