Спеціальні потреби

Яким буде оновлений План дiй «Україна-ЄС»? - 2005-01-31


Київ - 31 сiчня. У понеділок Європейський Союз має ухвалити Доповнення до Плану дій «Україна-ЄС». Євросоюз погодився на ці доповнення з урахуванням демократичних змін в Україні. Однак у самій Україні доповнення критикують як «принципово не нові» і «надто загальні». Проблему обговорювали сьогодні під час зустрічі в Києві спікера Верховної Ради Володимира Литвина з послами країн Євросоюзу і «Великої сімки».

План дій “Україна – ЄС” на 2004-2007 роки розроблявся декілька місяців тому. Сьогодні, після вступу Віктора Ющенка на президентську посаду в Україні багато аналітиків називає цей план застарілим. Доповнення до Плану дій “Україна-ЄС”, розроблені з врахуванням демократичних змін в Україні, планують ухвалити в понеділок міністри закордонних справ країн – членів Євросоюзу. План має поповнитись десятьма пунктами. Тему обговорювали також на зустрічі, що відбулася в Києві, послів країн Євросоюзу і «Великої сімки» з головою Верховної Ради України. Володимир Литвин вважає, що корективи повинні бути внесені. Про це після закінчення зустрічі він заявив журналістам:

«Сьогодні існує в світі, і в тому числі в Європі, мода на Україну. Нам треба з цього максимум вигоди отримати для України. А що для цього потрібно – потрібно, мені здається, менше говорити про наш європейський вибір, про наше європейське обличчя, а внести прагматичні уточнення, доповнення до плану Україна–Європейський Союз».

Серед позицій, якими Україна пропонує доповнити план дій, Литвин назвав визнання її країною з ринковим статусом і відповідну підтримку з боку ЄС щодо вступу України до Світової організації торгівлі; сприяння в утворенні зони вільної торгівлі та зняття різного роду перепон для просування українських товарів на європейський ринок. Це також поширення “чотирьох свобод” на Україну і особливі умови візового режиму щодо України.

Згадані позиції голова Верховної Ради вважає достатніми, щоб розпочати конструктивно працювати з Європейським Союзом. Решту радить розглядати в технічній площині. “Головну увагу слід звернути на процес співпраці, а не на якесь чітке визначення дат вступу”, -- заявив Володимир Литвин. Як він підкреслив, “95% ми маємо зробити у себе вдома тут в Україні, а 5 кроків назустріч нам має зробити Євросоюз”.

А тим часом заступник посла Єврокомісії в Україні Стеффен Сковманд вважає, що у План дій Україна–ЄС не потрібно вносити наразі ніяких змін. Як сказав Сковманд “Голосу Америки”, головна зміна повинна полягати в тому, аби від слів перейти до справ:

[переклад з англiйської] «Наша позиція полягає в тому, що план дій не потребує змін. І ми вважаємо, ця позиція логічна; адже план являє собою, по суті, перелік проблем, які мають бути розв`язані. І ці проблеми залишаються незмінними, оскільки президент Ющенко ще не мав часу на те, аби їх розв`язати – він лише тиждень при владі».

«Так, в Україні сьогодні цілком нова ситуація», -- каже заступник посла Єврокомісії в Україні. Однак, за його словами, навіть зважаючи на цю нову ситуацію, План дій, поданий раніше, залишається актуальним. Поправки до плану, на думку представників Євросоюзу, можуть стосуватися спроб наблизити Україну до Європейського Союзу, однак про перспективу членства наразі не йдеться.

А тим часом Віктор Ющенко під час свого європейського турне заявив, що має намір провести європейські реформи впродовж трьох років, після чого розпочати офіційні переговори про вступ до ЄС. «Ми вважаємо, дуже важливо, щоб трирічний план дій, розроблений ЄС і Україною, призвів до початку переговорів про вступ в 2007 році», -- заявив український президент в інтерв`ю газеті “Times.”

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG