Спеціальні потреби

Долю «Криворiжсталi» можуть роздiлiти тисячi пiдприємств - 2005-02-16


Київ - 16 лютого. Уряд Юлiї Тимошенко ініціює перегляд приватизації трьох тисяч підприємств. Про це прем`єр-міністр заявила сьогоднi на прес-конференції. Експерти називають заяву «колосальним ударом по економіці».

Уряд Тимошенко вирішив перевірити законність приватизації трьох тисяч українських підприємств. Генеральна прокуратура підготувала перелік об`єктів, у ході приватизації яких, з її погляду, був порушений закон, і Уряд спільно з прокуратурою має намір оскаржити їх приватизації в суді. Про це прем`єр-міністр заявила на прес-конференції в середу, після засідання Кабінету. Юлія Тимошенко продемонструвала журналістам важезну теку з зібраними Генпрокуратурою доказами незаконної приватизації за останні 5 років:

«Ми скоординували роботу Уряду і Генеральної прокуратури. І по кожному підприємству, де сьогодні прокуратурою виявлені порушення, буде зроблений певний план дій – програма дій для того, щоб всі незаконні поводження з державною власністю були припинені і через суди, абсолютно легітимним шляхом, не порушуючи жодної букви діючого законодавства, ми повернемо державі те, що було незаконно передано в приватні руки, але нечисті руки».

Юлія Тимошенко заявила, що наразі не може назвати кількість підприємств, які внаслідок реприватизації будуть повернені державі, підкресливши, що це вирішать суди. Як вона додала, з кожного з тих підприємств Генпрокуратура свого часу порушувала кримінальні справи, однак вони закривалися за дзвінком вищого керівництва, яке покривало ці злочини.

Нагадаю – напередодні Президент України Віктор Ющенко, говорячи про можливих кандидатів на реприватизацію, назвав на порядок меншу цифру – 30 підприємств. Як заявив Ющенко на конференції для інвесторів у вівторок, список з тридцяти об`єктів, законність приватизації яких перевірятимуть, буде вичерпним, тобто не підлягатиме доповненню. “Я не люблю слова реприватизація”, -- сказав Ющенко, запевнивши, що масової реприватизації його Уряд не допустить.

Заява Тимошенко для більшості експертів стала шоком. Як сказав “Голосу Америки” президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, найкращим коментарем могло б бути те, що зачувши звістку, він втратив дар мови.

[переклад з росiйської] «Це колосальний удар по економіці, навіть такі заяви, я вже не кажу дії. Коли кожна людина, яка колись, безперечно, порушила закон, 5 чи 8 років тому отримала свою перукарню чи крамничку, тепер сидить і тремтить, збирає документи і чекає, що робити, і розробляє плани контрдій – більш непродуктивного впливу на економіку мені важко уявити”, -- каже відомий економіст.

За словами Пасхавера, реприватизацію можна розпочати, але дуже важко буде зупинити:

[переклад з росiйської] «Якщо ви тільки створите прецедент, бодай один прецедент з репривативатизації, то кожний районний начальник захоче мати свою “Криворіжсталь”, -- каже Пасхавер, прогнозуючи в такому разі “новий переділ власності”.

Вiн каже, що просто не вiрить, що це буде здiйснюватися:

[переклад з росiйської] «Просто не можу повірити. Взагалі боротьба з корупцією і нечесною приватизацією в такий спосіб нагадує мені відомий вислів про те, що найкращий засіб від головного болю це гільйотина”, -- каже експерт.

Як наголошує Пасхавер, діяти радше треба так, як обіцяв Президент Ющенко у процесі передвиборчої кампанії – перегорнути сторінку і почату нову, тепер здійснюючи приватизацію виключно прозорими засобами.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG