Спеціальні потреби

Верховний Суд oбмежив строк заборони на публікацію результатів виборів - 2005-01-19


Київ – 18 сiчня. Верховний Суд України обмежив строк дії заборони на публікацію результатів виборів п`ятьма днями, відведеними на оскарження цих результатів в суді. Це означає, що 20 січня офіційні результати виборів можуть бути оприлюднені в газетах “Голос України” та “Урядовий кур`єр”, після чого зможе відбутися інавгурація нового президента.

Верховний Суд, що увесь перший день засідання в понеділок витратив на розгляд процедурних клопотань сторони Януковича, у вівторок нарешті приступив до розгляду скарги по суті. Та щойно суддя зачитала текст скарги, представники Януковича заявили, що мають нове клопотання: уточнення до неї. Йшлося про 3 пункти, раніше вилучені судом із переліку вимог скаржника як такі, що вже судом розглядались і з яких вже були винесені рішення. Тепер, дещо перефразувавши формулювання, два з вилучених трьох пунктів пропонувалися знов. До скарги вимагали додати, зокрема, пункти про неправомірну бездіяльність ЦВК щодо масових порушень та про визнання виборів такими, що не відображають реального волевиявлення громадян.

Порадившись, суд ухвалив: прийняти до розгляду уточнені вимоги заявника про бездіяльність Центрвиборчкому у частині, яка доти не була предметом розгляду Центральної виборчої комісії та Верховного Суду України.

Процес затягувався. Представники Ющенка звинувачували опонентів у навмисному створенні перешкод для своєчасного розгляду справи; представники Януковича твердили, що дбають виключно про встановлення істини.

Перелом у ході справи відбувся в другій половині дня, коли сторона Ющенка заявила власне клопотання: скасувати запобіжний захід у вигляді заборони на публікацію офіційних результатів виборів. Таке рішення Верховний Суд прийняв 11 січня, призупинивши тим самим публікацію рішення ЦВК про обрання Ющенка президентом. Публікація результатів виборів призупинялася для того, щоб гарантувати стороні, що програла, можливість подати скаргу. Як заявили в суді представники Віктора Ющенка, оскільки скарга вже подана і розглядається, заборону на публікацію треба знімати.

Повернувшись із дорадчої кімнати, колегія суддів оголосила ухвалу:

«Клопотання задовольнити частково. Дію запобіжного заходу, встановленого ухвалою судді Верховного Суду України від 11 січня 2005 року, обмежити строком, встановленим законом для розгляду справи, 19 січня 2005 року. Ухвала оскарженню не підлягає».

Рішення суду означає, що 19-го січня о 24 годні вибігає офіційна заборона на публікацію результатів виборів в газетах “Голос України” та “Урядовий кур`єр”. 20 січня публікація може бути здійснена, після чого Верховна Рада матиме змогу призначити дату інавгурації президента.

Представники Ющенка постановою Верховного Суду задоволені. Говорить Юрій Ключковський:

«Ця ухвала є певним сигналом команді Януковича, що їхні спроби затягувати розгляд справи по суті не толеруються судом і викликають певний протест. І мені здається, що суд знайшов справді красиве елегантне правове рішення для того, щоб з одного боку, дати сигнал стороні Януковича, а з другого боку, не привести до того, щоб зловживання правом на оскарження порушувало права іншої сторони. Оскільки закон встановлює п`ятиденний строк на оскарження, значить, логічно, що заборона діє протягом 5 днів. Якщо заявник скарги не хоче протягом цих днів розглянути – то він сам собі винен».

Що ж до представників Януковича, то вони називають рішення суду політичним. Тарас Чорновіл застерігає від “білорусизації” України, а Нестор Шуфрич каже, що прихильники Ющенка кваплять суд, бо бояться вичерпного розгляду:

«Якщо навіть паралельно до розгляду справи в суді буде проходити інавгурація, ми будемо доводити справедливість наших доказів, наших аргументів».

А тим часом судовий процес триває. У вівторок суд ще встиг розглянути – і відхилити клопотання сторони Януковича про відвід головуючого, а тоді – і всього складу суддів, а також заслухати півторагодинну доповідь пана Шуфрича про “помаранчеву революцію”, яка, як він доводив, фінансувалася не з виборчого фонду кандидата Ющенка і яка, як було сказано, застосовувала до громадян техніку “нейро-лінгвістичного програмування”. А під стінами Верховного Суду в цей час побилися прихильники обох сторін: вірніше, бійка назрівала, бо біло-голубі порвали прапор помаранчевих, однак сторони вчасно розборонила міліція.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG