Спеціальні потреби

Мiж першим i другим туром знову заговорили про полiтреформу - 2004-11-09


Київ – 8 листопада. Під час стотисячного мітингу опозиції у Києві минулої суботи Олександра Мороза уперше за останній час бачили поруч з Вiктором Ющенком. Того дня обидва лідери підписали угоду про співпрацю на виборах. Умовою стала обіцянка Ющенка, у разі приходу до влади, здійснити конституційну реформу. Сьогодні реформа перетворилася на головний засіб боротьби за голоси соціалістів в другому турі. Прибічники кандидата від влади намагаються зруйнувати новостворений альянс, прихильники опозиційного кандидата – цього не допустити; експерти ж вказують на те, що суперечки про реформу відволікають увагу від головного – як не допустити фальсифікації виборів 21 листопада. Перспективи здійснення реформи та ступінь готовності політичних опонентів до компромісу з`ясовували під час “круглого столу” за участю всіх зацікавлених сторін.

Ще не встигла країна перевести подих після першого туру виборів і набрати в легені побільше повітря перед другим туром, як політики знову завели дискусії про політичну реформу. Олександр Мороз поставив реформу умовою підтримки Віктора Ющенка; угоду про це обоє опозиціонерів підписали в суботу 6 листопада. Як сказано в документі, лідер соціалістів, за якого у першому турі проголосувало понад 5% виборців, в другому віддає свої голоси лідерові “Нашої України”; останній, натомість, зобов`язується зреалізувати конституційну реформу до 1 січня 2005 року.

Палкий ініціатор реформи Мороз каже, що залишається прибічником проголосування змін до Конституції вже зараз, до 2 туру, однак для нього не так принципово – до виборів чи одразу після:

«Одне, що є надзвичайно позитивним в угоді стосовно політичної реформи – угоді, підписаній мною і Віктором Ющенком, полягає в тому, що Віктор Андрійович чітко визначився, взяв на себе зобов`язання, що зміни до Конституції будуть внесені обов`язково. Це дуже принциповий крок з його боку.

Аргументи на користь того, що вносити зміни треба саме після виборів, наводить довірена особа Віктора Ющенка, народний депутат Микола Катеринчук. За його словами, поспіх у такій справі, як переписування Конституції, недоречний. Реформа не повинна перетворитись на кулуарну гру, Основний закон – бути використаний у кон`юнктурних цілях.

«Я все ж таки думаю, що перспектива внесення змін до Конституції є. Але чи є це перспектива для демократизації суспільства. Я думаю, що громадяни вимагають демократії для мільйонів, а не демократії для мільйонерів, як запропоновано законопроектом 4180. І я думаю, що треба звернути увагу на змістовну частину того, що пропонується. Тому що ми втручаємось в саме святе – в Конституцію».

У свою чергу, керівник виборчого штабу кандидата Януковича - Сергій Тігіпко закликає голосувати реформу негайно. Як він вважає, десяти днів, що залишились до другого туру, для цього цілком достатньо. В обіцянках “нашоукраїнців” відкласти реформу на післявиборчий час Тігіпко вбачає намір, як було сказано, “розвести” соціалістів Олександра Мороза:

«Олександр Олександрович, те, що ви підписали, це не відбудеться, вам знайдуть 2-3 моменти, про які вже сьогодні сказали, це затягнеться, чи проголосується, а не буде відповідних голосів, після цього на рік ми затягнемо це... І якщо ми зараз не дотиснемо ситуацію, дотиснемо по голосуванню між виборами, ми не отримаємо цієї політичної реформи».

А тим часом гострі дискусії про політреформу, що з новою силою спалахнули в короткий проміжок між першим і другим туром президентських виборів, спонукають експертів говорити про реформу як штучний “відволікаючий чинник”. Такої думки, зокрема, політолог Володимир Полохало:

«Дискурс політичний навколо реформи продовжується, але я підозрюю, що це є теж якесь відволікання уваги від ключових і головних тем... Все-таки – чи будуть ті фальсифікації, чи будуть ті махінації, чи буде та нечесність, що була під час першого туру. Чи буде воно й в другому турі? Мені здається, головною темою сьогодні має бути для всіх політичних сил, які говорять про реформи як шлях до демократії і про демократичний поступ, -- як мінімізувати. Як мінімізувати оці погані риси нашої політичної культури, що призвели до ганебного голосування 31 жовтня. Це має бути ключовою темою сьогоднішнього полiтичного дискурсу всіх сил – як мінімізувати 21 листопада фальсифікації, махінації», - заявив керівник проекту “Політична думка” Володимир Полохало, закликаючи думати про 21 листопада.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG