Спеціальні потреби

Ющенко вiдвiдає Брюссель i Страсбург - 2005-02-18


Київ - 18 лютого. На початку наступного тижня президент України Вiктор Ющенко відвідає Брюссель і Страсбург. На нього очікують переговори в рамках засідання комісії «Україна-НАТО» і виступ в Європейському парламенті.

Вже вдруге з часу обрання президент України Ющенко планує відвідати Брюссель. У вівторок він візьме участь у засіданні Комісії "Україна - НАТО". В рамках форуму заплановані зустрiчi з генсеком альянсу Яапом де Хоопом Схефером, президентом США Джорджем Бушем, прем'єр - міністром Великобританії Тоні Блером та керівниками Євокомісії. У середу пан Ющеко відбуде до Страсбургу, де виступить на засіданні Європарламенту.

Ще перед виборами команда Ющенка заявляла, що отримавши владу, спробує формалізувати стосунки із ЄС та НАТО. Нова команда президента висловлювала намір подати формальні заявки на вступ до двох цих організацій протягом декількох тижнів. МЗС публічно висловлював незадоволення планом дій Україна-ЄС, узгодженим із старим керівництвом держави і статусом сусіда.

Європейський Союз пішов на деякі поступки. Зокрема за ініціативи комісара з питань безпеки Хав’єра Солани було схвалено 10 доповнень до цього документа. Вони зокрема передбачали поступове послаблення візового режиму для українських громадян, підтримку вступу до СОТ та полегшення доступу до європейського ринку. Український уряд привітав ці ініціативи, але вимагав більшого – заявити про відкритість членства в ЄС у майбутньому.

Втім аванси від ЄС на цьому практично закінчилися. Комісар з питань розширення Беніта Ферреро-Вальднер, яка напередодні відвідала Київ, заявила що, наприклад, статус країни з ринковою економікою Україна отримає лише після виконання всіх необхідних вимог. Чиновники Європейської комісії переконали український уряд, що політика сусідства – це максимум, на що може розраховувати Київ.

Нині оглядачі говорять про деякий спад ейфорії в українських урядовців щодо перспектив членства в ЄС. МЗС вже заявив, що підпише план дій у нинішньому вигляді. Хоча віце-прем`єр з питань євроінтеграції Олег Рибачук переконаний, що деякі із пунктів плану вже виконані. Він вже не так оптимістично дивиться на термін подання формальної заявки про вступ до ЄС. Якщо раніше мова йшла про декілька тижнів, зараз він говорить про півроку. Хоча чиновники ЄС говорять, що принаймні три роки, на які розрахований план дій, Україні доведеться змиритися із статусом сусіда.

Перспектива стати членом НАТО до України набагато ближча. Хоча заявку на вступ до цієї організації наступного тижня подавати скоріш за все не будуть. Принаймні так твердить міністр оборони України Анатолій Гриценко. За його словами, українська армія зможе досягти стандартів НАТО не раніше ніж через 2-3 роки. А до цього часу міністр пропонує розвивати економіку і громадянське суспільство.

XS
SM
MD
LG