Спеціальні потреби

Значення обвинувачення Манафорта для США та України – думки аналітика Андерса Аслунда


Пол Манафорт

Обвинувачення Манафорта – лише початок викриття злочинів у розслідуванні, очолюваному спецпрокурором Робертом Мюллером

Найбільшою несподіванкою у 31-сторінковому обвинувальному висновку, пред’явленому спеціальним прокурором США Робертом Мюллером екс-керівникові передвиборчої кампанії Дональда Трампа Полу Манафорту і його давньому бізнес-партнеру Ричарду Ґейтсу це те, що у ньому навряд чи міститься якась інформація, невідома до цього людям, які спостерігали за подіями в Україні вже довший час.

Про це пише у статті, опублікованій у виданні аналітичного центру Atlantic Council, відомий експерт-оглядач Андерс Аслунд.

Манафорт був головним політичним радником колишнього президента України Віктора Януковича протягом 2005-2014 років. Згодом Манафорт продовжував працювати на «Опозиційний блок».

Лобіюючи інтереси Януковича і його Партії регіонів, кружляли поголоски, що Манафорт заробляв $9 млн на рік. Тепер в обвинувальному акті стверджується, пише Аслунд, що «понад 75 мільйонів доларів протікали через його офшорні рахунки».

Із суми нечесно зароблених грошей і перевезених до США Манафорт встиг «відмити» більше 18 мільйонів доларів. Із грошей, яких він не перекинув до США (57 млн доларів) він не сплатив податків – ще один злочин. Крім цього, він і його колега Ґейтс працювали на президента Януковича і не зареєструвалися в США як іноземні агенти – ще один злочин.

Загалом, Манафорта і Ґейтса звинувачують за 12 пунктами, зокрема у «змові проти США, змові з метою відмивання грошей, діяльності як незареєстрованого іноземного агента, а також надання неправдивої інформації в рамках Закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA) і ненадання звітів про закордонні банківські рахунки».

За словами Аслунда, ці чотири злочини були добре відомі. Два нові фактори особливо вражають. По-перше, це формальне кримінальне переслідування урядом США. По-друге, дуже добре написаний текст обвинувачення пропонує безліч невідомої документації усіх чисельних компаній Манафорта, включаючи дванадцять на Кіпрі та дві у Гренадинах», – наголосив Аслунд.

На завершення обвинувальний акт передбачає конфіскацію чотирьох об'єктів нерухомості в Нью-Йорку та Арлінґтоні, штат Вірджинія, що належать Манафорту.

Те, що Янукович був провідним антиамериканським та антидемократичним політиком в Україні, не є частиною обвинувального висновку. У ньому не згадується - як передвиборча кампанія Трампа, так й її зв'язки із Росією.

Цікаві питання, які ще треба вивчити, стосуються того, як Манафорт керував висвітленням України на російському телебаченні на користь Януковича і чи він тісно співпрацював із російською розвідкою, з якою взаємодіяв президент. Манафорт не працював сам. Його група підлеглих в Україні нараховувала приблизно вісім осіб, які також несуть відповідальність за вищеназвані злочини, але які зарабляли значно менше грошей.

Як пише видання The New York Times, «широко поширена думка, що Мюллер сподівається натиснути на Манафорта щодо надання інформації про головний предмет його розслідування», тому цей обвинувальний акт – лише смачна закуска. Головну страву подадуть згодом, – прогнозує Аслунд.

У цьому обвинувальному висновку Мюллер дає зрозуміти, що вважає Манафорта злочинцем з кримінальним минулим, яке сягає 2006 року – за 10 років до початку його праці на посаді голови передвиборчої кампанії Трампа у 2016. Дивно, що ФБР не знайшло жодної причини розслідувати і судити цього «не прихованого» злочинця ще набагато раніше.

Хоча ці перші обвинувачення не стосувалися безпосередньо ні Трампа, ні його кампанії, ні Росії, вони дають певне передчуття, що це лише початок викриття злочинів у розслідуванні, очолюваному спецпрокурором Робертом Мюллером, вказуючи на їх критично важливе значення, заради збереження законності.

Обвинувачення Манафорта - це велика перемога для верховенства права у Сполучених Штатах, і святкують її також й в Україні, - підсумував свої думки аналітик Андеср Аслунд у статті для видання Atlantic Council.

Дивіться також: З якими настроями каталонці готуються до виборів?

З якими настроями каталонці готуються до виборів? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Інше за темою

XS
SM
MD
LG