Спеціальні потреби

В цьому випуску -  - 2004-10-25


25.10.04 - Так називали лікувальні системи та прийоми в різних країнах, якими користувалися тисячі років до приходу сучасної медицини. Традиційна медицина якнайтісніше пов’язана з традиціями, культурою, світосприйняттям того чи іншого етносу: китайського, індійського, тощо. За даними ВООЗ, послугами традиційної медицини у світі користуються від шістдесяти п’яти до вісімдесяти п’яти відсотків населення! Вони уважають саме її джерелом зцілення від недуг. Доктор Фред Пескаторе, який практикує так звану інтегративну медицину у Нью Йорку, каже, що традиційна медицина є корисною і її слід об’єднати з сучасною:

«Я уважаю, що традиційна медицина вижила так довго через дві обставини. По-перше, тому, що іншої не було. По-друге, через її досягнення. Наприклад, аспірин, без якого неуявима сучасна медицина, тривалий час входив до арсеналу народних цілітелів американських аборигенів, деяких африканських та азійських народів. Тому необхідно пильніше подивитися, чи трави--головний атрибут традиційної медицини--мають вжиток протягом довшого часу, з якими результатами, і якщо вони історично добрі, то чому б їх не включити до вжитку так званої сучасної медицини? Вони б заощадили гроші і зберегли здоров’я, аніж кидатися відразу ковтати дорогі антибіотики, або інші коштовні хімічні препарати.»

Пескаторе звертається тут до історії. З неї відомі випадки, коли традиційна медицина врятовувала людські життя в різних частинах світу. Але, на думку доктора Брента Бауера зі штату Міннесота, як і всюди, тут існують за і проти:

«Ясно, що історичний аргумент заслуговує на увагу, особливо коли, наприклад, ми узяли книгу сімнадцятого віку голандського лікаря, у якій він описав використання всіх лікарських рослин на індонезійському острові Амбон, числом шістдесят дві. Ми всі їх знайшли і порівняли описані ним рецепти, щоб встановити їх достовірність. На шістдесят відсотків все співпало, і це через триста двадцять п’ять років! Неймовірно, але історичний факт. Але якщо виокремлювати вживання якоїсь рослини від контексту, то це може зашкодити. Наприклад, відомий всім звіробій--його сотні років вживали в Європі як корисний антидепресант, але лише в останні чотири-п’ять років ми встановили, що він шкідливим чином впливає на засвоєння організмом багатьох важливих ліків.»

Але як би там не було, Рубікон між традиційною та сучасною медициною вирішила перейти Уганда--у вересні її уряд розпочав програму об’єднання обох. З цього приводу ВООЗ радить усебічно перевірити традиційні ліки на їх нешкідливість та результативність до їх об’єднання, або ж виключення, з офіційної лікарської практики. Чи можна твердити, що за традиційною медициною майбутнє? Доктор Пескаторі каже, що так:

«Все більше лікарів щороку об’єднують вживання вітамінів, харчових добавок, дієт, бо люди прагнуть цього. Вони знають, що їм це корисно. Тому на мене справило враження рішення угандського уряду, важливо, щоб там не відкидали з порога західні медикаменти.»

Інший спосіб--це взяти найкраще від сучасної та традиційної медицини, та дати людям обирати, що їм до вподоби. А ми продовжуватимемо знайомити з цією темою у наших програмах.

Підготував Володимир Звіглянич

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG