Спеціальні потреби

Зафiксовано зростання рейтингу Януковича - 2004-10-15


Київ – 14 жовтня. Українські соціологічні фірми фіксують різке зростання рейтингу президентського кандидата від влади Віктора Януковича у зв’язку з підвищенням пенсій. Янукович вперше випередив лідера опозиції Віктора Ющенка.

Те, що дехто називав “золотим дощем”, пролитим на електорат перед виборами, спрацювало. За 3 тижні до дня голосування рейтинг чинного прем’єра, завдяки доплаті до мінімальних пенсій, пішов різко вгору. Сенсаційні дані російського фонду “Общественное мнение”, оприлюднені напередодні, у четвер підтвердили деякі українські соціологічні служби. За результатами опитування, проведеного на початку жовтня Українським інститутом соціальних досліджень та Центром “Соціальний моніторинг”, Янукович догнав і випередив багаторічного фаворита виборчих симпатій Ющенка. Згідно з даними цієї служби, у першому турі за Віктора Януковича готові проголосувати 34%, за Віктора Ющенка – 30% виборців. Соціологи наголошують, що рейтинговий стрибок кандидата від влади відбувся в останні тижні і пов’язаний саме з передвиборчим викидом матеріальних благ. Говорить керівник Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко:

«Ріст симпатиків Януковича відбувся за рахунок симпатиків комуністів, причому не стільки симпатиків-комуністів, скільки симпатиків-пенсіонерів».

Інша соціологічна фірма, “Юкрейніан соціолоджі сервіс” не фіксує випередження Януковича. Проте за даними її останнього дослідження, рейтинги двох кандидатів фактично зрівнялись. Як на основну причину керівник фірми Олександр Вишняк також вказує на доплати до пенсій:

«Дослідження встановило, цей факт, що все скорочення рейтингів між кандидатами від 6,5 до півтора відсотка, яке відбулося на протязі останніх трьох тижнів, воно обумовлене підвищенням пенсій».

Долю України, як виглядає, вирішать пенсіонери. Соціологи вказують також на те, що прихильників Януковичу додали його ініціативи, хай і антиконституційні, ввести подвійне громадянство і дати російській мові статус другої державної. Конфуз із яйцем в Івано-Франківську, кажуть вони, на популярність Януковича ніяк не вплинув – рейтинг кандидата від влади все одно зріс. Що ж до хвороби Ющенка, то вона також не додала і не відняла у нього симпатиків. За даними “Юкрейніан соціолоджі сервіс”, в той час як прихильники Віктора Ющенка вважають, що лідера опозиції отруїли і підтримають його попри хворобу, прихильники Януковича впевнені, що йдеться про харчове отруєння чи загострення хронічних хвороб, і не змінять рішення, за кого голосувати. Найбільшим наслідком хвороби для рейтингу Віктора Андрійовича соціологи називають, натомість, тривалу відсутність в Україні у розпал виборів. Такого висновку дійшов Олександр Вишняк, фірма якого провела опитування про вплив хвороби Ющенка на хід кампанії: «Можна зробити висновок, що на динаміку рейтингів кандидатів у Президенти захворювання Ющенка не вплинуло. Більше, на мій погляд, але це не досліджувалося, могла вплинути неучасть Ющенка у зв’язку з захворюванням у виборчій кампанії».

Як зауважують соціологи, те, що рейтинги двох головних претендентів на Президентство зараз зрівнялись, не означає, що такими будуть і результати виборів. Громадська думка змінюється динамічно. Однак про ці зміни виборець уже не дізнається. 15-те жовтня є останнім днем, коли закон дозволяє оприлюднювати рейтинги претендентів. У зв’язку з чим деякі оглядачі застерігали, що саме в ці останні дні заангажовані соціологи можуть оприлюднити завищені рейтинги провладного кандидата, під які потім, у день виборів, підганятимуть сфальсифікований результат. Як представники влади, так і соціологічні служби відкидають такі звинувачення.

XS
SM
MD
LG