Спеціальні потреби

Чилійських гірників допомогли врятувати космічні технології НАСА


Успіх проведення операції із спасіння 33-ох чилійських гірників, які більше двох місяців провели на глибині майже 622 метри, залежав від рятувальної капсули, яка мала курсувати у досить вузькій шахті, прорубленій у землі. Проект капсули розробляли чилійські військові інженери, як також експерти з шахтарської справи. Втім, чималий внесок у цю справу зробили і американські інженери космічного агентства НАСА.

Один за одним шахтарів витягували на поверхню з копальні на півночі Чилі. Кожен з них нагору піднімався у спеціальній рятувальній капсулі, що називається «Фінікс». Чилійські військові збудували таких три, врахувавши поради експертів з гірничої справи, як також інженерів американського космічного агентства НАСА. Група фахівців НАСА у серпні відвідувала Чилі, де давала поради, спираючись на свій багаторічний досвід роботи з космонавтами. Інженер з безпеки НАСА Клінт Грег зазначає:

«Я зібрав групу з 20-ти інженерів, в основному інженерів НАСА, а також працівників центру безпеки, і протягом трьох днів ми склали близько 75 рекомендацій, які й передали чилійцям на початку вересня».

«Фінікс» працює за принципом ліфта, який за допомогою кабелю їздить вверх і вниз у вузькій шахті, прорубленій у землі. Протягом двох днів капсулу випробовували на випадок того, чи не застрягне вона десь посередині шахти, або ж чи не відколюватиме каміння з її стінок.

Клінт Грег дав чилійським рятувальникам певні рекомендації: «Ми переживали з цього приводу, тож порекомендували чилійцям використати тефлонові блоки, або приєднати до капсули невеличкі колеса на пружинах, які б дозволили їй не тертися об стінки шахти. Вони так і зробили».

До подорожі під землею застосували й інші принципи подорожей у Космосі. Інженери НАСА досить ретельно прораховують усі можливі проблеми, з якими можуть зіштовхнутися астронавти, як, наприклад, нестача кисню. Клінт Грег каже, що критично важливим фактором є зв’язок між космонавтом і контрольним центром НАСА:

«Ми, окрім усього іншого, додали такі речі як радіозв’язок, який допоміг би у непередбачених випадках зв’язатися з рятувальниками нагорі, а також – кисневу маску, якою шахтар міг би скористатися у випадку, якщо у шахті буде недостатньо повітря».

Перед початком рятувальної операції у шахту на «Фініксі» спустилися кілька фахівців гірничої справи та лікарів. Адже 10 шахтарів потребували медичної допомоги. Першими витягали тих, хто почувався найкраще, аби вони могли впоратися з проблемами, що могли виникнути під час сходження. Утім, операція порятунку 33 шахтарів, яких чилійці встигли охрестити героями пустелі Атакама, пройшла без жодних технічних ускладнень.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG