Спеціальні потреби

Генпрокурор України пiдтвердив, що розкрито справу Гонгадзе - 2005-03-02


Київ – 2 березня. Генеральний прокурор України Святослав Піскун сьогодні офіційно підтвердив заяву президента Ющенка про розкриття вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Вбивць затримано і, як тільки завершиться слідство, справу передадуть до суду, сказав вiн.

Вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, яке стало одним з найрезонансніших злочинів за останні п`ять років, розкрито. Про це на зустрічі з журналістами повідомив генеральний прокурор Святослав Піскун:

«Сьогодні я можу заявити: завдання президента виконано. Справа про вбивство Георгія Гонгадзе розкрита. Заарештовані виконавці цього жорстокого злочину».

За словами генпрокурора, затримано двох безпосередніх учасників вбивства. Ще один перебуває під підпискою про невиїзд. Четвертий фігурант справи – генерал Пукач - оголошений у міжнародний розшук. Святослав Піскун каже, що усі підозрювані є високими чинами у правоохоронних органах. Вони мали доступ до справи і знищували документи. Саме тому у 2003-му році справу не вдалось розкрити, а Святослава Піскуна було звільнено з посади Генпрокурора:

«Одна з версій у нас була сама робоча, це міліцейська версія. Коли ми побачили, що за Георгієм слідкували, побачили його заяву про те, що він звернувся до генпрокурора і сказав, що “за мною слідкують, чому за мною слідкують?”, ми почали на ряду з іншими версіями відробляти і цю версію, але всі документи, якi свідчили про те, що за Гонгадзе слідкували були знищені тою бандою, яка його вбила - це полковники і генерали. Вони посадові особи, керівники відомств. Вони мали доступ до цього».

Для з`ясування усіх обставин Генпрокуратурі довелось вилучити журнал реєстрації документів, де фіксувались усі завдання, і провести експертизу почерків та чорнил. Піскун каже, що чорнила, якими заповнювали журнал, були випущені у 2003-му році, а журнал закритий у 2001-му.

Що стосується залучення плівок Мельниченка до цієї справи, то генпрокурор пропонує колишньому охоронцеві президента Кучми приїхати в Україну, щоб надати свідчення і провести експертизу записів і пристрою, яким вони були зроблені. Піскун гарантує безпеку майору Мельниченку і каже, що як тільки плівки набудуть офіційного статусу, Генпрокуратура долучить їх до справи:

«Все, що записано на плівках майора Мельниченка, як тільки вони отримають офіційний статус, кожному слову буде дана і професійна і неупереджена оцінка. Всі фігуранти цих розмов, я ще раз кажу, коли вони будуть долучені до кримінальної справи, як процесуальні докази, а це повинно відбутись за процедурою кримінального процесу, будуть оцінені і всі ці розмови будуть приєднані і опрацьовані слідчою групою».

Генпрокурор також розповів журналістам подробиці вбивства Георгія Гонгадзе і попросив пресу не чинити галасу навколо інформації про нові знахідки у справі. Так, новини є, проте говорити про них ще рано, сказав Піскун. Ні імен вбивць, ні замовників генпрокурор називати не став. За його словами, останню крапку у цій справі має поставити суд.

Проте вже зараз скептики твердять, що справу навряд чи вдасться розкрити до кінця. За словами колишнього генпрокурора, експерта парламентської комісії з розслідування справи Гонгадзе Віктора Шишкіна, справу можна вважати розкритою лише, коли будуть відомі виконавці, організатори, замовники та підбурювачі:

«Можу сказати, що в тому обсязі, про який я казав, коли мова йшла про справу, в тому обсязі, не скороченому, а у тому повному, справа до кінця доведена не буде. Сьогодні в державі стільки політичних чинників, яким у сукупності не вигідно довести цю справу до логічного кінця. Якщо справу лише конкретизувати і звести лише до встановлення, кому належить труп, то звичайно по цим напрямкам, справу можна довести до кінця».

Віктор Шишкін каже, що за даними проведених експертиз справу Гонгадзе можна було розкрити ще у 2003-му році. Щодо замовників та підбурювачів, вiн уважає, що їх імена навряд чи стануть відомі.

Святослав Піскун у цьому плані менш категоричний, але підтверджує, що усім членам слідчої групи, що займається розслідуванням справи Гонгадзе, призначено державну охорону, оскільки слідчим погрожують, а розкриття цієї справи у 2003-му році могло б їм взагалі коштувати життя.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG