Спеціальні потреби

Росія використає війну Заходу проти ІДІЛ собі на користь? - оглядачі


Росія спробує використати розгортання Заходом масштабної військової операції проти терористичного угрупування "Ісламська держава" для ослаблення США, посилення власних позицій на Близькому Сході та легітимізації агресії проти України. На це в оглядах ситуації навколо "Ісламської держави" вказують ряд західних та російських коментаторів.

Відомий оглядач російської проблематики британець Бен Джуда у серії твітів відзначив, що російські чиновники та медійники розраховують, що військова операція проти "Ісламської держави" зрештою примусить Захід звернутись до Росії за допомогою.

"Маргарита Сімонян, очільниця "Раша Тудей", радо потирала руки при розмові про нову війну Заходу на Близькому Сході. "Ми вам знадобимось".

Джуда звертає увагу, що влада Росії хотіла би, щоб Захід пішов на поступки у питанні України в обмін на підтримку операції проти ІДІЛ.

"Російські дипломати та пропагандисти продовжують повторювати - "дайте нам те, чого ми прагнемо в Україні, бо ми потрібні вам для боротьби з диким ісламом", - твітує оглядач.

При цьому Джуда відзначає, що у Кремлі переконані - війна проти ІДІЛ лише послабить Захід, а проблеми Близького Сходу не можливо вирішити в принципі.

"Російський чиновник так думає про Близький Схід : Арабська цивілізація цілковито відстала, цілковито безкорисна і цілком провальна. Треба триматись осторонь", - твітує Джуда.

Під прикриттям участі у міжнародній терористичній операції очолюваній США, Росія матиме можливість не дати США встановити повний контроль на Близькому Сході та закріпити власні позиції у регіоні. Так на сторінках російського видання "Взгляд" окреслює бажані для Росії цілі на Близькому Сході Євген Каргін.

Каргін вважає, що режим Асада радо надасть російським військовим інфраструктуру для здійснення авіаударів по бойовиках ІДІЛ. Це дозволить Росії не лише здійснювати ефективні операції проти терористів, але у кінцевому розрахунку - стати гарантією стабільності для дружніх Росії режимів у регіоні, адже "США не стануть ризикувати збройним протистоянням з Росією".

Автор допускає, що після знищення ІДІЛ Росія могла би "надати Сирії підтримку у боротьбі з рештками інших терористичних угрупувань, які діють на її території".

При цьому кульмінацією операції Москви на Близькому Сході, на думку Каргіна, може стати "угода про розміщення там (у Сирії - прим.ред) військової бази" та переорієнтація урядів Афганістану та Іраку зі співробітництва із США, на пріоритетні відносини із Москвою.

"Найцікавіше у ситуації, яка склалась - це те, що США нічого не зможуть заперечити проти реалізації подібної програми з боку Росії, щонайменше, з початку коли діє ефект неочікуванності", - тішиться автор.

На вірогідність втілення цього сценарію керівництвом Росії вказують і останні дії Москви. Про плани допомогти Іраку у боротьбі із "Ісламської державою" вже заявили у Раді безпеки Росії - повідомляє видання "Дни.ру".

Секретар Радбезу Росії Микола Патрушев у п'ятницю заявив, що повернення до країн постійного перебування бойовиків ІДІЛ набраних із країн колишнього СРСР "створює загрозу безпеці на просторах СНД".

При цьому проти ІДІЛ Росія вірогідно боротиметься окремо від очолюваної США коаліції в рамках прямого війькового співробітництва із країнами, які потерпають від "Ісламської держави". Ще влітку Росія надала Іраку штурмовики СУ-25 та військові гелікоптери МІ-35 та зенітно-ракетно-гарматні комплекси "Панцир-С1Э". Угода припала на час проблем у стосунках між тодішнім прем'єр-міністром Іраку Нурі аль-Малікі та Вашингтоном, який не спішив надати Багдаду винищувачі F-16.

Якщо метою Москви є посилення власного впливу на Близькому Сході можна очікувати, що відпрацьований у липні формат може бути використаний знову і знову. На те, що допомога Іраку може бути розширена вже заявив голова МЗС Росії Сергій Лавров.

"У Москві готові і надалі надавати сприяння керівництву Іраку у його зусиллях дати відпів терористичній загрозі, в першу чергу в особі "Ісламської держави", - йдеться у заяві МЗС Росії.

Дивіться також : Бойові дії відновляться протягом кількох місяців - військовий експерт

Бойові дії відновляться протягом кількох місяців - військовий експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

XS
SM
MD
LG