Спеціальні потреби

Януковуч далi домiнує, вказує черговий монiторинг преси - 2004-09-07


Днiпропетровськ – 6 серпня. У Дніпропетровську відбувся круглий стіл для журналістів, на якому оприлюднено останні результати моніторингу української преси. Головний висновок - в українських ЗМІ серед кандидатів на посаду президента як і раніше домінує Віктор Янукович.

Засідання круглого столу проводили медіа-тренер програми Айрекс ПроМедіа, спонсорованої посольством Сполучених Штатів, Олег Хоменок, голова громадського комітету "Рівність можливостей", заступник голови Спілки Журналістів України Олександр Чекмишев і голова організації «Академія українсьої преси», академік Академії Наук вищої школи України Валерій Іванов.

У засіданні були наведені дані моніторингу українських засобів масової інформації за серпень. В українських ЗМІ серед кандидатів на посаду президента як і раніше домінує Віктор Янукович. Результати досліджень методами контент-аналізу публікацій у двадцяти загальноукраїнських газетах і передач восьми провідних телевізійних каналів свідчать, що у середньому телевізійні канали приділяють Віктору Януковичу удвічі більше телевізійного часу ніж його найближчому конкуренту Віктору Ющенку. На Першому національному каналі ця різниця становить 16 разів. Ще менше часу приділяється Олександру Морозу і Петру Симоненку. П’ятим у цьому ряді є Анатолій Кінах, про котрого телеглядачі отримують у 65 разів менше інформації, ніж про Віктора Януковича. Час, що приділяється іншим кандидатам, зовсім мізерний або дорівнює нулю. Про Віктора Ющенка інформація на телебаченні подається переважно у негативному чи іронічному ключі, про Віктора Януковича у позитивному.

На відміну від телебачення у центральній пресі за останній тиждень безумовним лідером уваги став Віктор Ющенко, діяльність котрого висвітлювалася у негативній тональності. На відміну від центрального телебачення, де події на Троєщинському ринку стали приводом для політичних новин і маніпуляцій, у пресі ці події здебільшого не стали інформаційним приводом для журналістських матеріалів. Говорить Валерій Іванов:

«Це стосується дуже брудної політичної технології. І характер висвітлення і взагалі те, що відразу ця кримінальна подія потрапила у поле політичних подій, що це політична спекуляція, це однозначно. Відбулася трагедія і ця трагедія використовується у передвиборчій боротьбі».

На регіональному телебаченні, де тенденція перебільшеної уваги до дiючого прем`єра спостерігається в усіх регіонах України, Віктору Януковичу приділений у п’ять разів більший ефірний час, ніж Віктору Ющенку і у чотири рази – Олександру Морозу. Тенденції у регіональній пресі такі самі з переважанням Віктора Ющенка над Олександром Морозом. Найбільше негативної інформації подається про Віктора Ющенка і лише у пресі Криму негатив проти Януковича на останньому тижні переважає. Більш збалансованою є інформація про двох основних кандидатів у газетах західних регіонів. Інформацію про Олександра Мороза подавали останнього тижня лише газети Заходу та Півночі, при цьому на півночі України у негативному ключі.

Останнім часом президент Кучма, котрий на початку і у середині літа був головною фігурою у пресі і на телебаченні, посідає за індексом уваги лише п’яте місце.

Голова громадської організації “Академія української преси” Валерій Іванов повідомив, що так званий корреспонденс-аналіз ЗМІ показує – головні характеристики виборчої кампанії є негативними. Перше місце посідають брудні технології, друге – використання адмінресурсу і лише третє – заклики до чесних і прозорих виборів. На четвертому місці ангажованість ЗМІ. Далі йдуть обман і підкуп виборців, нелегітимне вилучення коштів у виборчі фонди і фізичне насильство щодо кандидатів і їхніх представників.

Говорячи про суспільну небезпеку з боку запопадливих і керованих органів масової інформації, які створюють віртуальну реальність, що не відповідає дійсному стану речей, дезінформують і дезорієнтують виборців, водночас роблячи ведмежу послугу Віктору Януковичу, Олександр Чекмишев зазначив:

«За нашими висновками ЗМІ підійшли до небезпечної межі, коли вони стають своєрідним мультиплікатором дестабілізуючих політичних технологій і таким чином самі беруть участь у проведенні своєрідних спецоперацій. На нашу думку, найбільшим парадоксом виборчого літа є те, що запопадливість загальнонаціональних і регіональних ЗМІ, запопадливість місцевих чиновників зводять нанівець зусилля команди Віктора Януковича. Більше того, сама виборча кампанія Віктора Януковича за своїм форматом і технологічними прийомами вражаюче нагадує виборчу кампанію блоку “За єдину Україну” 2002-го року. Результати тодішніх виборів ми пам’ятаємо. Найбільший жаль викликає саме те, що це поганим чином відбивається на самих виборцях. Оскільки вони не отримують адекватної інформації, можливі різні варіанти і різні настрої. Мультиплікація дестабілізуючих технологій може викликати певні протестні настрої, так само абсолютно зворотні реакції, ну, і зрештою, певна доля буде протесту» – сказав голова громадського комітету “Рівність можливостей” Олександр Чекмишев.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG