Спеціальні потреби

Українців обмежують у праві на свободу мирних зібрань


Українців обмежують у праві на свободу мирних зібрань
Українців обмежують у праві на свободу мирних зібрань

Вітчизняні правозахисники наголошують – влада за допомогою суду все частіше забороняє проведення тих чи інших масових акцій, а ще гірше – потім продовжує переслідування окремих учасників. Змінити ситуацію планують через новий законопроект «Про свободу мирних зібрань», який вже схвалила Венеціанська комісія.

Належне забезпечення цього права стає все більш актуальним, адже за останній рік кількість акцій протестів та демонстрацій значно зросла, повідомляє «Центр дослідження суспільства». Щотижня ця організація надає статистику про протестні дії в Україні й разом з тим вказує на паралельне збільшення використання владою різних методів тиску на учасників протесту. Найяскравішим прикладом можуть слугувати кримінальні переслідування учасників податкового Майдану. Постійними прикладами обмежень є заборона проведення масового заходу судами.

Новий законопроект розробила Комісія зі зміцнення демократії й утвердження верховенства права, яка є консультативно-дорадчим органом при президенті України. Але до розробки документа долучилися і українські правозахисники.

Так, одним із авторів законопроекту є голова Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворівський. За словами правозахисника, «основна мета документа – мінімізувати вплив влади та силових структур на мирні зібрання, а мирні зібрання зможе забороняти тільки суд».

Сьогодні ж суди таким правом зловживають. Такий висновок зробив експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, який вивчав рішення адміністративних судів у справах по цій темі. Крім заборони, суди і не мотивують належним чином своїх рішень, а це є порушенням міжнародних стандартів, – вказує Куйбіда.

Голова Комісії зі зміцнення демократії й утвердження верховенства права Сергій Головатий зазначив, що окрім введення нового закону важливо навчати суддів правам людини.

«Практично у 99% випадків рішення не відповідають практиці Європейського суду. Причин цьому дуже багато. Але головна полягає у тому, що в нас немає єдиного стандарту юридичної освіти. У нас не викладається курс прав людини в юридичних закладах. Не вивчають цього і судді», – сказав Сергій Головатий.

Законопроект ще будуть допрацьовувати, хоча міжнародні організації вказали лише на певні уточнення та редагування. Як зазначив Роман Куйбіда, цей документ забезпечить саме європейські стандарти на мирні зібрання.

XS
SM
MD
LG