Спеціальні потреби

Росія не збирається підривати економіку України - Сергій Лавров


Cергій Лавров

Виступаючи на прес-конференції в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва «не бачить потреби ініціювати кроки для поліпшення відносин з США».

За його словами, Кремль готовий працювати «з усіма, хто до цього готовий, на основі рівноправності і врахування взаємних інтересів».

Міністр зазначив, що робота американсько-російської президентської комісії, яку очолювали він і держсекретар США, була «заморожена з ініціативи американської сторони». На думку Лаврова, США відмовилися від «речей, які мають практичне переломлення, бажаючи нас покарати».

Виступаючи в ООН раніше цього тижня, президент Барак Обама заявив, що санкції проти Росії можуть бути зняті в тому випадку, якщо Москва піде мирним дипломатичним шляхом, шансом на який є угода про перемир'я в Україні.

«Якщо Росія обере цей шлях - саме цим шляхом вона йшла після закінчення «холодної війни», що призвело до зростання добробуту для народу Росії - ми скасуємо наші санкції і будемо вітати співпрацю з Росією в протистоянні спільним викликам», - сказав президент США.

Обама не уточнив у своєму виступі, чи мав він на увазі лише врегулювання ситуації на сході України, або анексію Криму теж. Однак у п'ятницю посол США в Україні Джеффрі Пайєтт заявив в інтерв'ю українській газеті «День», що США не скасують санкцій до тих пір, поки «Росія не звільнить окупований Крим». Він додав, що для того, щоб Москва погодилася на «мирний план Порошенка» «необхідно на неї тиснути, що Сполучені Штати і роблять».

Лавров зі свого боку назвав такий підхід США «несерйозним». «Нам намагаються посилати сигнали, але ось, давайте узгодимо критерії, які ви будете виконувати, і ми тоді будемо поступово знімати санкції, - сказав він в Нью-Йорку, відповідаючи на запитання журналістів. - Це несерйозний підхід. Я навіть дивуюся, що люди, які займаються дипломатією, можуть подібні пропозиції висувати».

Лаврова запитали про відновлення «холодної війни» між США і Росією. На відміну від американських офіційних осіб, які на це питання незмінно відповідають, що погіршення відносин між Вашингтоном і Москвою не є поверненням до «холодної війни», глава МЗС РФ послався на думку «колег з африканських країн і Латинської Америки», які в кулуарах сказали йому, що «їм тепер стало зрозуміло -" холодна війна "ніколи не припинялася».

Глава російського зовнішньополітичного відомства не заперечив цієї точки зору, а з його подальших слів можна було зробити висновок, що він з нею згоден.

На думку Лаврова, «Криза всієї системи європейської безпеки виникла не в результаті українських подій, а, навпаки, українські події стали віддзеркаленням глибинних протиріч, які накопичувалися в Євроатлантиці, коли після завершення "холодної війни", як було оголошено, були узгоджені гучні декларації про те, що безпека повинна бути єдиною і неподільною для всіх держав Європи, а на ділі цього не відбувалося».

«Цей менталітет "холодної війни" не вивітрюється із наших натівських партнерів, на жаль», - заявив Лавров.

Глава МЗС РФ також заявив, що розширення НАТО на схід означає відмову від зобов'язань, взятих на себе Альянсом на початку 1990-х років. Він кілька разів в ході прес-конференції назвав розширення НАТО «великою помилкою і провокацією», говорячи не тільки про потенційний вступ до Північноатлантичного альянсу України та Грузії, але й про інші країни Східної Європи - Македонії та Боснії і Герцоговини.

При цьому Лавров заявив, що Москва не допустить нових перегонів озброєнь, але буде враховувати актуальні загрози своїй безпеці при військовому плануванні. Він згадав, що західні країни завжди говорили про ненаправлення нової глобальної системи ПРО проти Росії, однак на недавньому саміті НАТО в Уельсі представники Польщі та країн Балтії «проговорилися», заявивши про необхідність прописати тезу, що нова система все-таки зможе відбити загрозу, з боку РФ.

За словами Лаврова, в Європі у Росії багато друзів, до яких міністр зарахував Німеччину, Францію, Італію та інші країни. Глава МЗС РФ закликав усунути «штучні перешкоди на шляху поглиблення партнерства Росії і Євросоюзу».

ЄС, як і США, не визнають приєднання Криму до Росії та звинувачують Москву у втручанні в справи України. Західні країни, включаючи ЄС, з березня вже кілька разів вводили санкції проти низки російських політиків, бізнесменів і компаній.

Росія «веде розмови з обраним президентом України»

Багато питань було поставлено Лаврову по ситуації в Україні. За його словами, Кремль підтримує постійний контакт з офіційним Києвом. «Ми ведемо розмови з обраним президентом України Петром Порошенко, - сказав глава МЗС РФ. - У нас по лінії урядів повсякденні контакти на рівні міністрів економіки, міністрів торгівлі, енергетики, по лінії інших відомств».

Однак, заявив російський міністр закордонних справ, «створюється враження, що деякі члени українського уряду, зокрема, Арсеній Яценюк, не підтримують кроки, які ведуть до нормалізації подій на південному сході України».

«Заяви прем'єра України Яценюка не допомагають діям Порошенка з врегулювання кризи в країні», - заявив Лавров, нагадавши про слова Яценюка про відмову від позаблокового статусу і бажання України вступити до НАТО. На думку російського міністра, подібні кроки «не допомагають реалізації плану щодо врегулювання конфлікту на сході України». «Збереження цього (позаблокового - ред.) статусу є найважливішою складовою європейської безпеки», - додав Лавров.

На думку Лаврова, ключем до вирішення української кризи є «національне примирення», і Росія підтримує «всі процеси в рамках Мінських домовленостей», які підписали представник Києва, глави самопроголошених «ДНР» і «ЛНР», посол РФ в Україні та представник ОБСЄ.

«Йде розмова, від неї ніхто не відмовляється, і щоб не заявляли в Києві, не заявляли в Донецьку і Луганську, вони узгоджують подальші кроки в рамках мінського процесу, - сказав російський міністр. - І ми це активно підтримуємо. Все, що від нас залежить для продовження таких переговорів і забезпечення їх результативності, будемо робити».

Адміністрація Барака Обами вважає, що Росія лише на словах підтримує врегулювання конфлікту на сході України, а на ділі продовжує надавати підтримку діючим там проросійським сепаратистам.

Лавров відкинув твердження, що містилися в питаннях журналістів, про те, що Росія збирається «покарати» Україну. «Ніяких заходів покарання України, жодних заходів з підриву української економіки ніхто не оголошував і оголошувати не збирається, - сказав він. - Ми ніколи не говорили, що будемо когось карати. Але якщо Україна вступає в зону вільної торгівлі з Євросоюзом в повному обсязі, то ми будемо змушені відмовитися від нульових тарифних ставок на український експорт до РФ, і просто повернемося в торгівлю з Україною в режимі найбільшого сприяння. Рівне це і більш нічого».

Глава МЗС РФ зауважив, що колишній президент України Віктор Янукович був повалений після того, як вирішив відкласти підписання Угоди про асоціацію з ЄС, в той час, як президент Порошенко таку угоду підписав, але відклав її імплементацію більш ніж на рік, «повернувшись до ситуації до лютневого перевороту, але з різницею в тисячі і тисячі життів».

Депортації кримських татар не планується

Лавров також відкинув припущення журналістки про те, що в Росії плани про нову депортації кримських татар. «Ніяких депортацій ніхто не планує, - сказав він. - І цього в голові ні у кого нема ».

Глава МЗС Росії заявив, що «не чув про якісь серйозні проблеми», пов'язані з переслідуваннями кримських татар. Він нагадав, що «одним з перших актів після возз'єднання Криму з Росією було встановлення в Криму трьох державних мов, включаючи кримсько-татарську мову». «Такого ніколи не було, поки Крим був у складі України», - додав Лавров.

Глава російського зовнішньополітичного відомства також згадав проблему незаконного захоплення земель. За його словами, в минулі роки кримські татари, що поверталися на батьківщину з інших країн, захоплювали землі, бо їм було ніде жити. «Ця проблема була досить вибуховонебезпечною, - сказав Лавров. - Другим актом російської влади після возз'єднання Криму з РФ була амністія для всіх, хто здійснив самозахоплення земель».

У той же час міністр розповів, що «є випадки, коли були ознаки екстремістської діяльності в Криму і до них застосовувалися правоохоронні заходи, як і в будь-якій частині РФ, коли ми бачимо екстремістські прояви».

На прес-конференції в ООН Лавров запевнив журналістів, що «ми будемо твердо забезпечувати права всіх народів, які населяють Крим, як і РФ в цілому». Росія регулярно зазнає критики за порушення прав людини з боку як західних, так і російських правозахисників.

XS
SM
MD
LG