Спеціальні потреби

У Вашингтоні повіяли вітри змін щодо постачання зброї Україні – Christian Science Monitor


Поставки летальної оборонної зброї в Україну - це тривале політичне питання, яке відмовлявся вирішувати президент Обама. Але в адміністрації Трампа є чимало людей, які підтримують цю ідею. Одначе, страхи перед російською ескалацією не зникають.

Про це питання, яке обговорюється в різних американських урядових і неурядових колах, пише Джейсон Томпсон у статті «У США знову розглядають поставки зброї в Україну. Чи це мудро?», опублікованій у виданні Christian Science Monitor.

Відколи Росія в 2014 році вторглася в Криму і анексували цей півострів, а потім підтримала сепаратистське повстання на сході України, яке триває по сьогоднішній день, Сполучені Штати реагують на її дії різними способами, запроваджуючи проти Москви санкції, застосовуючи міри дипломатичного впливу і надаючи військову допомогу Україні.

Що стосується військової допомоги українським військовим, зазначає автор, то вона передбачає підтримку реформ у сфері оборони на стратегічному та тактичному рівнях, підготовку і навчання військ, а також поставки нелетальної техніки на суму 750 мільйонів доларів.

Чому б російському президенту Володимиру Путіну у відповідь не зробити те, що він може зробити без особливих зусиль, тобто, підсилити сепаратистів
Раджан Менон

Але сьогодні в Вашингтоні повіяли вітри змін, і прозвучали натяки на те, що Америка може почати поставки летальної оборонної зброї в Україну, від чого рішуче відмовлявся колишній президент Барак Обама.

Деякі аналітики категорично виступають проти такого кроку, але при цьому їх турбує головним чином можливість російської ескалації у відповідь на такий крок.

Накреслюючи головне побоювання адміністрації Обами, політолог у Міському коледжі Нью-Йорка Раджан Менон, розповів про те, що у Росії спільний кордон з Україною довжиною майже дві тисячі кілометрів, і що по всій цій довжині на військових базах розмістилися тисячі російських військовослужбовців.

Для порівняння Менон вказує на те, що Україну від США відділяє відстань в 9 600 кілометрів.

«Чому б російському президенту Володимиру Путіну у відповідь не зробити те, що він може зробити без особливих зусиль, тобто, підсилити сепаратистів»? - запитав Менон, виступаючи минулого тижня на заході, організованому аналітичним центром Atlantic Council у Вашингтоні. «Давайте говорити відверто. Володимир Путін витримав санкції, витримав політичну ізоляцію, розмістив своїх військових на сході України і навіть жертвує їх життями заради своїх інтересів».

Оборонна зброя нікого не провокує, якщо ти не є агресором. А Україна явно не є агресором, оскільки бойові дії відбуваються на її території
Джим Маттіс

Але сьогодні, за ознаками, у високих урядових колах все частіше лунають голоси на підтримку більш рішучих дій у відповідь на агресивну зовнішню політику Москви.

Виступаючи недавно на прес-конференції в Києві, міністр оборони США Джим Маттіс заявив, що не потрібно боятися ескалації. «Оборонна зброя нікого не провокує, якщо ти не є агресором, - сказав він, відповідаючи на запитання журналіста. - А Україна явно не є агресором, оскільки бойові дії відбуваються на її території».

«Ми дуже близькі до того, щоб почати озброювати українців, - каже директор консервативної дослідної групи Allison Center for Foreign Policy Studies при Heritage Foundation Лук Коффі. - Але адміністрація повинна розуміти, що це не панацея: зброя це лише частина того, що повинно допомогти впоратися з російською агресією».

Законопроект

Ми дуже близькі до того, щоб почати озброювати українців
Лук Коффі

Російське вторгнення в 2014 році стало потрясінням - «несподіваним, непередбачуваним, нічим не викликаним», - каже екс-посол США в Україні Вільям Тейлор (з 2006 по 2009 рік). А оскільки США хотіли продемонструвати зважену реакцію, головним питанням на порядку денному для них було припинення бойових дій.

У вересні 2014 року Росія, Україна і Організація з безпеки і співробітництва в Європі підписали Угоду про припинення вогню, яка отримала назву Мінський протокол. Але ця угода не була реалізована, і треба було другого договору, відомого як Мінськ-2. Однак і цей договір зазнав провалу.

Сполучені Штати відтак запровадили санкції проти Росії. Те ж саме зробив Європейський Союз та інші країни. США і їх союзники почали зміцнювати ЗС України, постачаючи країні різну бойову техніку, починаючи з контрбатарейних радарів і закінчуючи системами IT і безпечною апаратурою зв'язку.

Ніхто навіть мови не веде про наступальні види озброєнь, такі як танки, винищувачі і так далі
Вільям Тейлор

Але конфлікт на Донбасі, що забрав понад 10 тисяч життів, триває досі. І в цих умовах в американському уряді все частіше лунають голоси, що закликають надати додаткову підтримку Києву.

Нещодавно Сенатський комітет у справах збройних сил одноголосно ухвалив проект закону про національну оборону на 2018 фінансовий рік, в якому передбачено виділення Україні військової допомоги на суму 500 мільйонів доларів, включаючи летальну оборонну зброю.

«Будьте впевнені, ми все сказали чітко і гранично ясно, - каже посол Тейлор, який нині працює виконавчим віце-президентом у вашингтонському Інституті миру. - Ніхто навіть мови не веде про наступальні види озброєнь, такі як танки, винищувачі і так далі».

Але є один вид зброї, пропонований до постачання, який викликає серйозні протиріччя. Йдеться про переносний протитанковий ракетний комплекс Javelin. Поставити таку зброю в Україні пропонують високопоставлені чиновники національної безпеки.

ціна агресії

Якщо ми озброїмо українців такою зброєю як Javelin, яку можуть переносити військовослужбовці, українці все одно не підуть походом на Москву
Стівен Пайфер

Коли прихильники поставок говорять про Javelin, вони підкреслюють його оборонний характер.

«Якщо ми озброїмо українців такою зброєю як Javelin, яку можуть переносити військовослужбовці, українці все одно не підуть походом на Москву, - говорить Стівен Пайфер, який працює старшим науковим співробітником Інституту Брукінґса, а раніше також обіймав посаду американського посла в Україні.

«Така точка зору у мене склалася з розмов з українцями, - зазначає він. - Українські військові розуміють, що навіть якщо ми дамо їм таку зброю, вони все одно не зможуть перемогти росіян і вигнати їх з Донбасу».

Таким чином, мета поставок Javelin полягає в тому, щоб стримувати росіян від подальших нападів на Україну, підвищивши ціну агресії до такої міри, щоб Кремль відмовився від своїх планів.

«Росіяни продемонстрували, що вони дуже чутливо ставляться до людських втрат на полі бою в Україні, - говорить Евелін Фаркас, яка раніше працювала старшим радником верховного головнокомандувача американських військ в Європі, а нині обіймає посаду позаштатного старшого наукового співробітника в Atlantic Council. - А саме протитанкова зброї здатна завдавати втрат».

За словами Джейсона Томсона, пропозиції про поставку Javelin або аналогічних систем озброєнь користуються значною підтримкою в американських урядових колах ось уже два роки, але сьогодні вони стають ще більш популярними, оскільки адміністрація Трампа повернулася до розгляду ідей, від яких відмовився її попередник.

Росіяни продемонстрували, що вони дуже чутливо ставляться до людських втрат на полі бою в Україні. А саме протитанкова зброї здатна завдавати втрат
Евелін Фаркас

«Подивіться на міністра Маттіса, на держсекретаря Тіллерсона, - каже посол Пайфер. - Це люди, які дотримуються поглядів республіканського політичного мейнстріму. Вони виступають на підтримку НАТО і з підозрою ставляться до Росії».


Змінилася і ситуація в самій Україні, каже Коффі з Heritage Foundation. Українці на виборчих дільницях показали, що вони прагнуть до подальшого зближення з Заходом.

символічна позиція

Є й більша картина.

«Існує політична цінність, політичний символізм в прагненні Заходу стати на бік України», - каже виконуюча обов'язки помічника міністра оборони Лора Купер, що займається питаннями Росії, України і Євразії.

Чимало аналітиків, що працюють в уряді і в недержавному секторі, вважають, що Росія виступає проти існуючого міжнародного порядку на самих різних фронтах. Вони вважають, що через слабку реакцію Заходу на вторгнення Росії в Грузію в 2008 році, а потім і в Україну в 2014-му Кремль став сміливішим. Якщо не зайняти тверду позицію, кажуть вони, то де зупиниться Москва?

Однак противники поставок летальної зброї в Україну висувають ті ж застереження, які вплинули на рішення адміністрації Обами. Вони кажуть, що Росія може сприйняти це як ескалацію, на яку вона зобов'язана відреагувати.

«В кінцевому підсумку, Путін зацікавлений в Україні набагато більше, ніж США і Європа, і тому він готовий йти на набагато більші витрати, - каже Чарльз Купчан, який з 2014 по 2017 рік працював старшим директором з європейських справ в Раді національної безпеки, а зараз обіймає посаду старшого наукового співробітника в Раді з міжнародних відносин. - Ми можемо почати цикл ескалації, в якому Україна програє».

Однак ті, хто вважає, що зараз саме час для постачання зброї Україні, відповідають своїм суперникам: а що саме може зробити Росія?

«Росіяни озброюють сепаратистів до зубів, - говорить Коффі. - Тільки ще бракує ядерної зброї. Я навіть не знаю, що ще вони можуть їм запропонувати», - пише Джейсон Томсон у статті для видання Christian Science Monitor.

Дивіться також: 15 мільйонів доларів отримає розробник найкращого додатку для планшета, що навчить дитину читати, писати й рахувати

Інше за темою

XS
SM
MD
LG