Спеціальні потреби

У Киргизстані лідер опозиції очолила перехідний уряд


У Киргизстані політична опозиція оголосила про формування перехідного уряду. Внаслідок заворушень, які мали місце в середу, десятки людей вбиті і сотні поранені. Але президент Курманбек Бакієв відмовляється піти у відставку.

Наступного дня після заворушень учасники протестів спалили будинок президента. Опозиція заявила про захоплення влади. Колишній міністр закордонних справ Роза Отунбаєва повідомила, що вона очолюватиме перехідний уряд до наступних виборів, проведення яких заплановано через шість місяців. Вона наголосила, що Бакієв не повернеться до влади:

«Ми хочемо говорити з ним. Обговорити його відставку – і більше нічого. Його діяльність в Киргизстані закінчена».

Бакієв, який торік був переобраний на другий президентський термін, у середу втік зі столичного Бішкека. За його словами, він зараз знаходиться у південній частині країни, де мобілізує своїх прихильників.

У четвер вулиці Бішкека виглядали немов після війни. Крамниці пограбовані, вікна розтрощені. «Голос Америки» за допомогою «Скайпа» взяв інтерв’ю в американця Байлена Форс’єра, який живе в Бішкеку:

«Тут чимало крамниць з вибитими вітринами, є спалені крамниці. Але є також магазини, де вивішено таблички «Ми з народом», і вони вцілили. Проводяться також демонстрації проти пограбувань. Вулицями бігає багато дітей з білими пов’язками на рукавах, що сигналізує, що вони проти пограбувань».

За словами Форс’єра, важко визначити, хто при владі. Вулицями кружляють машини «народної міліції», з вікон яких чоловіки розмахують зброєю.

Ситуація вкрай напружена, каже Байлен. На вулицях з’являтись небезпечно, ні на мить не можна втрачати пильності.

У Киргизстані розташована американської військово-повітряна база, яка є важливою для проведення операції НАТО в Афганістані. У середу на кілька годин були призупинені польоти. Але, як заявляє Роза Отунбаєва, база залишатиметься відкритою.

Аріель Коен з Фонду «Спадщина» знайомий з Отунбаєвою і вважає її поміркованим політиком. Він відзначає, однак, що Росія і Китай ніколи не схвалювали американської присутності в цій країні:

«Для Отунбаєвої завдання полягатиме в тому, щоби подзвонити в Пекін і Москву і опрацювати цей аспект, а відтак провести з американцями переговори і дістати від них щонайменше таку ж суму за користування базою, яку отримував Бакієв, бо інакше вона підірве свій престиж».

Одначе, питання, яким курсом піде ця стратегічно важлива для Сполучених Штатів країна, залишається відкритим.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG