Спеціальні потреби

Українськi ракети продавалися Китаю та Iрану - 2005-03-18


Київ - 18 березня. Українські офіційні особи підтвердили сьогодні факт продажу та вивезення крилатих ракет до Китаю та Ірану. Втім слідчі заперечують повідомлення у світовій пресі, що мала місце експортна операція. Вони наполягають, що зброю вивезли з України контрабандним шляхом.

Українська Генпрокуратура офіційно підтвердила, що факт продажу крилатих ракет до Ірану та Китаю мав місце. У оприлюдненій заяві йдеться про продаж 18 одиниць цієї зброї у 2001 році. Однак відомство наголошує, що ракети були вивезені контрабандним шляхом. У повідомленні йдеться, що Служба безпеки України порушила кримінальну справу проти керівника підприємства „Укравіазаказ” Євдокимова. В ній фігурують також двоє громадян Російської Федерації, які огoлошені в розшук.

Один із них вже затриманий представниками Інтерполу на території Чеської Республіки та на даний час вирішується питання про його екстрадицію до України. Кримінальна справа з серпня 2004 року розглядається Апеляційним судом Київської області у закритому режимі. Прес-служба Генпрокуратури також заперечує повідомлення у британській газеті «Файненшал таймс». Кореспондент видання із посиланням на главу відомства Святослава Піскуна заявив, що продаж ракет був офіційною експортною операцією.

В інтерв`ю «Голосу Америки» колишній міністр оборони, а нині депутат Олександр Кузьмук категорично заперечив причетність відомства до продажу ракет. За його словами, згідно iз законом, Міноборони не має торгувати зброєю. Хоча він не виключив можливіть, що ракети, які потрапили в Іран і Китай, зберігалися на армійських складах.

Голова парламентського комітету з питань боротьби із оргзлочинністю Володимир Стретович припускає, що справа про продаж ракет може бути далеко не останньою:

«Мене лише бенетежить, чи це були єдині оборудки. Чи це було поставлено на потік і не працювали організовні злочинні угрупування, які здійснювали такі оборудки. У нас є інформація, що продавали не тільки ракети, а й запаси стрілецької зброї».

Депутат Верховної Ради Григорій Омельченко, який перший публічно заявив про цей випадок з парламентської трибуни декілька тижнів тому каже, що в цій справі також арештований співробітник СБУ. Омельченко вважає позитивним, що нова українська влада визнала факт продажу. Втім член парламентського комітету з питань оборони Борис Андресюк зауважує, що політизація розслідування може обернутися збитаками для держави:

«Головне, щоб це не зашкодило сьогодні інтересам України на збройному ринку. Тому що Україні є поки що чим торгувати».

Посол США в Україні Джон Гербст повідомив, що питання нерозповсюдження зброї буде однією із тем переговорів у Вашингтоні президентів Сполучених Штатів і України.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG