Спеціальні потреби

Експерти проти реверсного використання проводу Одеса-Броди - 2005-03-09


Київ - 9 березня. Експерти закликають негайно припинити реверсне використання нафтопроводу Одеса-Броду. Вони вважають, якщо уряд не почне використовувати його в європейському напрямку протягом року, стратегічне значення проекту втратиться.

Використання нафтопроводу Одеса-Броди у реверсному режимі приносить Україні лише збитики, каже колишній керівник компанії Укртранснафта Олександр Тодійчук. Рішення попереднього уряду дозволити тимчасовий реверс він називає великою помилкою. За словами експерта, компанія ТНК-ВР майже вдвічі недовиконує свої зобов’язання, щодо обсягів прокачування нафти:

«Нам починають говорити про те, що є проблеми у Босфорі, і що цей маршрут є найбільш дорожчим із усіх транспортних маршрутів Росії. Але ми про це говорили ще до того, як було прийнято рішення про «реверс». Ми попри запевнення про збільшення обсягів прокачування отримали зменшення. Загалом, ми близько двох мільйонів тонн втратили. Якщо такі втрати будуть продовжуватися, українська нафтотранспортна система стане перед дилемою, яким чином їй продовжувати існування».

Через недовантаження нафтою, проект не досяг рівня рентабельності і зазнає збитиків. Покривають їх за рахунок бюджетних коштів. Тому Тодійчук пропонує негайно розірвати контракт із ТНК ВР і припинити перекачування сировини в напрямку Одеси. Натомість він пропонує російсько-британській компанії інший варіант експорту нафти, який до того ж дешевший. Експерт вважає можливим розвернути напрямок перекачування нафти протягом півроку.

Якщо нафтопровід не запрацює в європейському напрямку протягом року, каже Тодійчук, на ньому можна буде поставити хрест. Адже за цей час добудують альтернативні гілки від чорноморських портів Румунії і Болгарії.

З ним погоджується член парламентського комітету з ПЕК Олександр Гудима. За його словами, європейський напрямок перекачування нафти також можливо спочатку не буде рентабельним, але він вирішує інше стратегічне завдання – ліквідація тотальної залежності від російської нафти. Депутат переконаний, що Україна має хоча б на чверть забезпечуватися енергоносіями з альтернативних джерел:

«Продовжуючи використвувати нафтопровод в реверсному режимі, ми запираємо собі інший шлях – каспійської нафти. А це вже вимірюється не у втратах у вигляді неотрманого прибутку. А це втрати від можливих колапсів на світових ринках, які дуже боляче вдаряють по національних інтересах України».

Олександр Тодійчук додає, що Одеса-Броди також сприятиме в політичних проектах нової влади: «Проект став ключем в євроінтеграційних устремліннях України. В залежності від того, наскільки успішно буде реалізовано цей проект, наскільки зважено виступить Україна, буде довго оцінюватися цілий ряд інших проектів такої ваги».

Тим часом німецький Дойчебанк виділив НАК «Нафтогаз України» кредит у 2 мільярди євро. Частина із цієї суми піде на добудову нафтопроводу до Плоцька і доставку каспійської нафти до терміналу Південний. Про зацікавленість в цьому проекті висловився Казахстан.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG