Спеціальні потреби

Президент США і віце-президент Китаю говоритимуть про права людини


14-го лютого до Вашингтона завітає віце-президент Китаю Сі Цзіньпін. Очікується, що серед іншого, у центрі уваги переговорів з американськими лідерами будуть права людини у Китаю, на порушення яких скаржаться правозахисники.

Протягом останнього року протести виникають у різних куточках Китаю. У Тибеті монахи вимагають свободи віросповідання. В інших регіонах китайці незадоволені різними проблемами, як то станом екології чи корупцією на місцях. Чень Лі – експерт науково дослідного інституту Брукінґса у Вашингтоні зазначає:

«Ми спостерігаємо серйозне громадське незадоволення різними проблемами, як то бідність чи стан свободи слова, етнічні або релігійні права».

Заворушення відбуваються у час, коли Китай готується до змін у керівництві країни. Держава агресивно реагує на прояви незадоволення та вживає заходи, аби нейтралізувати дисидентів та правозахисників. На думку китайського експерта з прав людини Гао Веньцяня, уряд Китаю боїться спалаху Жасминової революції – чогось подібного до Арабської весни:

«Коли минулого року в Інтернеті почали з’являтися заклики до Жасминової революції, китайській уряд страшенно перелякався і почав вдаватися до суворого придушення, включно з викраденням людей, примусовою депортацією та тортурами».

Все це відбувається у час, коли економіки Сполучених Штатів та Китаю стають все більш взаємозалежними. Американські посадовці постійно висловлюють занепокоєння станом прав людини в Китаї. Однак, це майже не впливає на ситуацію. Під час візиту Сі Цзіньпін американцям важливо знайти баланс між правами людини та реаліями, переконаний Чень Лі:

«Якщо ви тільки будете повчати, ви навряд чи знайдете спільну мову з китайськими лідерами, та ще й обурите народ Китаю».

На думку ж Гао, віце-президент Китаю їде до Вашингтона залагодити розбіжності у стосунках за допомогою економічних важелів:

«Для цього він везе великий червоний конверт з купою грошей, аби примусити американців мовчати. У такий же спосіб, китайська влада витрачає гроші на підтримку стабільності у себе вдома».

Окрім прав людини, США та Китай мають протилежні погляди на кілька важливих питань. Найостанніша суперечка виникла після відмови Китаю підтримати резолюцію Ради Безпеки ООН засудити придушення протестів у Сирії. Напередодні візиту Міністерство закордонних справ Китаю висловило надію, що подорож віце-президента до Вашингтона може допомогти ліквідувати атмосферу недовіри, яка виникла між столицями двох найпотужніших країн світу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG