Спеціальні потреби

Вашингтон пост: «Урок України, викладений Путiну» - 2005-01-28


Вашингтон - 27 сiчня. Чи стоїть Путін перед таким же переворотом, який трапився у Києві?--запитує оглядач Джим Гоуґленд у статті під заголовком «Урок України, викладений Путіну», опублікованій у столичній Вашингтон пост.

Бунт мільйонерів проти мільярдерів допоміг зруйнувати корумповані владні структури України і виніс Ющенка на посаду президента. По сусідству, можливо, назріває аналогічний переворот - проти президента Росії Путіна, -уважає оглядач.

Таку концепцію висунув Андерс Аслунд, шведський економіст і колишній працівник шведського посольства у Москві. Гоуґленд пише, що вперше він зустрівся з Аслундом у Москві у розпал «горбіманії», і ще тоді він сказав, що Горбачов не зуміє справитися із силами, які вiн вупустив на волю, і вони його знищать. Тоді це здавалося провокацією, але згодом так і сталося, каже Гоуґленд.

Наразі в кількох своїх статтях Аслунд переконливо висвітлює внутрішні конфлікти, які ведуть, як він уважає, до розгадки путінського режиму. Є паралелі з провалом Горбачова і з політичним успіхом Ющенка, з яким Аслунд деякий час працював у Центральному Банку України.

Корупція і неефективність почали підривати суспільну підтримку, якою користувався Путін під час своєї першої каденції, каже Аслунд. Збагачення колишніх колег Путіна з КДБ шляхом арештів, залякування або вигнання олігархів єльцинської доби, налаштувало значну частину бізнес-товариства проти російського президента, як це сталося і з корупцією колишніх українських правителів. Українські мільйонери - крупні, але не провідні, бізнесмени, - допомогли створити і фінансувати політичну опозицію, яка, як вони сподіваються, встановить верховенство закону і дозволить їм зберегти те, що в них є, уважає Аслунд. Путін міг перемогти на демократичних виборах минулого року, але натомість він вжив силу держави для повалення своїх опонентів. Потім він призначив прем’єром Фрадкова, єдиним достоїнством якого є нездатність приймати власні рішення. Путін ізолювався від бази підтримки, яка складалася з суспільної думки, ділового співтовариства і спецлужб, залишивши лише останні, пише Аслунд. Путінські друзі гребуть надприбутки від нафти до своїх кишень, і не роблять того, що робили олігархи - реінвестицій в роздрібну торгівлю та інші сектори. Тому за оцінкою Аслунда, з Росії минулого року втекло 8 млрд дол. Проблема з Путіним у тому, що його ніщо не підртимує, коли він почне падати, як трапилося з Горбачовим, уважає Аслунд.

Оглядач Вашингтон Пост нагадує, що Буш зустрічатиметься з Путіним в кінці лютого в Словаччині, і це буде шансом змінити тональність у стосунках з Кремлем, визначену зазиранням Буша в душу росіянина і надмірною подякою Кремлю за підтримку Білого Дому у війні з тероризмом. У Братиславі Буш може запросити Росію до більшої співпраці у боротьбі з розповсюдженням ядерної зброї, особливо в Ірані. Буш не зможе ігнорувати наступ Путіна на демократію вдома, уважає Гоуґчелд.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG