Спеціальні потреби

На дорогах Бірми помітні ознаки економічної реформи


На дорогах Бірми помітні ознаки економічної реформи
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00
Direct link

На дорогах Бірми помітні ознаки економічної реформи

19 листопада, у рамках подорожі країнами Азії, президент США Барак Обама відвідає Бірму. Візит вже охрестили історичним, адже вперше президент Сполучених Штатів завітає до цієї, ще донедавна повністю ізольованої країни. Обама їде до Бірми підтримати демократичні процеси, які там розпочалися. Хоча правозахисники критикують заплановану подорож, і вважають, що уряд Бірми ще не заслужив на таку честь, прогрес у країні помітний. Зокрема в економіці Бірми та на її автошляхах, на яких свого часу майже неможливо було побачити автомобілі. А ті, які існували, належали переважно державним високопосадовцям. Старі автомобілі коштували десятки, а то і сотні тисяч доларів. Втім, економічні реформи останніх років кардинально змінили ситуацію, а з ним і автомобільний ринок Бірми.

Водій таксі Ю Він Найнґ щойно купив 24-річний Ніссан за більш ніж 6 тисяч доларів. На перший погляд це виглядає здирництвом. Але Ю каже, що йому пощастило взяти машину так дешево:

«Ми живемо у час, коли ціни на авто падають, тож я дуже щасливий. Уряд робить правильні кроки. Сподіваюся, що з часом ми вже не будемо бачити ці старі автівки на дорогах».
«Бірма - це єдина країна, де машина, після того як ти її купив, починала дорожчати. Ти робив ніби інвестицію. Купував машину, а потім продавав її дорожче, і заробляв».
Нуй Нуй, власник автомайстерні

Ще 6 років тому 20-річне японське авто коштувало біля 100 тисяч доларів. Повністю зношені машини їздили на дорогах, бо уряд заборонив імпорт автомобілів, тож ціна на ті, що вже були в країні, різко підскочила вгору. Машини та інші дорогі речі були принадою лише багатих корумпованих урядовців, говорить Ко Со Мо. Він є одним з понад двох тисяч авто дилерів у Рангуні, які вже незабаром можуть втратити роботу:

«Дозвіл на управління машиною і нове авто коштували близько 400 тисяч доларів, тож лише найбагатші могли дозволити собі цю розкіш. Наприклад, генерали та їх найближче оточення. В інших країнах ви вже не побачите таких от автомобільних лотів як цей, чи дилерів як я. Такий бізнес як мій може процвітати лише там, де немає справжніх автосалонів».

Зміна регулятивної політики на ринку відкрила нові можливості для таких людей як Нуй Нуй, який заробляє тим, що робить тюнінг автомобілям.

Власник автомайстерні каже, що у країні з’являються автолюбителі. І їх кількість постійно зростає. А колись все було по-іншому. «Бірма - це єдина країна, де машина, після того як ти її купив, починала дорожчати. Ти робив ніби інвестицію. Купував машину, а потім продавав її дорожче, і заробляв», - зазначив Нуй Нуй.

Економіст з Рангуну Хін Мьянґ Нйо говорить, що ціни на авто падають через ослаблення контролю за імпортом. Тепер бірманці не купують авто як інвестицію:

«Ринок авто був таким же, як ринок нерухомості. Тепер же спекуляції з ринку авто перейшли виключно на ринок нерухомості».

І за всіма ознаками, Бірма й далі проводитиме необхідні реформи.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG