Спеціальні потреби

Євросоюз думає, як далі бути з Україною - брюссельський експерт


Брюссель – Враження, яке справило відлуння критики українських парламентських виборів у брюссельських євроустановах, – це, насамперед, розчарування від втраченої можливості дещо «розтопити лід» відносин між Брюсселем та Києвом. Адже численні порушення під час виборчої кампанії йдуть урозріз зі сподіваннями Євросоюзу, що Україна повернеться на демократичний шлях. Тим часом, на думку європейців, іспит на демократію, українська влада, здається, провалила.

У заяві верховного представника ЄС із закордонної політики Катрін Аштон та єврокомісара з питань розширення Штефана Філе говориться що для Євросоюзу тепер «особливо важливо, щоб українська влада забезпечила проведення подальших етапів виборчого процесу, зокрема, підрахунку решти голосів, підбивання підсумків і відстеження можливих виборчих скарг».

«Ми очікуємо, що Верховна Рада у новому складі повною мірою відображатиме волю українських виборців», – йдеться у спільній заяві.

«Наша співпраця з Україною щодо політичної асоціації та економічної інтеграції залишатиметься основаною на повазі до наших спільних цінностей», – резюмують Катрін Аштон і Штефан Філе.

Демократія рушила у зворотній бік – Карл Більдт

Речник Мартіна Шульца, голови Європейського парламенту, Мартін Граєвський сказав Радіо Свобода, що висновки міжнародних спостерігачів за виборами в Україні викликали стурбованість президента.
Cтурбувала відсутність рівних умов для політичних сил, зокрема, через зловживання адміністративним ресурсом
Мартін Граєвський

«Президент Європарламенту Мартін Шульц шкодує, що вибори відбулися з численними порушеннями, – зазначає речник голови Європарламенту. – Його стурбувала відсутність рівних умов для політичних сил, зокрема, через зловживання адміністративним ресурсом. Виборчій кампанії та фінансуванню партій бракувало прозорості, а медіапокриття відбувалося на користь партії влади. Тінь на весь процес виборів кинуло й ув’язнення визначних представників опозиції, що триває».
Демократичний процес, здається, рушив у протилежному напрямку. Вибори стали кроком назад
Карл Більдт

«Демократичний процес, здається, рушив у протилежному напрямку. Вибори стали кроком назад. Це тривожить», – читаємо на твіттері міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта.

Тим часом, голова групи соціалістів та демократів Європарламенту Ганнес Свобода зазначив: «Перебіг парламентських виборів можна вважати законним та впорядкованим, що перевершив сподівання багатьох критиків. Однак, хоч протягом виборчої кампанії виникли різні проблеми, вони не мають дискредитувати результатів виборів».

Влада України не виконала й останньої умови ЄС

Так само, позитивні моменти у виборах українського парламенту шукає голова місії спостерігачів Європарламенту Павел Коваль. Він приходить до висновку, що недільні вибори в Україні виявили низку недоліків виборчого процесу. Однак, з огляду на те, як люди висловили волю бути частиною сім’ї європейських демократій, ці вибори показали український народ у вкрай позитивному світлі, вважає польський євродепутат.

Брюссельський експерт з європейського офісу Центру Карнегі Ольга Шумило-Тапіола зауважує, що тепер, поряд із проблемами вибіркового правосуддя й відсутності реформ, українська влада ще й не впоралася з останньою умовою – провела вибори із численними недоліками.
Зарано говорити про санкції. Водночас, про нормалізацію відносин тепер говорити важко
Ольга Шумило-Тапіола

«Гадаю, наразі Європейський Союз думає, що далі робити з Україною і поки що чіткої відповіді не має. Зарано говорити про санкції, хоча зустріч міністрів зовнішніх справ ЄС, що відбудеться у середині листопада, буде присвячена Україні, хоча тема наразі не відома. Водночас, про нормалізацію відносин тепер говорити важко, адже остання з трьох умов, поставлених Євросоюзом Україні, не виконана, до того ж, не виконана у досить жорсткий спосіб», – наголосила Ольга Шумило-Тапіола.

І хоча Євросоюз заявляє, що сповнений рішучості продовжити працювати, використовуючи весь потенціал українсько-європейських стосунків на благо своїх громадян та населення України, брюссельський експерт додає, що нині питання про підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС не стоятиме навіть з боку тих держав Євросоюзу, які досі наполегливо вимагали цього.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG