Спеціальні потреби

«Габбл» – чверть століття на космічній орбіті


Космічний телескоп «Габбл» уже 25 років допомагає людству краще розуміти всесвіт. Апарат втілив і навіть перевершив багато сподівань, і працює довше, ніж передбачали конструктори НАСА. Їм є чим пишатися…

Запуск шаттла з телескопом на борту був успішним… але далі події розвивалися не так, як очікували, каже працівниця проекту «Габбл» Дженіфер Вайсман:

«Дзеркало в телескопі мало маленьку ваду. І це було великим розчаруванням».

Щоб полагодити дзеркало, у 1993 році до телескопа було організовано місію шаттла Ендевор. Дженіфер Вайсман каже:

«І відтоді ми отримували бездоганні зображення і бездоганні дані».

«Габбл» облітає довкола планети Земля кожні 97 хвилин. Перебуваючи поза земною атмосферою, телескоп дозволяє фіксувати неймовірно чіткі фотографії нашої сонячної системи і космосу за її межами, додає Вайсман:

«Однією з найвідоміших фотографій з «Габбла» стало зображення Туманності Орла. Ті великі стовпи, газові скупчення, як ми тепер знаємо, показують формування зірок. Ці ще ненароджені зорі ми називаємо протозірками. Здатність «Габбла» фіксувати інфрачервоне випромінювання дозволяє нам зазирнути у ті хмари і побачити формування зірок».

«Габбл» зафіксував народження і розвиток зірок, підтвердив, що наш всесвіт розширюється і вирахував його вік – 13.8 мільярдів років. Він також підтвердив існування в галактиках так званих чорних дір.

«Телескоп «Габбл» дозволяє спостерігати за швидким рухом газу довкола центру іншої галактики і допоміг з’ясувати, що той газ міг обертатися так швидко і невпинно лише довкола чогось дуже масивного. Це мусіла бути величезна чорна діра», – каже Вайсман:

«Габбл» також спостерігає за величезними скупченнями зірок, які утворюють щось на зразок гравітаційних лінз, які посилюють світло і дають можливість науковцям спостерігати за об’єктами, які в іншому випадку були б невидимими.

Упродовж 25 років космічні кораблі багаторазового використання стикувалися з «Габблом» п’ять разів для ремонту й покращення роботи телескопа. Після завершення програми використання шаттлів телескоп більше не обслуговують і його працездатність залежить від акумуляторів, систем балансування та навігації.

Вайсман каже, що «Габбл» незалежно від того, скільки він ще буде працювати, вже залишив по собі величезну спадщину:

«Я вважаю, що побачене завдяки ньому змушує людство зупинитися, поглянути в небо і задуматися над тим, хто ми і що усі ми громадяни цієї прекрасної планети в прекрасному всесвіті».

Вайсман сподівається, що «Габбл» працюватиме на орбіті доки не запрацює його наступник – космічний телескоп Джеймс Вебб. Його запуск заплановано на 2018 рік.

XS
SM
MD
LG