Спеціальні потреби

В ходi одного з обшукiв у Києвi затримано колишнього американського конгресмена - 2004-10-23


Обшуки відбулися і в офісі просвітницької організації «Знаю». На декілька годин був затриманий колишній американський конгресмен, який приїхав в Україну в якості офіційного спостерігача на вибори.

Обшук у київському офісі громадської кампанії «Знаю» тривав понад чотири години. Її співголова Дмитро Потєхін каже, що зранку декілька представників Служби Безпеки пред’явили судове рішення на обшук, але в ньому вказувалася інша організація.

«Чому вони приїхали саме сюди я не знаю. Шукали вибухівку, зброю, інструкції виготовлення вибухівки. Нічого не знайшли і не могли знайти».

Потєхін каже, що під час обшуку вилучили декілька відеокасет. Нікого не арешували. Він стверджує, що організація «Знаю» є суто просвітницькою. Вона випускає матеріали, які пояснюють виборцям їхні права, заохочуючи громадян до вільного волевиявлення та закликаючи не лякатися тиску та протистояти зловживанням та фальсифікації. Організація фінансується Агенством США з міжнародного розвитку та фундацією США-Україна.

Голова останньої Маркіян Білинський весь час під час проведення обшуку марно намагався потрапити в офіс та з’ясувати причини та підстави обшуку. Вiн сказав, що особи, якi проводили обшук, не хотiли йому представитися.

Працівники СБУ так і не надали пояснень – що вони шукали. Випадково під час обшуку в приміщенні на декілька годин був зачинений колишній американський конгресмен Сем Копперсміт. В Україну він прибув декілька днів тому на запрошення українського уряду спостерігати за проведенням виборів. Вiн так описав побачене ним:

«Там було десь четверо молодиків, схожих на охоронців у шкіряних куртках. Вони утримували всіх у різних кімнатах. Мені дозволили сидіти. Коли я намагався піднятися і поговорити з кимось, мене садили на місце. Я бачив, як один з охоронців проводив обшук комп`ютерів знімав із них кришки».

Весь час під час обшуку біля входу в офіс стояли представники американського посольства та інші іноземні спостерігачі. Колишній конгресмен Джим Слетері обурився тим, як українська влада проводить обшуки офісів громадських організацій:

«Те, що ми зараз бачимо, не дуже схоже на вільні вибори. Я думаю, уряду має бути соромно за такі речі. Я підозрюю, що він знає про це».

Віце-спікер парламенту та голова передвиборчого штабу Ющенка Олександр Зінченко каже, щодня працівники СБУ, Прокуратура та МВС проводять обшуки у прихильників опозиції та в громадських організаціях:

«Ми маємо справу з надзвичайно широкою системною провокативною хвилею, яка розгортається напередоднi першого туру виборiв».

Зінченко каже, що написав відповідного листа президенту Кучмі та Раді національної безпеки. Він закликав ЦВК та комісію Верховної Ради дати оцінку хвилі репресій проти опозиції та громадських діячів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG