Спеціальні потреби

Українi рекомендують знизити бюжетний дефiцит - 2005-02-24


Київ - 24 лютого. Міжнародні експерти закликають український уряд знизити дефіцит державного бюджету. Очевидно, Кабінету міністрів Юлiї Тимошенко доведеться шукати додаткових джерел фінансування соціальних програм.

Цьогорічний дефіцит державного бюджету України складає понад 30 мільярдів гривень, і може зрости до 6%. Фахівці Міжнародного валютного фонду називають цей факт тривожними і рекомендують скоротити його принаймні вдвічі. В іншому випадку, кажуть вони, існує загроза економічної нестабільності.

Знизити дефіцит можна двома шляхами – або скорочувати витрати, або збільшувати доходи бюджету. Основне джерело дефіциту – збільшені напередодні виборів соціальні витрати на підняття пенсій і зарплат.

Зміни до бюджету Верховна Рада може розглянути в березні. Але навряд чи депутати прогололосують за зниження витрат. Навпаки, уряду Тимошенко крім планованого дефіциту, що дістався у спадок від попередників, доведеться виконувати й передвиборчі обіцянки Віктора Ющенка. Напередодні майже втричі підвищили утримання солдатiв строкової служби. А з першого квітня планують збільшити до 7 тисяч гривень допомогу з народження дитини і виплату диференційованих пенсій. На все це знадобиться декілька мільярдів гривень.

Проти уряду Тимошенко будуть працювати і уповільнення розвитку економіки. За даними Держкомстату, у січні приріст ВВП становив 6,5%. Тоді як за минулий рік ця цифра була майже вдвічі більшою.

Тому уряду доведеться шукати додаткових джерел фінансування соціальних програм. Напередодні, Кабмін вирішив обкладати податком на додану вартість у розмірі 20 відсотків імпорт нафти. Перегляд приватизації за останні 5 років – також одне із джерел латання дір у бюджеті. Президент Ющенко заявляє, що повернуті у держвласність об`єкти відразу будуть виставлятися на нові конкурси.

Втім інфляція цього року буде вимірюватися двозначним числом. Міністр економіки Сергій Терьохін вважає, що вона може сягнути понад 11 відсотків. Однак, ні міжнародні експерти, ні українські урядовці поки не вбачають особливих загроз для фінансової системи країни.

Український уряд розглядає можливості скасування прив`язки української національної валюти до америкнського долара. За словами Терьохіна, ця ідея зараз обговорюється із фахівцями Національного Банку. Фінансисти вважають, що в умовах нестабільності долара на світових ринках доцільніше було б прив`язати гривню до корзини валют. Якщо ця ідея буде реалізована, каже Терьохін, інфляція може бути дещо меншою.

Тим часом сам валютний ринок незабаром буде лібералізовано. Голова НБУ Володимир Стельмах повідомив, що полегшать умови роботи в Україні іноземним банкам. Вони працюватимуть на рівних умовах із українськими. Нацбанк подав до Мінстерства юстиції постанову, яка скасовує двовідсоткове граничне відхилення курсу продажу валюти громадянам. Таке обмеження було введене восени минулого року, коли політична нестабільність викликала паніку на валютному ринку. Тепер необхідності такого законодавчого обмеження в НБУ не вбачають. Населення перестало скуповувати іноземну валюту. Згідно з даними Нацбанку, відновилася довіра до банків. Сума депозитів у банківських установах перевищила осінні передкризові показники.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG