Спеціальні потреби

Аль-Кайда зміцнює зв’язки з ісламістськими осередками в Африці


Успіх військових операцій під керівництвом НАТО проти ісламістських груп у Південній Азії примушує ватажків Аль-Кайди переносити осередки за межі регіону.

«Головним завданням центрального керівництва Аль-Кайди на сьогоднішній день є пошук стратегічних партнерств з подібними до себе групами в Африці, на зразок Аль-Шабабу, а також посилення вже існуючих відносин з АКІМом – Аль-Кайдою в ісламському Магрибі. Їх мета закріпити свої позиції у нестабільних країнах», – каже аналітик лондонського Королівського інституту Валентіна Сорія.

У Могадишо раніше цього місяця жінка-смерниця підірвала себе під час церемонії відкриття Національного театру Сомалі, де виступав сомалійський прем’єр-міністр Абдівеллі Мохаммед Алі. Відповідальність за атаку, внаслідок якої загинуло восьмеро людей, взяв Аль-Шабаб.

«Ключове завдання для цих організацій – це можливість приваблювати нових членів. Особливо іноземців, які б допомогли переслідувати транснаціональні цілі, які починають ставити ці групи у намаганнях розширити свою традиційно регіональну діяльність», – додає Сорія.

Сорія каже, що Аль-Кайда розвинула осередки в Африці, які тренують та допомагають місцевим ісламістським групам. На зразок, Боко Гарам у Нігерії, який за останні кілька місяців здійснив серію кривавих нападів на урядові та християнські об’єкти. Серед останніх – вибухи біля католицької церкви у місті Джос.

«У табори Боко Гарам постійно приїжджають члени інших угруповань для тренування та надання інформації. Бойовики Боко Гарам у свою чергу проходять вишкіл у таборах під керівництвом Аль-Шабабу та Аль-Кайди в ісламському Магрибі», – пояснює Валентіна.

Останні конфлікти у північній та західній Африці, як наприклад повстання туарегів у північному Малі, створюють сприятливі умови для посилення впливу військових угруповань, каже Сорія. Втім, додає вона, це не обов’язково означає, що у цих країнах перемагають радикальні ісламістські групи, як аль-Шабаб в Сомалі.

«Вони намагаються встановити ісламський устрій в регіоні. Однак, на мою думку, те що відбувається в Малі та інших країнах регіону відрізняється від ситуації в Нігерії. Очевидно, всі ці країни попали під вплив фундаменталістів, однак, я не думаю, що це скоординований процес. Вони вчаться один від одного, але разом не співпрацюють», – каже директор королівського товариства з питань Африки Річард Доуден.

Ісламістські угруповання можуть представляти реальну загрозу для таких країн, як Нігерія та Малі, кажуть експерти. Але ще не безпечнішим, додають вони, може бути те, що терористи з усього світу спробують використати табори Аль-Кайди в африканських країнах для підготовки атак у Європі та США.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG