Спеціальні потреби

Спiвдоповiдачок ПАРЄ в Днiпропетровську не допускали до опозицiї - 2004-09-01


Днiпропетровськ – 31 серпня. Співдоповідачки Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Ганне Северінсен і Ренате Вольвенд з метою ознайомлення з передвиборчою ситуацією відвідали Дніпропетровськ, звiдки вiдбули в Донецьк. В Днiпропетровську їх намагалися iзолювати вiд представникiв опозицiї.

Співдоповідачки Моніторингового комітету ПАРЄ, перебуваючи у Дніпропетровську, мали зустрічі з представниками громадських організацій, політичних партій, журналістами, міськими головами Дніпропетровська і чотирьох міст області, керівниками СБУ і міліції, головами виборчих комісій, головою обласної адміністрації. Далеко не всі ці зустрічі були плідними і інформативними, вважають спостерiгачi.

Наявно невдалою була зустріч з організаціями політичних партій, на яку управління внутрішньої політики обласної адміністрації запросило 26 представників партій і організацій, що підтримують Віктора Януковича і одного представника Романа Козака. Організації Компартії, Соціалістичної партії і ті, що належать до блоку Віктора Ющенка, запрошень не отримали. Ганне Северінсен під час цієї зустрічі була змушена тричі нагадувати присутнім, що, згідно з програмою візиту, планувалися не доповіді провладних партій про їхні програмні настанови, а зустріч з партійними організаціями, що підтримують основних претендентів на посаду президента, тобто Віктора Януковича, Віктора Ющенка, Олександра Мороза і Петра Симоненка. Скандал вибухнув, коли з’явилися керівники обласних організацій Української народної партії і партії “Солідарність”. Вони прямо звинуватили начальника управління внутрішньої політики обладміністрації Геннадія Константінова у нещирості, коли той заявив, що запрошені були усі – і провладні і опозиційні партії, і у намаганні дезінформувати представників ПАРЄ щодо дійсної політичної ситуації в області. Після заяв представників опозиції про порушення адміністрацією і провладними партіями Закону про вибори Президента України та нерівні умови, в яких знаходиться опозиція, почалася сварка, під час якої пан Константінов намагався видалити з зали пресу. Очікувана дискусія прибічників основних кандидатів у президентських перегонах не відбулася. Говорить голова обласної організації Української народної партії Іван Шулик:

“Я б сказав, що слів немає. Те, що відбулося, спеціально було, це задумано так було, щоб ніхто з представників партій, які відстоюють в області основні кандидатури, в тому числі альтернативні Януковичу, тут не був. Представники від “Нашої України”, від Ющенка не були запрошені, не були запрошені від комуністів, не були запрошені від соціалістів, саме від тих, хто міг би вказати на численні порушення, які вже існують в області. Я в даному випадку абсолютно випадково дізнався про те, що відбудеться ця зустріч, в останній момент”.

Більшість інших зустрічей відбулися дуже дипломатично. Співдоповідачок ПАРЄ запевнили у плюралізмі в місцевій пресі, невтручанні силових структур у політичні процеси, створенні рівних умов для всіх кандидатів. Голова обласної адміністрації Володимир Яцуба навіть пообіцяв моментально звільнити з посади будь-якого співробітника адміністрації, який насмілиться примушувати громадян підписуватися за конкретного кандидата.

Ганне Северінсен вважає конструктивною зустріч з представниками громадських організацій, на якій вона отримала інформацію про маніпуляції з відключенням у містах області 5-го телеканалу і перешкоджання роботі телерадіокомпанії “Регіон” у місті Синельниковому.

Попри те на короткій прес-конференції пані Ренате Вольвенд зазначила, що інформація про порушення не підтверджена документально. Обидві представниці ПАРЄ мають надію, що порушення, про які йшлося, не вплинуть суттєво на перебіг виборів та що політичні організації від взаємних звинувачень і чвар нарешті перейдуть до політичних дискусій. Ганне Северінсен на прес-конференції повідомила:

“Ми ще раз приїдемо в Україну з метою збирання фактів, вже вп’ятьох, бо у Раді Європи є п’ять різних політичних груп. Це відбудеться 26-го вересня. Я сподіваюся, що під час виборів президента вУкраїні від ПАРЄ будуть присутні 15 чи 20 осіб. Маю надію, що одна чи дві особи перебуватимуть у Дніпропетровську. Ми, зрозуміло, співпрацюватимемо з іншими міжнародними організаціями, зокрема з Організацією з питань безпеки і співробітництва у Європі, яка має більші ресурси і матиме більшу кількість спостерігачів. Цього триденного візиту і чотириденного візиту, що відбудеться за чотири тижні, замало. Але ми парламентарі. Ми вміємо вислуховувати людей і робити висновки. І ми можемо після цього звітувати і робити рекомендації. Але забезпечення чесних, прозорих і справедливих виборів це справа України, справа українців, справа українських засобів масової інформації» - зазначила Ганне Северінсен.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG