Спеціальні потреби

Кандидати виступають з окремими прес-конференцiями - 2004-12-17


Київ – 16 грудня. Вiктор Ющенко обіцяє зберегти підвищену пенсію і радить Януковичу “заспокоїтись і не дихати реваншем”. Вiктор Янукович звинувачує Захід у спробі “розколоти Україну із-зовні” і обіцяє, що за його президентства демократія в Україні процвіте. Такi слова пролунали на окремих прес-конференціях обох кандидатів.

На пресовій конференції, присвяченій соціально-економічним проблемам, Ющенко критикував бюджет. Як він сказав, бюджет на 2005 рік, розроблений урядом Януковича, має найбільший за останні сім років дефіцит. Тому коштів на соціальні програми знову не вистачить. Лідер опозиції каже, що знає, як зробити бюджет-2005 бездефіцитним. Для цього потрібно, за його словами, щоб економіка працювала на український народ, а не на олігархів. Ющенко навів приклад великих державних підприємств, таких як НАК України, Укртелеком, Укрпошта і Укрзалізниця, котрі приносять сукупний доход державі в 1%, і висловив сумнів, що доходи цих гігантів справді такі малі. Він також навів деякі порівняльні цифри витрат на соціальні програми і на обслуговування так званої ДУСі -- держуправління справами при Адміністрації президента:

«Так, на фінансування всіх мисливських господарств ДУСі коштів виділяється більше, ніж на фінансування півмільйона безпритульних дітей України. У поточному році на ремонт адміністрації Президента виділено 80 мільйонів, для лікування туберкульозу – 76 мільйонів».

Ющенко скритикував також уряд Януковича за маніпуляцію, як було сказано, надбавками до пенсій. За його словами, професійний уряд мав би спочатку підняти середню зарплату, а тоді піднімати пенсію. Наразі ж склалася диспропорція: мінімальна зарплата становить 237 гривень, мінімальна пенсія – 284 гривні. І все-таки Ющенко каже, що за свого президентства збереже ту підвищену пенсію. Для цього доведеться кілька років робити дотації з національного бюджету в пенсійний фонд, проте, як сказав Ющенко, моральність не дає нам права відступати, і тепер треба бути послідовними перед десятьма мільйонами пенсіонерів.

На прес-конференції Віктор Ющенко прокоментував також недавню заяву свого опонента про те, що в Київ на вибори 26 грудня їдуть тисячі дружинників Януковича зі східних областей. Такі плани лідер опозиції назвав “спробою дестабілізувати громадський спокій в Україні”:

«Я рахую, що Віктору Януковичу треба заспокоїтись. Його перемоги ніколи не буде. Я хотів, щоб ці сни вже йому приснилися. Щоб він не мучив країну. Щоб він не мучив прекрасних людей Донбасу й Донеччини. Якщо ця людина свідома в цьому, він прийме цей хрест. Якщо людина буде дихати реваншем, пустим, безпредметним, звичайно, він породить не одну ідею сепаратизму. Він буде зранку до вечора волати, що він опозиціонер до свого власного уряду».

Говорячи про “опозиційність” Януковича, Віктор Ющенко також назвав неприроднім гнів Януковича, спрямований проти Кучми. Як він сказав, Янукович – це краще обличчя Кучми після самого Кучми, свого роду Кучма-3.

А тим часом прем`єр-міністр Янукович виступив у четвер перед закордонними журналістами зі зверненням до міжнародної спільноти. Звернення було зачитане з папірця, запитань для журналістів не передбачалося. Пан Янукович заявив, що Захід неправильно його розуміє і що він ніколи не був проти європейського вибору. Нинішню ситуацію в Україні Янукович не вважає протистоянням опозиції і влади. Це криза, яка, прогнозує він, після повторного голосування 26 грудня ще більше посилиться. Як він сказав, опонент Віктор Ющенко робить ставку не на демократію, а на силове захоплення влади. Янукович скритикував позицію європейських країн, які, за його словами, підтримують в Україні “хитромудрі політтехнології, засновані на методах, типових для тоталітарних сект”. Прем”єр-міністр, що знаходиться у відпустці, назвав свою команду не пов`язаною з інтересами старої влади і пообіцяв розквіт демократії за свого президентства:

[переклад з росiйської] «Я хотів би звернутись до американських політиків, які говорять про підтримку демократії в Києві. Ви стукаєте у відкриті двері. Я гарантую, що після подолання кризи демократія і свобода в Україні розквітнуть».

У п`ятницю 17 грудня шляхи обох кандидатів перетнуться у Харкові, куди і Ющенко, і Янукович вирушають кожен зі своїм передвиборчим візитом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG