Спеціальні потреби

В ENEMO занепокоєні непрозорістю роботи виборчих комісій


Європейська мережа організацій за спостереженнями за виборами (ENEMO) презентувала другий проміжний звіт. За декілька тижнів до виборів спостерігачі звертають увагу на відсутність прозорості у роботі виборчих комісій та засилля технічних партій та кандидатів.

«За нашою інформацією кількість технічних партій, які беруть участь у виборах та висувають своїх кандидатів для роботи у дільничних виборчих комісіях, зростає, і це робиться для того, щоб іноді повністю змінити склад виборчих комісій», – говорить координатор довгострокових спостерігачів ENEMO Ельмір Цаміч.

«Зібрання за зачиненими дверима та відсутність доступу до проектів документів обмежують право представників політичних партій у повній мірі брати участь у процесі прийняття рішень».
Пітер Новотний
За даними звіту, до складу виборчих комісій було внесено велику кількість членів технічних партій. Часто ці люди одночасно представляють інтереси різних політичних партій. До того ж, багато таких членів комісій навіть не знали, що їх висували багаторазово. Експерти ENEMO повідомили, що за останній час окружні виборчі комісії змінили понад 1500 членів дільничних виборчих комісій. Постійні зміни вплинули на роботу комісій, через що більшість з них почала працювати пізніше.

Також спостерігачі від ENEMO висловили занепокоєння відсутністю прозорості у роботі ЦВК. Хоча засідання і відкриті для журналістів, спостерігачів, представників партій, але засідання, на яких відбувається справжній процес прийняття рішень, закриті. Фактично, робота Центральної виборчої комісії відбувається у форматі «за зачиненими дверима», заявили експерти.

«Зібрання за зачиненими дверима та відсутність доступу до проектів документів обмежують право представників політичних партій у повній мірі брати участь у процесі прийняття рішень», – зазначив голова місії ENEMO Пітер Новотний.

На думку Пітера Новотного, останнє рішення ЦВК щодо зміни процедури жеребкування для дільничних виборчих комісій не забезпечило єдиного та прозорого виконання цієї процедури комісіями.

«За нашими даними, приблизно 38 окружних виборчих комісій порушили вказівки ЦВК. Принаймні 18 комісій повинні були провести повторний процес жеребкування».

Також спостерігачі ENEMO висловили занепокоєння щодо небезпеки відеокамер, як засобу залякування виборців.

«Ми занепокоєні, що камери будуть встановлені у регіонах, віддалених місцях, де виборці не будуть знати про справжню функцію цих камер. З іншого боку, ми повинні забезпечити таємницю волевиявлення. Виборці повинні зрозуміти, що камери будуть використовуватися не для того, щоб відслідковувати їх процес голосування. І це не матиме жодних наслідків для них», – зауважив Ельмір Цаміч.

Спостерігачі знову відзначили про широке використання адміністративного ресурсу, випадки підкупу виборців та продовження тиску на медіа. Втім, розмір порушень значно зріс за останній час.

Заступник голови місії ENEMO Майя Мілікіч повідомила, що основою для звіту слугували 272 доповіді від довгострокових спостерігачів, які сфокусували свою увагу на проведення виборчої кампанії, формуванні та діяльності виборчих комісій, ситуації з медіа та офіційних скарг, пов’язаних із виборами.
XS
SM
MD
LG