Спеціальні потреби

Американськi експерти про майбутнi перспективи України - 2005-01-28


Вашингтон - 27 сiчня. У Фондi Герiтедж-Спадщина в американськiй столицi вiдбулася дискусія під назвою «Допомога Україні досягти безпечних берегів - пропозиції щодо закордонної політики для Європи та Сполучених Штатів». Участь у дискусії взяли кілька експертів з питань Європи, Євразії загалом і України зокрема.

Багато хто називає перемогу помаранчевої революції реалізацією прагнень українського народу стати частиною цивілізованого світу. Учасники круглого столу, організованого Фондом Спадщина, назвали події в Україні драмою на зразок революцій кінця вісімдесятих в Польщі та колишній Чехословаччині. Радек Сікорскі, виконавчий директор новоатлантичних ініціатив Американського інституту підприємництва та висловився про подiї в Українi останнiх мiсяцiв:

«Україна змінила парадигму в тому сенсi, що тенденцiя в регiонi зараз визначається, нi Чечнею, нi Росiєю, нi Бiлоруссю, а центрально-європейськими країнами, схiдно-європесйькими країнами».

Перемогу Віктора Ющенка на виборах Андерс Аслунд, директор російскої та євразійської програм Фонду Карнеґі, назвав лише першим кроком на шляху до демократії. Попереду гігантська робота, додав він. Серед труднощів, які постали перед новим українським урядом, він назвав політичну реформу, парламентські вибори, реприватизацію. На відносини з Росією в світлі останніх подій Аслунд, однак, дивиться досить позитивно:

«З Росiєю, я думаю, немає особливих проблем. Єдина велика проблема, яку треба негайно вирiшити, це енергетична угода. Текст цiєї угоди закритий для широкого загалу. Угода має стати публiчним документом i має бути ратифiкована обома парламентами».

Експерти в один голос заявили про необхідність активної участі як США і Європи, так і міжнародних організацій у закріпленні успіху нещодавнiх перетворень в Україні. Як сказав з цього приводу Стівен Нікс, директор Національного респупліканського інституту, «допомога не може припинитися зараз; навпаки, вона має бути збiльшена».

Однiєю з найважливiших передумов подальшої демократизацiї України Радек Сiкорскi назвав якнайшвидший її вступ до НАТО:

«Найлегший спосiб iнституцiйно залучити Україну до Європи, - це запропонувати їй раннє членство в НАТО. Економiчно вона уже готова до цього. За вiйськовими показниками вона буде готова за 2-3 роки».

Приєднання України до Європейського Союзу експерти вважають процесом нелегким i, можливо, довготривалим. Як сказав Радек Сiкорскi, швидкiсть цього процесу у великiй мiрi залежатиме вiд зусиль саме України:

«Дев`яносто вiдсоткiв успiху залежить вiд України, але уже зараз є деякi речi, якi європейськi держави можуть зробити для України, наприклад покращити її iнфраструктуру».

Як зазначалося на дискусії, вікно можливостей для України відкрито. Вашингтонські експерти переконані, що український уряд та народ мають у цій сприятливій ситуації діяти швидко. Західні лідери, вважають учасники розмови у Фондi Спадщина, готові допомагати, оскільки розуміють, що провал демократії в Україні означатиме провал демократії у загальному розумінні.

XS
SM
MD
LG