Спеціальні потреби

Розгляд закону «Про доступ до публічної інформації» знову відклали


Доступність та відкритість публічної інформації – одна із рис, яка визначає європейську демократичну державу. Україна зобов’язалася ще у 2005-му році ухвалити закон, який би полегшив доступ до офіційної інформації. Але віз і досі там, – впевнені активісти та журналісти.

Щоб продемонструвати ситуацію із законопроектом «Про доступ до публічної інформації», активісти притягнули паперового воза до офісу Партії регіонів. Замість колес – гарбузи та надписи на осях – «депутат». Адже саме від депутатів-регіоналів залежатиме – чи рушить цей віз з місця.

Організатори театралізованої акції вважають, що законопроект «Про доступ до публічної інформації» спростить доступ до офіційної інформації, а також змусить чиновників відповідати за відмови. Керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень, Максим Лациба, називає багато переваг законодавчої ініціативи:

«По-перше, це чіткі і прості процедури доступу до інформації. Тепер громадяни України можуть отримувати інформацію не протягом місяця, а то й більше, а протягом 5 днів. Надсилати інформаційний запит вони зможуть не тільки листом, але й факсом, електронною поштою».

До того ж за новим законопроектом можна притягати до відповідальності чиновників, які відмовились надати інформацію. А також документ зобов’яже надавати інформацію особам, які розпоряджаються бюджетними коштами. На думку експертів, законодавство, яке існує сьогодні, робить владні структури практично недоступними для журналістів. Експерт Інституту масової інформації, Дмитро Чоповський каже, що влада для журналістів знаходиться «за сімома печатями». А новий закон, який спростить доступ до офіційної інформації, сприятиме і розвитку країни загалом.

«Коли стосунки між владою та пресою стають відкритішими, доступ до інформації простішим, тоді в такій країні зменшуються випадки корупції, приховування якихось фактів. І економічний розвиток країни прискорюється», – впевнений Дмитро.

Про сім печаток, за якими ховається офіційна інформація, журналіст «Української правди» Сергій Лещенко знає із власного досвіду. Він може представити цілу теку із відмовами від чиновників. Від адміністрації президента Сергій отримав листа на 4 сторінки у відповідь на запит декларації доходів Януковича.

«Мені здається, це взагалі якісь дикі речі, які в західному суспільстві виглядали б просто абсурдними. У чому тут секрет, хіба це не є відкритою інформацією, в яких фірмах президент виступає засновником? Хоча б з точки зору контролю за конфліктом інтересів», – переконаний Сергій.

Представники Партії регіонів, від яких залежить ухвалення законопроекту, відгукуються щодо документу досить позитивно. Але вважають, що документ необхідно доопрацювати. Народний депутат, Володимир Зубанов доводить, що причина відкладення розгляду закону не політична:

«І адміністрація в цьому зацікавлена, і уряд, і депутати наші. Але є певні технічні моменти, краще 2-3 тижні попрацювати й отримати більш досконалий закон, чим потім знову казати, що він не працює. Не зважаючи на те, що є позиція президента, що цей закон треба якомога швидше приймати, були зауваження від багатьох депутатів, які пролунали на зібранні фракції Партії регіонів».

Замість того, щоб прийняти існуючий документ, Партія регіонів зареєструвала новий, із зміненою назвою. Все це робиться для того, щоб не допустити ухвалення законопроекту «Про доступ до публічної інформації», впевнений Сергій Лещенко. В новому законопроекті за основу взято старий закон «Про інформацію», в якому змінюється формулювання декількох статей.

«Це така, не дуже хитра, я б сказав, примітивна така піар-операція спробувати сказати, що за цей ми не голосуємо, але ж от у нас є свій, і ми за нього проголосуємо, за нього є триста голосів», – вважає Сергій.

Поки що законопроект у черговий раз відклали. Тепер до кінця листопада. 

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG