Спеціальні потреби

В Українi фiксуються масовi порушення прав людини - 2004-10-29


Київ – 28 жовтня. Міжнародна Гельсінкська федерація заявляє про масові порушення прав людини під час виборів в Україні. Те, що відбувається в країні перед виборами, правозахисники Гельсінкської спілки визначають як державний терор, складаючи вину за спроби дестабілізувати ситуацію на чинну владу.

Міжнародна Гельсінкська федерація з прав людини видала звернення про масові порушення на українських виборах людських прав та стандартів ОБСЄ і Ради Європи. Як зазначається у зверненні, кількість порушень прав людини напередодні виборів Президента 31 жовтня невпинно зростає, ставлячи під загрозу їх легітимність. Особливе занепокоєння правозахисників викликає те, що знаряддям політичних переслідувань інакомислячих стала міліція: тривають обшуки без свідків і санкцій суду, незаконні стеження, арешти і побиття. Громадські рухи на підтримку опозиції звинувачуються не багато ні мало в тероризмі; озброєні підрозділи правоохоронців використовуються для нагнітання атмосфери страху в суспільстві. “Україна знаходиться на межі поліційного режиму, що ігнорує права своїх громадян та власні міжнародні зобов’язання”, -- сказано у зверненні.

Приводом для звернення – кажуть представники Міжнародної Гельсінкської федерації – послужили, зокрема, недавні події – несанкціоновані обшуки у приміщеннях молодіжних організацій “Пора”, “Студентська хвиля”, “Студентське братство Львівщини”, обшуки під надуманими приводами в Національному університеті Києво-Могилянська академія, у студентських гуртожитках. Під час деяких з тих обшуків, що провадяться без свідків, начебто знаходять вибухові пристрої – хоч у жодному випадку доказів належності вибухівки затриманим особам не надають. З усіх регіонів України до правозахисників надходить інформація про виклики на допити в Службу безпеки активістів організацій “Пора” та “Чиста Україна” – молодих людей, що ніколи раніше не були промічені у протизаконній діяльності. 18 і 19 жовтня під час відвідин Вiктором Януковичем Чернігова та Полтави затримали 17 осіб, які поширювали друковану продукцію, що містить критику чинної влади. Затриманим погрожували знайти підстави для притягнення до кримінальної відповідальності – одному активістові “Пори” висунули обвинувачення в збуті фальшивих грошей, в іншого буцімто знайшли вибухівку, ще інших обіцяли звинуватити в крадіжці мобільних телефонів, згвалтуваннях. Правозахисники наводять також численні факти виключень з університету за вираження політичних поглядів, обмежень свободи пересування, коли міліція блокує людей у провінціях, не даючи їхати до Києва на зустріч з опозиційним кандидатом, або тиску на виборців, які під страхом звільнення з роботи змушені ставити підпис чи брати участь у масових заходах на підтримку кандидата від влади. Говорить голова правління Української Гельсінкської спілки Євген Захаров:

«Кількість цих порушень, їх масштаб, їх брутальність загалом створює таку атмосферу... Причому все це здійснюється через правоохоронні органи, які стали заручниками цієї ситуації... Все це загалом створює атмосферу поліцейської держави і поскаржитися ж на це не можна... Сама система державного захисту прав людини не працює. Як називається держава, в якій є масові порушення прав людини, на які не можна поскаржитись. Що можна про це сказати. Можна сказати, що це державний терор, а інакше це назвати не можна. Тобто ми йдемо до такої системи, що в цій країні не можна буде жити».

Як додає член виконавчого комітету Міжнародної Гельсінкської спілки Анджей Жаплінські, ніде в Європі він не бачив таких, за його висловом, “грубих, хамських порушень”. До засобів політичного тиску Жаплінські відносить і військовий парад за 3 дні до виборів, який вперше в українській історії проводять саме 28 жовтня. “Рік тому не було параду, тому що не було виборів. 5 років тому, на 55-річчя визволення України – чи був такий військовий парад у Києві, як сьогодні? Не було. Навіщо ж вони сьогодні організовують парад. Зрозуміло, що це елемент цієї грубої кампанії”, - каже речник Міжнародної Гельсінкської федерації з прав людини, за словами якого, ситуацію в країні перед виборами дестабілізує ніхто інший, як влада.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG