Спеціальні потреби

Ізраїль готує повітряний удар по ядерних об’єктах Ірану?


У понеділок до Вашингтона прибуває прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Мета його візиту обговорити з американськими політиками напружену ситуацію з Іраном. Ізраїль неодноразово попереджав про можливість військового знищення іранських ядерних об’єктів, оскільки ізраїльтяни бачать безпосередню загрозу з боку Тегерана. Сполучені Штати намагаються відмовити союзників від застосування сили проти Ірану. Експерти кажуть, навіть якщо Ізраїль наважиться ліквідувати ядерні об’єкти іранців, це лише призупинить розвиток їх атомної програми.

В Ізраїлі занепокоєні, що втратять можливість знищити ядерні об’єкти Ірану, оскільки іранці переносять свої розробки у підземні бункери. Щоправда, щоб здійснити подібний удар не достатньо лише мати літаки, які є на озброєні у Ізраїлю. Така операція вимагає детальних, бездоганних розвідувальних даних та великі руйнівні потужності.

«Вони можуть досягти Ірану, у них є необхідні для удару збройні системи, бомби, які б вони могли скинути на ці об’єкти. Але питання – чи є у них необхідна інформація про іранські об’єкти і чи можуть вони нанести суттєвої шкоди, аби виправдати ризик», – висловлює свої застереження експерт Інституту політики Близького Сходу Майкл Айсенстад.

На погляд експертів, для успішної операції, все повинно пройти бездоганно. Потрібно мати точну інформацію про місцезнаходження об’єктів, вивести з ладу іранські локатори, знищити протиповітряну систему Ірану, нанести абсолютно точні удари. Навіть погода повинна сприяти проведенню операції. Якщо Ізраїль і зможе все провести бездоганно, експерти ставлять під сумнів руйнівну силу наявної у нього зброї.

«Вони, можливо, зможуть нанести суттєвої шкоди лабораторії збагачення урану Натанз, що розташована неподалік міста Есфаган. Але лабораторія Фордоу, поблизу священного міста Ком, вмонтована у скелю, і, можливо, здатна витримати удар зброї, яку мають ізраїльтяни», – каже військовий історик Метью Ейд.

Будь-який авіаудар означатиме, що ізраїльські літаки потребуватимуть дозаправки та перетину повітряного простору потенційно кількох країн арабського світу. Щоправда Майкл Айсенстад вважає, що, голосно засуджуючи дії Ізраїлю, ці країни мовчки можуть їх вітати.

«З врахуванням настроїв арабів щодо іранців та їх ядерної програми, я думаю багато арабських країн мовчки привітають удар Ізраїлю. І якщо б Ізраїлю потрібно було перетнути їх простір, я не думаю, що вони б заважали».

Утім, більшість аналітиків погоджуються, що удар по Ірану лише загальмує розвиток його ядерної програми, а не зупинить її назавжди. До того це майже напевно викличе відплатні дії як по відношенню до Ізраїлю, так і його союзників, насамперед Сполучених Штатів.

XS
SM
MD
LG