Спеціальні потреби

Чи має Україна шанс повернути собі гроші Манафорта?


Пол Манафорт та Ричард Ґейтс в суді 30 жовтня. Рисунок судового художника
Пол Манафорт та Ричард Ґейтс в суді 30 жовтня. Рисунок судового художника

"Я не сумніваюсь, що більшість цих сум (що фігурують у справі Манафорта), - це гроші українського народу", - стверджує Аліна Полякова, дослідник провідної наукової установи США Brookings Institution.

Полякову вразили обсяги грошей у відмиванні яких звинувачують Манафорта. Це - 18 мільйонів доларів, які він переправив у США і 75 мільйонів доларів на офшорних рахунках. Про це дослідниця розповіла в інтерв’ю журналісту Української служби "Голосу Америки" Руслану Петричку.

Аліна Полякова
Аліна Полякова

На ці виплати пішла частина грошей вкрадених Януковичем в Україні, вважає Полякова. "Віктор Янукович, який втік з України після подій Майдану, залишив українську казну майже порожньою. Зникло майже 40 мільярдів доларів. Я не сумніваюся що частина цих грошей була отримана Манафортом", - зазначила дослідниця.

"Манафорт – це лише невелика частина проблеми. Уряд Віктора Януковича вкрав значно, значно більше", - говорить Полякова.

"Янукович очолював олігархічну структуру в Україні, побудував корупційну вертикаль, яка агресивно поводилась з бізнесом, займалась здирництвом", - погоджується заступник Голови Адміністрації президента України Дмитро Шимків в окремому інтерв’ю Голові Української служби «Голосу Америки» Мирославі Ґонґадзе.

Ці гроші бажано повернути до України - як Шимків так і Полякова в цьому одностайні. Шимків запевнив, що Україна готова співпрацювати з правоохоронними органами США з цього питання.

Справа Манафорта - гарна новина для України. "Українці радіють новинам про Манафорта", - так відреагував на оголошення звинувачень проти Манафорта Адріан Каратницький, дослідник Atlantic Council.

Однак, чи зможе Україна повернути гроші залежатиме від розвитку подій у справі Манафорта, яка може йти за трьома сценаріями, спрогнозувала Полякова:

 • Влада може спробувати долучити Манафорта до співпраці як важливого свідка в розслідуванні спеціального прокурора Мюллера про російське втручання до виборів в США.
 • Журналістів можуть зацікавити оприлюднені обвинувачення і вони здобудуть нові докази походження коштів, які стануть підґрунтям для нових звинувачень Манафорту.
 • Традиційний розвиток судових справ.

Нові докази у справі можуть призвести до появи запиту на повернення частини грошей в Україну, - стверджує Полякова.

Шимків обережніше оцінив перспективи повернення грошей і наголосив на складності процедури. "Генеральна прокуратура, чи Національне антикорупційне бюро України мають відповідні повноваження на запити співпраці з правоохоронними органами США, однак необхідно вважати на процедуру", - зазначив Шимків. Він навів приклад справи Лазаренка, яка триває роками і поки не призвела до повернення коштів, хоча Лазаренко повністю співпрацює зі слідством.

Справа Манафорта, на думку Шимківа, може бути корисною для зміцнення вже існуючих звинувачень проти корупціонерів режиму Януковича. "Ми переконані, що в результаті допитів Пола Манафорта правоохоронними органами США, ми можемо отримати більше інформації про корупцію, або інші порушення, які чинились в Україні за часів Януковича. Це може зміцнити справи, над якими працюють правоохоронні органи в Україні".

Дивіться також: Час-Тайм. Справа Манафорта у США. Подробиці

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

 • 16x9 Image

  Оксана Бедратенко

  Веб-редакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

XS
SM
MD
LG