Спеціальні потреби

Опозицiя вважає, що готується фальсифiкацiя результатiв другого туру - 2004-11-18


Київ - 17 листопада. Українська влада готує сценарій фальсифікації результатів другого туру президентських виборів. Про це твердять представники опозиції та громадських організацій. Вони наводять десятки прикладів тиску на виборців та можливі схеми махінацій. В той же час представники Центральної виборчої комісії кажуть, що не мають доказів існування таких фактів. Чесність майбутніх виборів стала предметом дискусії в українському парламенті.

Представники громадської організації Комітет виборців України заявляють, що останнім часом випадки тиску на виборців стали масовим явищем. В областях, де більшість голосів у першому турі набрав Ющенко, керівники підприємств та установ під загрозою звільнення збирають у підлеглих та їхніх родичів відкріпні посвідчення. У деяких випадках від них вимагають здати паспорти. КВУ розцінює це як спробу позбавити громадян конституційного права обирати владу.

Про такі випадки розповіла й лондонська газета Індепендент. Її кореспондент із посиланням на співробітників міліції Харківської області розповідає про накази керівництва дискредитувати опозицію, та забезпечити прикриття для фальсифікації виборів. Хоча керівництво харківської міліції заперечило ці звинувачення.

Про ситуацію напередодні другого туру голосування говорили й у Верховній Раді. Для пояснень викликали заступника голови ЦВК Ярослава Давидовича, якому й висловили свої претензії. Депутати від опозиції заявляли, що крім маніпуляцій із відкріпними посвідченнями, влада готує й інші способи фальсифікацій. За даними Олександра Турчинова, у східних областях місцева влада збирає підписи членів дільничних виборчих комісій під чистими протоколами. Такі незаповнені протоколи із підписами прихильники Ющенка неодноразово показували журналістам. Але, за словами Турчинова, жодної реакції ЦВК та Прокуратури не було:

«Влада вже не приховує процес тотальної фальсифікації виборів. Другий тур може перекрити значно в питаннях фальсифікацій, питаннях «бєспрєдєла», у питаннях злочинів перший тур».

Відповідаючи на закиди депутатів, заступник голови ЦВК Давидович сказав, що до комісії не надходили скарги про ці порушення. Тому вона не може на них реагувати. Натомість, за словами Давидовича, ЦВК намагається виправити недоліки, які виявилися під час першого туру голосування. А саме із неточністю в списках виборців та підробкою відкріпних талонів:

«На сьогодні практично завершується процедура повторного складання списків виборців і передачі їх дільничним виборчим комісіям. У ЦВК схвально зустріли пропозицію з метою контролю до початку голосування проаналізувати кількість виданих відкріпних посвідчень і яка кількість їх буде погашатися».

Давидович зазначив, що кількість виборців в уточнених списках вже збільшилася на 800 тисяч. Відповідно більше надрукують й відкріпних посвідченнь. Вони будуть краще захищені – тому підробити їх буде складніше. Водночас він не спростував інформацію про існування так званого транзитного комп`ютера, через який інформація надходить до ЦВК. Опозиція стверджувала, що з його допомогою Адміністрація президента проводила маніпуляції з даними про результати голосування. Давидович лише зазначив, що існування такого сервера не передбачене законом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG