Спеціальні потреби

ЦВК: на деяких проблемних округах можуть оголосити перевибори


У деяких мажоритарних округах можуть оголосити повторні вибори. Про це заявила Центральна виборча комісія у п’ятницю. Як констатували у ЦВК, реальні результати волевиявлення в окремих проблемних округах встановити неможливо. Це, зокрема, стосується округів, де бюлетені чи протоколи були пошкоджені, – пояснила журналістам заступник голови Центрвиборчкому Жанна Усенко-Чорна.

«Коли в процесі встановлення результатів були такі задіяні методи, як сльозогінний газ, як кийки, як «Беркут», і коли вночі хтось попсував бюлетені, хтось змінив волевиявлення громадян, хтось викинув бюлетені за одного кандидата, хтось змінив результати голосування на певних дільницях – безумовно, Центральна виборча комісія механічно результати таких округів приймати не буде», – заявила заступниця голови ЦВК.

При цому в Центрвиборчкомі поки що немає одностайності стосовно того, чи оголошувати перевибори, чи тільки переголосування. В той час як Усенко-Чорна виступає за повторне голосування, інший член ЦВК Михайло Охендовський вимагає повторних виборів. Остаточне рішення Центрвиборчком обіцяє винести в суботу.

Наразі таких проблемних округів, де досі не визначений переможець, по всій Україні залишається більше десятка. На деяких ніяк не можуть закінчити підрахунок голосів; на інших 100% бюлетенів уже пораховано, однак кандидат, який програв, свій результат не визнає і вимагає перерахунку. При цьому проблемними є самі ті округи, на яких кандидат від влади змагається з кандидатом від опозиції. На адресу провладних кандидатів лунають звинувачення у фальсифікаціях, тоді як останні воліють доводити свою правоту з допомогою міліцейських кийків і сльозогінного газу.

Найгучніший скандал розгорівся у п’ятницю на окрузі №132, що у Первомайську на Миколаївщині. Ще 29 жовтня тут були пораховані всі 100% голосів, і на сайті ЦВК з’явилось прізвище переможця – висуванця від «Батьківщини» Аркадія Корнацького. А проте через добу сталося диво: цифри на сайті ЦВК змінились. І тепер уже переможцем оголосили заступника губернатора, кандидата від Партії регіонів Віталія Травянка. Опозиція заявила про умисне спотворення результатів виборів. Почав розгортатися конфлікт, який зрештою переріс у силове протистояння.

При цьому провладний кандидат, щоб вирішити справу на свою користь, залучив «Беркут». Вночі приміщення окружкому в Первомайську захопили люди у масках. Спецпризначенці вилучили оригінали протоколів і потягли до себе у міліцейський автобус, б’ючи кийками та поливаючи сльозогінним газом активістів, які намагалися їм перешкодити.

Однак удень із Первомайська надійшла звістка: опозиції вдалося відбити протоколи у «Беркута». Героєм дня став опозиційний депутат, генерал-лейтенант міліції Геннадій Москаль, який відібрав у міліціонерів мішок з документами і, під оплески, відніс їх назад в окружком.

Опозиція провела також у Первомайську паралельний підрахунок голосів. Підрахунок протоколів з мокрими печатками, який проводили на камеру, за участі спостерігачів від КВУ, ОПОРИ і руху «Чесно», засвідчив перемогу опозиційного кандидата.

На цьому, проте, справа не закінчилась. Над вечір з Первомайська повідомили про нові зіткнення. Спецпризначенці знову штурмували окружну виборчу комісію і силою вилучили оригінали протоколів. Як розповів депутат Москаль інформагенціям, «беркутівці» вибили двері ногами, побили членів комісії і його самого, а приміщення окружкому лишили розгромленим.

У деяких ЗМІ з’явилась інформація про те, нібито в місто стягують спецпідрозділи МВС та військову техніку, зокрема БТР-и. Міліція ці повідомлення спростовує.

Билися у п’ятницю також на іншому проблемному окрузі – №211 у Києві, де кандидат від Об’єднаної опозиції Сергій Терьохін перемагає висуванця від Партії регіонів Ігоря Лисова. Лисов хотів самовільно, не дочекавшись рішення суду, перераховувати бюлетені; у зіткненні Терьохіну зламали палець і ребро.
Коли в процесі встановлення результатів були такі задіяні методи, як сльозогінний газ, як кийки, як «Беркут», і коли вночі хтось попсував бюлетені, хтось змінив волевиявлення громадян, хтось викинув бюлетені за одного кандидата, хтось змінив результати голосування на певних дільницях – безумовно, Центральна виборча комісія механічно результати таких округів приймати не буде.
Жанна Усенко-Чорна

Триває гостре протистояння і на київському окрузі №223, де комісія ось уже п’яту добу не може встановити, хто ж переміг – «свободівець» Юрій Левченко чи провладний кандидат, самовисуванець Віктор Пилипишин. У п’ятницю Центрвиборчком вирішив замінити голову окружкому №223 – за «грубе порушення законодавства про вибори». Про зміну керівництва округу просила партія «Свобода».

Негайно втрутитися в ситуацію на проблемних округах. З такою вимогою до президента України Віктора Януковича звернулась опозиція. У п’ятницю один з лідерів «Батьківщини» Арсеній Яценюк зареєстрував у ЦВК заяву про фальсифікації результатів виборів на окрузі №132 у Первомайську. А лідер УДАРу Віталій Кличко заявив: у разі якщо маніпуляції триватимуть, його партія визнає парламентські вибори недійсними.

Влада, однак, самоусунулась від проблем з підрахунком голосів на округах. «Підкреслюю, що ні Партія регіонів, ні уряд жодним чином до цих ситуацій не причетні»,– сказав у п’ятницю представникам місії ОБСЄ прем’єр-міністр Микола Азаров.
XS
SM
MD
LG